המלצות קלאסיות: 16.3 עד 23.3

אמיר מנדל
ג'ון אליוט גרדינר
אמיר מנדל

באך: מיסה בסי מינור. מנצח ג'ון אליוט גרדינר / ערוץ מצו HD, שבת, 18.3, 11:33. שלישי, 21.3, 21:30

מצו HD איננו משודר לכולם, לצערי. עם זאת, זה, כנראה, השידור המעניין של השבוע. מדובר בביצוע של המיסה בסי מינור מאת באך, עם צוות חזק של סולנים, מקהלת מונטוורדי וסולני הבארוק האנגלים, בניצוחו של ג'ון אליוט גרדינר. גרדינר בוחר בשנים האחרונות בגישה דרמטית ומוחצנת יותר משנקט בעבר. ההקלטה האחרונה שלו למיסה לא היתה כוס התה שלי. עם זאת, יש לו, ולסגנונו העכשווי, אוהדים רבים, והוא בוודאי אחד המבצעים המוערכים ליצירות באך. המיסה תשודר בשבת, בשעות הבוקר המאוחרות, ושוב ביום שלישי, שהוא יום הולדתו של באך. פרט לשידור זה, לא מצאתי התייחסות ליום ההולדת של באך, במצו או בקול המוזיקה. שידור המיסה הוא חגיגת יום הולדת ראויה.

יו יו מא, צ'לו; תזמורת הקונצרטחבאו; מנצח דניאלה גאטי — שוסטקוביץ', צ'ייקובסקי וסטרווינסקי / ערוץ מצו, שישי, 17.3, 21:30.

הקונצ'רטו מס' 1 של שוסטקוביץ' לצ'לו, והסוויטה מהבלט "ציפור האש" מאת סטרווינסקי. ביניהן, הסוויטה מהבלט "מפצח האגוזים" מאת צ'ייקובסקי. הצ'לן יו יו מא מצטרף אל תזמורת הקונצרטחבאו באולמה המצוין באמסטרדם, ואל המנהל המוזיקלי הנוכחי שלה, דניאלה גאטי, לקונצרט אטרקטיבי.

"קונצ'רטו לשמונה ידיים" — אנסמבל סולני תל אביב עם אנסמבל "מולטיפיאנו" / חיפה, אודיטוריום רפפורט, שבת, 18.3, 20:30. תל אביב, מרכז ענב, ראשון, 19.3, 20:30 .

זה הקונצרט השלישי בסדרה "קצת אחרת" של אנסמבל סולני תל אביב, והם יארחו בו את אנסמבל "מולטיפיאנו" — קבוצה של ארבעה פסנתרנים שמבצעים יצירות חדשות, בהן כאלה שנכתבו עבורם, וגם יצירות מוכרות עובדו כדי שיתאימו להרכב. ארבעה פסנתרים על במה אחת אינם עניין שגרתי, והתוכנית של הקונצרט צבעונית ולא שגרתית. תחילה ינוגן הקונצ'רטו לשלוש מקלדות, מס' 1063 ברשימת יצירות באך. אחריו, רונדו לשני פסנתרים מאת שופן, בעיבוד ותזמור מאת אריה לבנון ותומר לב. "ארץ ארבע השפות" היא סוויטה שכתה אריה לבנון על פי על שירים בלדינו, יידיש, עברית וערבית — לשני פסנתרים בשמונה ידיים, ותזמורת מיתרים. בהמשך, סוויטת "סנט פול "למיתרים מאת הולסט, ועיבוד לתזמורת של רביעיית המיתרים השמינית של שוסטקוביץ".

אנסמבל המאה ה–21: "קרן יער ותרועות חצוצרות" / מוזיאון תל אביב לאמנות, שבת, 18.3, 20:30. המרכז למוזיקה ירושלים, משכנות שאננים, ראשון, 19.3, 20:00.

גיום בורגון, מנצח. סער ברגר, קרן יער. הילה צברי־פלג, אבוב. טיבי צייגר, קלרינט. ריצ'רד פלאי, בסון. הקבוצה הזו תנגן עם אנסמבל המאה ה–21 לביצוע תוכנית מגוונת של מוזיקה חדשה. עניין מיוחד מעוררת בכורה עולמית של יצירה שהאנסמבל הזמין מהמלחין עודד זהבי, ושמה "חצוצרות חללים, חצוצרות מקרא, חצוצרות מרדוף". בנוסף, ינוגנו יצירות מאת שנדור ורט, מירוסלב סרנקה, ז'רום קומבייה ומרטין מטלון. לקונצרט גוון מיוחד שנובע מריכוז היצירות לכלי נשיפה.

מתוך ערוץ היוטיוב של המלחין מנחם ויזנברג / יוטיוב

השבוע התבטל שידור בקול המוזיקה, שנועד לקונצרט מסקרן בהשתתפות הפסנתרן והמלחין מנחם ויזברג, נגן העוד תייסיר אליאס והצ'לן הלל צרי. הקונצרט השתבש מסיבות שאינן תלויות באמנים. במקומו, נכנסתי לערוץ היוטיוב של ויזנברג. יש שם הקלטות רבות ומעניינות של מוזיקה. מתוכן בחרתי שתיים שמתקשרות, בעקיפין, לתכנים של הקונצרט שלא התקיים בינתיים. האחת, "קולות", היא הקלטה של היצירה "מונודיאלוג" לוויולה סולו, בנגינתה של טביאה צימרמן, שלה הוקדשה היצירה, כשלצדה הרקדנית אביטל מנו מבצעת כוריאוגרפיה של מימי רץ־ויזנברג. בהקלטה אחרת, ותיקה, מנגנים ויזנברג, בפסנתר ותייסיר אליאס, בעוד, את היצירה היפה "מפגשים".

תגובות