המלצות קלאסיות: 6.4 עד 13.4

אמיר מנדל
שלישיית אלכסנדר
אמיר מנדל

"רוח מן המזרח", עם שלישיית אלכסנדר (נתאי צרי, כינור; אלה טובי, צ'לו; מיכל טל, פסנתר) / סדרת "פועם בלב". מוזיאון תל אביב, שבת, 8.4, 20:30

הסדרה עוסקת במוזיקה קאמרית ישראלית, והקונצרט הזה כולל יצירות של שישה מלחינים, מדורות שונים, בפרספקטיבה של הגיוון התרבותי שמאפיין את ישראל ואת האזור. יבצעו חברי שלישיית אלכסנדר — הכנר נתאי צרי, הצ'לנית אלה טובי והפסנתרנית מיכל טל. היצירה המוקדמת ביותר, מ–1953, היא "בשרו" (Basharav) לכינור סולו מאת אבל ארליך, שמנסה לשדך צורות מן המוזיקה הערבית הקלאסית עם מהלכי הלחנה מהמוזיקה האירופית הקלאסית. חיבור בין יסודות מהמוזיקה הקלאסית והעממית, וממוזיקה אירופית ומזרח תיכונית, נוכח בשתי שלישיות שונות לפסנתר, "רוח מן המזרח" מאת הדס גולדשמיט חלפון, ו"על שלושה דברים" מאת משה זורמן. שלישיית הפסנתר "קרדו" מאת אלה מילך שריף בנויה על מוטיבים מהשיר "אני מאמין" ("שחקי, שחקי") של טוביה שלונסקי, לטקסט של טשרניחובסקי. "טנרו" לצ'לו סולו מאת מרק קופיטמן כתוב ברוח מודרנית ומהדהד מנגינות עממיות. מסקרן במיוחד ביצוע לשלישיית הפסנתר מ–1973 מאת מרדכי סתר, יצירה שמציינת מעבר לתקופה מופנמת, מופשטת ומורכבת יותר ביצירתו.

ברהמס: רקוויאם גרמני. הפילהרמונית של ברגן; מנצח אדוארד גרדנר / שידור חי, ערוץ מצו וערוץ מצו HD, שישי, 7.4, 20:30

הסולנים, המקהלה, התזמורת והמנצח אינם נמנים עם הקטגוריה כוכבי על, אבל הקלטות רבות מראות, שזירת המוזיקה בנורבגיה מרשימה. בולטת, כמובן, הפילהרמונית של אוסלו, אבל גם הפילהרמונית של ברגן חתומה על אלבומים מצוינים. אדוארד גרדנר מקליט הרבה יצירות מתקופת הרומנטיקה המאוחרת ותחילת המאה ה–20. הפעם הוא פונה ליצירה יפה במיוחד מאת יוהנס ברהמס — הרקוויאם הגרמני, שנע בין שקט מסתורי לדרמה סוערת, ושומר על רמות גבוהות של מתח כל הזמן. לביצוע הזה, שמשודר בשידור חי, במצו וגם בערוץ ה־HD, למי שיש, נוסף גם האדרנלין של התרחשות בזמן אמיתי.

באך: יוהנס־פסיון. מנצח פיליפ הרווגה / קול המוזיקה, ראשון, 9.4, 16:00

עונת הפסח / פסחא נותנת הזדמנות לחגוג עם גרסאות מוזיקליות של סיפור הצליבה, ובראשן השתיים שבולטות בהרבה מעל כל האחרות — המתיאוס פסיון והיוהנס־פסיון של באך. שתיהן זוכות בדרך כלל לאלבומים חדשים, ביצועים רבים ושידורים רבים ברדיו ובטלוויזיה, בעונה זו. קול המוזיקה מצטרף לחגיגה במשבצת של "מוזיקה ליום ראשון", ומשדר את היוהנס־פסיון באחד הביצועים היפים של האסכולה התקופתית – שלרוב המאזינים, הפכה לדרך הסטנדרטית לבצע מוזיקת בארוק. פיליפ הרווגה מנצח על האנסמבל שלו, קולגיום ווקאלה, עם הטנור מרק פדמור בתפקיד האוונגליסט וקבוצה של סולנים מרשימים נוספים, בהם אנדריאס שול.

מונטוורדי: "היער הרוחני". לה פואם ארמוניק, בניצוח ונסן דימטרה / שידור חי, ערוץ מצו וערוץ מצו HD, 21:00, שני, 10.4, 21:00

חגיגות יום ההולדת ה–450 של מונטוורדי קרבות והולכות, ובמסגרתן ניתן יהיה ליהנות ממטעמים מוזיקליים מהנים במיוחד. אחד מהם, מעט יותר מחודש לפני יום ההולדת, בשידור חי שממש לא כדאי להחמיץ. ה"סלווה מוראלה" "(יער רוחני") הוא אוסף גדול של יצירות דתיות שמונטוורדי חיבר בוונציה. יש אוסף של יצירות מוקדמות יותר — ה"ווספרס" של 1610. חיבורן לקובץ, התיך אותן ליצירה אדירה אחת שמבוצעת ברובה או בשלמותה. ה"סלווה מוראלה" נותר אוסף של יצירות עצמאיות, וכל מבצע בוחר אילו מהן הוא יבצע בכל קונצרט או הקלטה. הקונצרט של קבוצת "פואם ארמוניק" עם מנצחה ונסן דימטרה יימשך כשעתיים, כלומר יושמע בו חלק מן האוסף — אבל בבחירה טובה של הקטעים, חלק משמעותי ומהנה.

תגובות