קונצרטים: 15.3 עד 21.3

חגי חיטרון
חגי חיטרון

פסטיבל באך. שורת מופעים מטעם תזמורת הבארוק ובהשתתפותה (ברובם). הנה קצתם של הקונצרטים הראשונים, בפירוט חלקי: ביום שני ב–17:00 באולם הנרי קראון בירושלים: הזמרת עינת ארונשטיין (שתי קנטטות לסופרן) וגם קונצ'רטו לצ'מבלו (סולן: דוד שמר). ביום שני ב–20:30 באולם ימק"א בירושלים: קונסורט "ריצ'רקר" מבלגיה יבצע יצירות קאמריות מאת באך, בוקסטהודה, ראמו. ביום שלישי ב–20:00 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב: המיסה הגדולה בסי־מינור בניצוח אנדרו פארוט, עם זמרים מחו"ל ומשלנו.

תזמורת קאמרטה. מנצח: אורי סגל סולנים: הפסנתרן אלסנדרו דלז'אבן (Deljavan, איטליה), בקונצ'רטו מס' 2 של ברהמס, הכנר שון לי (Sean Lee, ארה"ב), בקונצ'רטו מאת פגניני. במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, ביום ראשון באולם התרבות של סביון, ביום שלישי באולם וייל בכפר שמריהו.

"פאוסט". באופרה הישראלית: האופרה של גונו, בגרסתו המעניינת מבחינה חזותית של הבמאי סטפאנו פודה. מחר וגם במוצאי שבת ב–20:00, וכמו כן ביום שישי ב–13:00, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

"סולני תל אביב". אל אנסמבל הקשתנים בניצוח ברק טל מצטרפים נגני אנסמבל הפסנתרנים "מולטיפיאנו" בהדרכת הפסנתרן תומר לב ובהשתתפותו. תוכנית: קונצ'רטו לשלוש מקלדות מאת באך, "ארץ ארבע השפות" מאת אריה לבנון (יצירה כלית), רונדו לשני פסנתרים וכלי קשת מאת שופן (בבכורה, ראו גם במסגרת), רביעיית המיתרים מס' 8 מאת שוסטקוביץ' בעיבוד לאנסמבל כלי קשת. במוצאי שבת באולם רפפורט בחיפה, ביום ראשון במרכז ענב בתל אביב.

תזמורת הבארוק ירושלים. פסטיבל באך

הסימפונית ראשון לציון. מנצח: דן אטינגר. סולן: הפסנתרן אנדי פלדבאו ב"בורלסקה" מאת ריכרד שטראוס. עוד יבוצעו שתי סימפוניות מאת מוצרט (מס' 25 ומס' 40). הערב בהיכל התרבות של רחובות, ביום ראשון בהיכל התרבות של ראשון לציון, ביום שלישי ב–20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

הסימפונית ירושלים. התזמורת תנגן תחת שרביטו של אורח מפולין, מירוסלב בלאשצ'יק, והסולן הוא הפסנתרן נתנאל גרינשטיין. התוכנית: הקונצ'רטו מס' 2 של רחמנינוב, הסימפוניה מס 4 של שוברט, "לה ואלס" של ראוול. מחר ב–20:00 בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

הסימפונית ירושלים. באירוע אחר, המנצח הוא פאולו קרנייני (איטליה) והסולן הוא הפסנתרן בוריס גילטבורג, בקונצ'רטו מס' 4 של רחמנינוב. תנוגן גם הסימפוניה "מן העולם החדש" של דבוז'ק. זאת ביום שלישי ב–20:00 בהיכל התרבות של אשדוד.

הסימפונית חיפה. עם התזמורת יופיעו הכנר חגי שחם, הצ'לן הלל צרי והפסנתרן ארנון ארז. התוכנית: הקונצ'רטו המשולש של בטהובן וקונצ'רטו לצ'לו מאת בנימין יוסופוב. במוצאי שבת באולם קריגר בחיפה, ביום ראשון באודיטוריום חיפה.

"פועם בלב". אירוע נוסף בסדרה המוקדשת ליצירות של מלחינים ישראלים, והפעם עם רביעיית כלי הקשת "כרמל". המלחינים: יוסף טל, פאול בן חיים, ינעם ליף. במוצאי שבת בגלריה של מוזיאון תל אביב.

אנסמבל המאה ה–21. משתתפים נגני האנסמבל, בניצוח גיום בורגון (Bourgogne), עם נשפנים סולנים. היצירות: מאת עודד זהבי, מאת שנדור ורש ומאת ז'ראר קומביה. במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, ביום ראשון ב–20:00 במרכז למוזיקה (משכנות שאננים) בירושלים.

בארוקדה עם בראבא. מופע תיאטרלי מוזיקלי, עם השחקן שלמה בראבא (בדמות באך), אנסמבל הנגנים "בארוקדה" והזמרים יעלה אביטל ואלון הררי. במרכזו: ביקורו ההיסטורי של יוהן סבסטיאן באך בחצרו של פרידריך הגדול בפוטסדאם. מחר באולם רפפורט בחיפה.

שלישיית ירושלים. חברי ההרכב הוותיק הם הכנר רועי שילוח, הפסנתרן ירון רוזנטל והצ'לן אריאל טושינסקי. הם יבצעו שלישיות מאת מוצרט (ק' 502), מנדלסון (רה־מינור) ופרנק ברידג'. מחר באולם הקונסרבטוריון (שטריקר") בתל אביב.

פסנתרני "מולטיפיאנו". שופן שלא שמעתם

שלושה בנטף. הנגנים הם גלעד הילדסהיים בכינור, עמנואלה סילבסטרי בצ'לו, רויטל חכמוב בפסנתר. בתוכנית, בין השאר, שלישיות מאת מנדלסון ומאת ברהמס. מחר ב–20:00 וביום שישי ב–12:30 באולם של בית חכמוב־שפירא ביישוב נטף (הגעה: דרך אבו גוש).

שלושה בצוותא. הכנרת אלינא גורביץ', הפסנתרן מיכאל זרצקל והצ'לן שמחה חלד, ינגנו יצירות נפלאות של מנדלסון, בצירופים שונים, לרבות הטריו בדו-מינור אופוס 66.  בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

שלישיית "עתר". חברי ההרכב הם עופר שלי בפסנתר, טניה בלצר בכינור וקריסטינה רייקו־קופר בצ'לו. התוכנית מעניינת ובה יצירות מאת ארנסט בלוך, יצחק ידיד, ברנשטיין (עיבוד לקטעים מ"סיפור הפרברים"), קופלנד, דקלה בניאל. ביום ראשון ב–19:30 במנזר הפרנציסקני בירושלים העתיקה (סמוך לשער החדש). כניסה חופשית.

שלושה בנען. אל שני נגנים אורחים, הכנר שון לי והפסנתרן אלסנדרו דלז'וואן, חובר הצ'לן הלל צרי לביצוע הטריו אופוס 99 של שוברט. האורחים יבצעו, איש בתורו,יצירות של פגניני ויצירות של שופן. מחר ב–20:00 בקיבוץ נען.

רסיטל. ויקטור סטניסלבסקי מגיש תוכנית עשירה ומעניינת מיצירות באך (בעיבוד ליסט), מוצרט, שופן, סקריאבין. במוצאי שבת באולם הקונסרבטוריון (שטריקר) בתל אביב.

היידן, מרתון בזכרון. מסקרן: המוזיקאית סמדר כרמי גיברמן תשוחח על יצירות רבות של היידן וגם תדגים, בהקלטות ובפסנתר. מיום שישי ב־10:00 ועד שבת ב–16:30 בבית דניאל בזכרון יעקב. פרטים נוספים: 04-6399001.

מדריגלים. האמנים הם הזמרים עינת ארונשטיין, אביטל דרי, גיא פלץ ואיתן דרורי, בצ'מבלו ינגן יזהר קרשון. הערב ב–19:00 באולם 207 באוניברסיטת חיפה. כניסה חופשית.

"שחרזדה". עיבוד ליצירה של רימסקי קורסקוב תבצע קבוצת נגנים חברי הפילהרמונית. בשבת ב–11:30 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

סינפונייטה וגבריאלוב. על התזמורת הבאר־שבעית מנצח גיל שוחט, התוכנית קלאסית־קלה ובה "הבלתי גמורה" של שוברט וגם שירי מיקי גבריאלוב, בהשתתפותו. במוצאי שבת במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

פילהרמונית וגבעטרון. עם התזמורת תופיע מקהלת הגבעטרון וגם הזמר החזן שי אברמסון והזמרת אילנית. ניצוח: רפי קדישזון. ביום שני וביום שלישי, ב–20:00, בהיכל התרבות בתל אביב.

נוסטלגיה. זמר ישראלי שהיה לקלאסיקה מקומית יישמע במופע שמחזיר אל הבמה את הזמרים הוותיקים מיכל טל וליאור ייני (בליווי קלידים, אקורדיון ותופים). ניהול מוזיקלי: גבי ברלין. ביום ראשון ב–20:00 באולם אלהמברה ביפו.

רביעייה ומקהלה. הרביעייה הקולית "תלמוס" (זמרים בוגרים) ומקהלת הנערות "העפרוני" יגישו זר שירי שבת. ביום שלישי בבית אבי חי בירושלים.

נבל וכלי קשת. קונצרט שחרית שיהיה בשבת בבוקר, 12:30, במנזר בבית ג'מאל ( לא רחוק מבית שמש).

מתוך מחזות זמר. שרים: קלייר מגנאג'י ואסף כחולי. מנגנים: הפסנתרנית אורית וולף והתזמורת הסימפונית אשדוד בניצוחו של ואג פאפיאן. הערב בבית יד לבנים באשדוד.

שופן בנוסח חדש 

בקונצרט של אנסמבל "סולני תל אביב" עם הרכב הפסנתרנים "מולטיפיאנו" כלול רונדו לשני פסנתרים ותזמורת מיתרים, מאת שופן. זו גרסה שערך הפסנתרן תומר לב, מנהל "מולטיפיאנו", זה יהיה לה ביצוע בכורה (עולמי).  

פרדריק שופן כתב את הרונדו לביצוע בשני פסנתרים. לב מציין כי למרבה הפלא זו יצירתו היחידה להרכב כזה ומוסיף: "מועד כתיבתו של הרונדו חופף לשנים שבהן עסק שופן באינטנסיביות בכתיבת יצירות וירטואוזיות לפסנתר ותזמורת, אלו היו שנותיו כווירטואוז צעיר שנסע ברחבי אירופה, בהן חיבר גם את שני הקונצ'רטי הפופולריים שלו לפסנתר ותזמורת. במכתבים מאותן שנים מתאר שופן את המאמצים שהשקיע לחבר קונצ'רטו נוסף, לשני פסנתרים ותזמורת, ואפילו מייעד את ביצוע היצירה לו עצמו, יחד עם בן מחזורו בקונסרבטוריון של וארשה. התוכנית לא הוגשמה, שופן לא הצליח לגבש את היצירה. לידי חוקרים לא הגיעו סקיצות של הקונצ'רטו וההנחה הרווחת היא ששופן 'מיחזר' רעיונות מתוכו ביצירות אחרות שהשלים באותה התקופה". 

קשר לרונדו לשני פסנתרים? לב: "אין אמנם הוכחה הקושרת את הרונדו לאותו קונצ'רטו לשני פסנתרים שלא הוגשם, אבל בהתחשב באופיו הקונצרטי של הרונדו, נראה שיצירה זו היא הדבר הקרוב ביותר ליצירת סולו וירטואוזית לשני פסנתרים ששופן אי פעם הגיע אליו. ברוח זו הוספתי לרונדו תפקיד לתזמורת, תוך חלוקה מחדש של החומרים המקוריים של שופן בין הפסנתרים לתזמורת ובלי שום תוספות".

תגובות