בקרוב בתל השומר: הפסנתר הנדיר שהיה אהוב על בטהובן

בחודש הבא יתקיים בישראל אירוע ראשון שבו יישמע פסנתר ברודווד - כלי היסטורי יקר מאוד, שנבנה במאה ה-19, זהה לפסנתר שהיה ברשותו של בטהובן

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסנתר ברודווד. זהה לפסנתר של בטהובן
חגי חיטרון

ב–1818 שלח תומס ברודוד, בונה פסנתרים לונדוני, פסנתר במתנה לבטהובן בווינה. על הכלי חקק הבונה, בלטינית: "מתנה לבטהובן הגדול". בטהובן כתב לברודווד: "אראה בפסנתר זה מזבח שעליו אקריב לאל אפולו את מנחות רוחי היפות ביותר". המסע נמשך שבעה חודשים: ספינת מפרש מלונדון לטרייסטה ומשם בכרכרה. פסנתר מסוים זה, אגב, שמור עד היום בבודפשט.

עד כמה היה בטהובן יכול בכלל להעריך את הצליל של הפסנתר שקיבל? הרי ב–1818 כבר היה חירש. לדברי אריה ורדי, פסנתרן ומחנך, חתן פרס ישראל, פסנתרנים "בעלי ידיים משוחררות", כך ניסוחו, עשויים לשמוע במידה מסוימת, כאשר הם מנגנים בעצמם, "גם דרך העצמות".

ב–2 באפריל יתקיים, למוזמנים בלבד, אירוע ראשון שבו יישמע פסנתר ברודווד (Broadwood) בישראל. זהו כלי היסטורי יקר מאוד, שנבנה במאה ה–19, זהה לפסנתר הברודווד שהיה ברשותו של בטהובן. הרסיטל יהיה באולם של המרכז הבינלאומי ע"ש אדמונד ספרא למומי לב מולדים בבית החולים שיבא. בעתיד יעמוד הפסנתר לרשות המעוניינים, בתיאום מראש.

הדרך לתל השומר: כאשר אריה ורדי השתלם בבאזל, לפני עשרות שנים, הוא התיידד עם עמית ללימודים ושמו רולף מזר. לימים טיפחו רולף מזר ואשתו היידי תחביב: השגת כלים עתיקים ונגינה בהם. רולף והיידי מתו, בניהם מכרו את רוב האוסף ואת ה"ברודווד", שהיה אהוב במיוחד על הוריהם, הציעו במתנה לוורדי, מיודעם מילדות. ורדי ביקש שהפסנתר ייתרם למחלקה בבית החולים שיבא, כך אכן נעשה. על פסנתר ברודווד שהשתקע בישראל מופקד ד"ר אמיר ורדי, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ לב ילדים בבית החולים שיבא. ברסיטל הבכורה ינגן אביו, אריה, עלי הברודווד, את סונטת "אור ירח" של בטהובן. יתרון בנגינת היצירה בפסנתר זה? מילוי סקרנות לשמוע אותה כפי שהצטלצלה בפסנתר המשוכלל ביותר שהיה קיים בימי בטהובן. פרופ' ורדי מוסיף על כך יתרון ספציפי: אפשר לשלב את פדאל ימין, לאורך כל הפרק הראשון של "אור ירח", מבלי שתיווצר עיסת צליל כמו בפסנתר מודרני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ