המלצות קלאסיות: 9.3 עד 16.3

אמיר מנדל
מירה זכאי
אמיר מנדל

ערוץ היוטיוב של מירה זכאי / https://tinyurl.com/zpsrx3a

לאחרונה נפתח ערוץ יוטיוב מרתק, גם במונחים של תיעוד פרקים מעניינים במוזיקה הישראלית, גם כמקור להרבה שמחה והנאה. מדובר בערוץ הרשמי של זמרת האלט מירה זכאי. הוא נמצא עדיין בשלבי התפתחות מהירים, והעלאת עוד ועוד מהקלטותיה. את הערוץ יצר מוטי פרלמן, מומחה בתחום ההפקה המוזיקלית ובעיקר, ידיד אישי של הזמרת. פרלמן מודה שעל אף החברות עם זכאי, הוא הופתע מהיקף ההקלטות ומהטווח הרחב של סגנונות שהן מכסות. יש בערוץ כבר הקלטות של מלחינים ישראלים כחיים פרמונט, בן ציון אורגד, ראובן סרוסי, דן יוהס, מרק קופיטמן וצבי אבני. יש הקלטות מעניינות היסטורית ומוזיקלית, מיצירות ויקטור אולמן וגדעון קליין. יש ביצוע יפה ל"לילות קיץ" מאת ברליוז, עם הסינפונייטה באר שבע בניצוחו של משה עצמון; הקלטה של השירים העבריים של ראוול; ההקלטה שהיתה ללהיט של שירים עבריים בעיבודו של מנחם ויזנברג; וכמובן, הביצוע ההיסטורי ל"תיקון חצות" של מרדכי סתר, מ–1984. צפוי עוד הביצוע המרתק לאותה יצירה משנת 2000, עם הפילהרמונית הישראלית. זו רשימה חלקית, ובערוץ יש כבר, ויהיו עוד, הקלטות של מוזיקה עכשווית, קלאסית, רומנטית ואף עתיקה. כולן חתומות בחותם האלט הקטיפתי, הכהה והחם של מירה זכאי, אחד הקולות היפים שאני מכיר, ובחותם האינטרפרטציות המורכבות והרגישות שלה. אני מתכוון לשוב אל הערוץ מדי יום בתקופה האחרונה, לגלות אוצרות חדשים ולהתעכב גם על תענוגות מוכרים.

אנסמבל מיתר ביצירות עכשוויות / חמישי, 9.3, 20:30, המרכז למוזיקה ירושלים; שבת, 11.3, 20:30, אולם רן ברון, הקונסרבטוריון, תל אביב

אנסמבל מיתר מנגן שתי תוכניות שונות בתוך שלושה ימים. הערב, במשכנות שאננים, ירושלים, ישמיעו משה אהרונוב בכינור ובוויולה, יוני גוטליבוביץ' בצ'לו ועמית דולברג בפסנתר, יצירות מאת מרסל גולדמן, גבריאל אירני, מיכאל לוינס וראובן סרוסי. תוכנית מגוונת ומסקרנת לכל מי שמתעניין במוזיקה עכשווית. הכניסה חופשית. במוצאי שבת מנגן האנסמבל בקונסרבטוריון בתל אביב, שוב את יצירתו של גבריאל אירני , Hauptweg und Nebenwege, ובנוסף, 15 בגטלות מאת איוון פדלה. בחלקו השני של הערב יציגו נגני פרויקט תדרים ואנסמבל מיתר את גרסת 2017 למשחק המוזיקלי "בידידות" — 15 מלחינים מרחבי העולם כתבו יצירות קצרות לחברי הפרויקט, והנגנים יוצרים מאוסף המיניאטורות יצירה אחת מרובת פרקים.

מוזיקה אנגלית מוקדמת ב"קשת של צלילים" / קול המוזיקה, שישי, 10.3, 19:00; שני, 13.3, 22:00

ארבעה מלחינים אנגלים – ברד, וורד, טאי, קופרריו - שנבדלים זה מזה בסגנונם האישי אבל נפגשים בגוונים ובאווירה המאפיינים את המוזיקה של אנגליה. התוכנית מורכבת בעיקר מיצירות קוליות, עם מבצעים מרשימים במיוחד. טסה בונר תשמיע, בסופרן הצלול שלה, קינה מאת וויליאם ברד. יצירות נוספות משלו יושמעו מפי זמרי רד ברד וחברי הרוז קונסורט אוף ויולס, שמפיקים גוון זוהר וייחודי. חברי הקונסורט אוף מיוזיק ישמיעו מדריגלים מאת וורד. לטעמי, שעה מהנה במיוחד.

גלאס: Einstein on the Beach, אופרה / ערוץ מצו, ראשון, 12.3, 16:45

אופרה בארבע מערכות, שאורכה כארבע וחצי שעות. היא בנויה על יסודות המוזיקה המינימליסטית – חזרות על מקצבים יציבים ועל מוטיבים פשוטים. פרקי ביניים משובצים בין המערכות. האופרה נכתבה ב–1975 בעבודה משותפת של המלחין, פיליפ גלאס, ושל הבמאי רוברט ווילסון. היא כוללת יסודות סמליים שמתייחסים לגיבור, אלברט איינשטיין, והמבנה שלה מעגלי־חזרתי. כפי שקורה הרבה עם מוזיקה מינימליסטית, יש המוצאים אותה מהפנטת, ואילו אחרים משתעממים. ערוץ מצו אוהב, כנראה, או לפחות, מרבה לשדר אותה.

תגובות