המלצות קלאסיות: 27.4 עד 4.5

אמיר מנדל
ירון קולברג
אמיר מנדל

חמישיית תל אביב עם ירון קולברג: ברוח האופרה / המרכז למוזיקה ירושלים, 27.4, 19:00. אבן יהודה, 28.4, 17:00. סינמטק ירושלים, 29.4, 11:00. הקונסרבטוריון תל אביב, 29.4, 21:00. מכללת לוינסקי, 3.5, 14:00.

כדאי לבדוק גם באתר ובדף הפייסבוק, כי מסע ההופעות האינטנסיבי והמגוון של חמישיית הנשיפה של תל אביב עם הפסנתרן ירון קולברג, נמשך גם בשבוע הבא, באולמות רבים, באזורים שונים בארץ. בחלק מהקונצרטים הכניסה חופשית. התוכנית מבטאת את הרב־גוניות של המשתתפים, שבחרו לא לחזור שוב ושוב על אותה תוכנית. סדרת הקונצרטים בנויה על מאגר של יצירות. בכל קונצרט ינוגן חלק מהן, ולכל קונצרט יהיה צירוף יצירות ייחודי. התוכנית בוחנת את הקשרים בין מוזיקה כלית לאופרה. היצירות שישתתפו בסבב הן יצירות מקוריות או מעובדות של מלחינים שהוגדרו כמלחיני אופרה מובהקים. באופן צפוי, נכללות ברשימה רביעייה לכלי נשיפה מאת רוסיני; חמישייה במי מינור מאת ורדי, בעיבוד מרדכי רכטמן; עיבוד ל"טיל אולנשפיגל" של ריכרד שטראוס והחמישייה הנהדרת של מוצרט לפסנתר וכלי נשיפה. גם קורט וייל, מלחין של אופרות, או דרמות מוזיקליות, במחצית הראשונה של המאה ה–20, מופיע ברשימה, עם סוויטה יפה מתוך "אופרה בגרוש", בעיבוד אלן קיי, ובאופן מעניין, גם לוצ'אנו בריו עם "אופוס גן חיות". המגוון הגדול יאפשר לבנות תוכנית מעניינת וצבעונית בכל קונצרט.

היידן: בריאת העולם. סולנים; המקהלה הפילהרמונית של ברגן; מקהלת אדוארד גריג; התזמורת הפילהרמונית של ברגן; מנצח אדוארד גרדנר / ערוץ מצו, שישי, 28.4, 21:30

לערוץ מצו יש מערכת שיקולים ובחירות משלו, אילו תזמורות, סולנים ומנצחים הוא משדר, מתי ומדוע. לאחרונה יש שידורים רבים דווקא של התזמורת הפילהרמונית מברגן. אפשר להעלות על הדעת עוד תזמורות רבות שיש להן יכולות דומות, אבל אין גם סיבה מיוחדת להתלונן על השידורים מברגן. יש שם אולם קונצרטים מרשים, נעים לעין, וככל שניתן להתרשם משידור טלוויזיה, טוב מאוד גם מבחינה אקוסטית. התזמורת עצמה נשמעת מצוין, והמנצח, אדוארד גרדנר, מוביל פרשנויות בהירות, מאוזנות ויפות. הפעם, הם מבצעים את "בריאת העולם" יצירה מורכבת ורבת רבדים של מלחין שאני מאוד אוהב, יוזף היידן.

קונצרט בוקר / קול המוזיקה, שני, 1.5, 09:05

קונצרט הבוקר ביום הזיכרון ערוך במידה רבה לפי המסורות והתבניות של היום הזה, ובכל זאת מציע מסע בין סגנונות, תקופות וניגודים מוזיקליים, כך שהוא יוצר גם אווירה שמתאימה לתאריך, וגם אפשרות להאזנה מסקרנת. בולטת בתוכנית דמותו של ידין טננבוים, החלילן שנפל במלחמת יום כיפור. יושמעו יצירות מאת באך, סטיב ווינווד ואריק קלפטון, בהקלטות של טננבוים עם הרכבים שונים, ותושמע גם "חליל", היצירה שחיבר ליאונרד ברנשטיין לזכרו. יושמעו גם "פתח לנו שער" מאת סשה ארגוב, למלים מתפילת יום כיפור, וגם "אייר" לחליל סולו של טורו טקמיצו, לצד "זיכרונות חטופים" לשלישיית כלי קשת מאת גלעד הוכמן.

התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. סולנים: אריה ורדי ונעם בוכמן. מנצח פרדריק שאזלן / אולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים, ושידור חי בקול המוזיקה. שני, 1.5, 21:30

קונצרט חגיגי לציון יום העצמאות, וגם לציון זכייתו של פרופ' אריה ורדי בפרס ישראל למוזיקה. הפרס יוענק לורדי למחרת הקונצרט, והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור חוגגת אתו בביצוע משותף של הקונצ'רטו מס' 25 לפסנתר ותזמורת מאת מוצרט. עוד בתוכנית מחרוזת שירים ישראליים מעובדים לתזמורת סימפונית, עם החלילן הראשי של התזמורת, נעם בוכמן, כסולן, והסימפוניה השמינית של בטהובן. ינצח המנהל המוזיקלי, פרדריק שאזלן.

תגובות