המלצות קלאסיות 23.3

אמיר מנדל
אנסמבל מודאליוס. שילוב של קול ותנועה
אמיר מנדל

קונטרפונקט לבן — אנסמבל מודאליוס מארח את הרקדנית והיוצרת מיה דונסקי / התיבה, יפו, שישי, 24.3, 14:00

תוכנית שמשלבת קול ותנועה, והחלק המוזיקלי בה מסקרן ביותר. זמרת האלט המצוינת אתי בן זקן, עם אמנון יואל בכלי הקשה, דנה וקסמן בצ'לו, טל פדר בקונטרבס ועודד שוב בגיטרה. המלחין איתן שטיינברג ינצח, ואחראי גם למוזיקה המקורית, ולעיבודים של שירי עם עתיקים. בנוסף יבוצעו יצירות מאת ארוו פארט וג'ון קייג'. כל זה מתחבר למופע שיש בו מגוון גדול של סגנונות מוזיקליים.

חדש בתקליטייה / קול המוזיקה, חמישי, 23.3, 16:00

תוכנית רדיו שלא כדאי להחמיץ, היום. יוצגו בה שני אלבומים מקוריים, מרגשים, ושונים מאוד. האחד, האלבום החדש של "שירי ארץ", שירים עבריים בעיבודו של המלחין מנחם ויזנברג שמלווה בפסנתר את זמרת המצו־סופרן אנה שפיץ ואת זמר הבס גיא פלץ. העיבודים, הנגינה בפסנתר והשירה משתלבים לחוויה נוסטלגית וגם מוזיקלית. במקביל יושמע דיסק מצוין של הוויולן גיא בן ציוני, מנוגן היטב ומרתק מבחינת רפרטואר. הוא משלב פנטזיות של טלמאן לצד יצירות מן המאה ה–20 ואף הוא מסתיים ביצירה יפה של ויזנברג, שנתנה לאלבום את שמו, "מונודיאלוג".

שש שמיניות / קול המוזיקה, חמישי, 23.3, 18:00

גם התוכנית הצמודה מעניינת. היא כוללת יצירות שלא מושמעות לעיתים קרובות: הסונטה הנהדרת לפסנתר מאת אלבן ברג, בנגינתו של אייל צליוק; "קהלת" מאת אנדרה היידו, והווריאציות הסימפוניות מאת חינסטרה עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחה של ג'יזל בן דור.

קשת של צלילים / קול המוזיקה, שישי, 24.3, 19:00, שני, 27.3, 22:00

עדיין בהשפעת יום ההולדת של באך, מוקדשת התוכנית כולה ליצירותיו. בולט במיוחד, לטעמי, הביצוע של פרנסואה פרננדז, כנר עם צליל וסגנון ייחודיים, לפרטיטה הראשונה לכינור סולו. עם זאת, התוכנית משופעת בביצועים מרשימים: טוקטה למקלדת עם פייר הנטאי; כורל לעוגב, מעובד לקונסורט של ויולים, עם קבוצת פרטוורק הנפלאה; קנטטה מס' 18, בביצוע העמוק של קולגיום באך מיפן בניצוחו של מסאאקי סוזוקי.

כיתות אמן עם פרלמן ורודלנד / הקונסרבטוריון בתל אביב, ראשון, 26.3, 19:00 ו-20:30

כיתת האמן, השיעור הפומבי לאמנים צעירים, היא מוסד מעניין של המוזיקה הקלאסית, שמצדיק דיון נפרד ומורחב. זו הזדמנות לאמנים צעירים ללמוד ולהתקדם, אבל מי שנמצא במוקד תשומת הלב הוא המאסטר הוותיק, והקהל בא מתוך התעניינות בו, או בה. הקונסרבטוריון בתל אביב מארח את תוכנית פרלמן למוזיקה. במסגרת זו יתקיימו כיתות אמן לכנרים עם יצחק פרלמן, ואחריהן, כיתות אמן לוויולנים עם קרול רודלנד. מסקרן למי שמעורב בתהליך החינוכי ולחובבי הז'אנר.

פייר הנטאי מנגן באך וקופרן / ערוץ מצו, שני, 27.3, 21:30, 22:50

פייר הנטאי נמנה, בוודאי, עם נגני הצ'מבלו ופרשני הבארוק המעניינים והמעמיקים ביותר. למי שמעדיף את הצליל של צ'מבלו ביצירות למקלדת של באך, מציע ערוץ מצו תוכנית אטרקטיבית ובה הסוויטות האנגליות מס' 4, 5 ו–6 כפי שהוקלטו במארס 2014 בסיטה דה לה מוזיק. מיד אחרי, הקלטה נוספת של הנטאי, הפעם מפסטיבל פונטפרואה 2015, כשהוא מנגן יצירות למקלדת מאת פרנסואה קופרן.

ברג: לולו. ברברה הניגן, סופרן. מיכאל בודר, מנצח / ערוץ מצו, שלישי, 28.3, 09:30

מי שפנוי ויכול להתרכז בשעה זו באופרה הבלתי־גמורה, יפה והמורכבת של אלבן ברג, "לולו", ימצא עניין בגרסה זו שבוצעה בתיאטרון דה לה מוניי, בריסל. האטרקציה העיקרית היא ברברה הניגן, זמרת סופרן עם יכולות קוליות, מוזיקליות ודרמטיות ברמה שספק אם פגשתי עד כה.

תגובות