המלצות קלאסיות: 11.5 עד 18.5

אמיר מנדל
מונטוורדי
אמיר מנדל

450 להולדת מונטוורדי, בערוץ מצו / סלבה מוראלה (13.5, 18:28). אורפאו (13.5, 21:30). מדריגלים (14.5, 21:30 ו-22:56). הכתרת פופאה (15.5, 15:15). מדריגליםם (15.5, 21:30 ו-23:22). שיבת יוליסס (17.5, 21:30).

מונטוורדי נולד, או הוטבל, ב–15 במאי 1567. כך או כך, זה התאריך בו מציינים השנה את שנת ה–450 למלחין המשמעותי ביותר במעבר של המוזיקה מהרנסנס לבארוק, והפיכתה לאמנות שמתרכזת באספקטים דרמטיים ובהבעה של רגש. ערוץ מצו מציין את התאריך בסדרת תוכניות, בהן אחת שכבר הזכרנו: פרקים מתוך ה"סלבה מוראלה", אוסף היצירות הדתיות המאוחרות, שנכתבו בשנותיו כמנהל המוזיקלי בכנסיית סן מרקו בוונציה. מבצעת קבוצת לה פואם ארמוניק עם מנצחה ונסן דומסטרה. לצד יצירות דתיות, חיבר מונטוורדי סדרות של שירים חילוניים — מדריגלים — מופלאים בעושרם הסגנוני, ביחסים המורכבים בין טקסט למוזיקה ובעיקר בעוצמת ההבעה של גוני הקול האנושי. ב–14 וב–15 במאי ישודרו ארבע תוכניות של מדריגלים עם קבוצת לזאר פלוריסן בניצוחו של פול אגניו. הקבוצה אחראית לאלבומי מדריגלים נפלאים, והביצועים שלה רעננים וגם מרגשים. לצד המדריגלים, בולטות בין היצירות החילוניות של מונטוורדי גם שלוש אופרות. אלה שרדו מתוך עשר, שככל הנראה חיבר, ושלושתן, בעיקר "הכתרת פופאה", נמנות עם היצירות המרתקות ביותר ברפרטואר האופראי. ערוץ מצו ישדר את האופרות בביצועים שהוקלטו לפני כארבעים שנים, בניצוחו של ניקולאוס הרנונקור ובבימויו של ז'אן־פייר פונל. הרבה השתנה מאז שנות ה–70 של המאה הקודמת, אבל הרנונקור היה האב המייסד של הזרם ה"תקופתי" ובהקלטות שלו יש ערך היסטורי רב, וגם לא מעט רגעים יפים.

מורין נהדר ואורית וולף / אולם רקנאטי, מוזיאון תל אביב, חמישי, 11.5, 11:00

גם בקונצרטים "מסורתיים", כבר שכיח לראות מוזיקאים ומנצחים משוחחים עם הקהל. תזמורות סימפוניות מקיימות קונצרטים לא פורמליים, עם הנחיה. לצד אלה משגשגים הקונצרטים המונחים והאישיים שמשלבים מוזיקה ושיחה. אחת הסדרות האלה "בחותם אישי" של הפסנתרנית אורית וולף, מארחת הפעם מפגש אינטימי עם הזמרת מורין נהדר. על הבמה שתי המוזיקאיות, פסנתר, שירה ונגינה בעוד ובתוף. בתוכנית, שירים מאת סשה ארגוב, מחרוזת שירים פרסיים, פיוטים על טקסטים של אבן עזרא ושירים בינלאומיים הקשורים לנושאים של נשיות.

אנסמבל אלזה / נען, 11.5, 20:00. מוזיאון תל אביב, 13.5, 21:00. קונסרבטוריון באר שבע, 17.5, 20:00. הקונסרבטוריון בתל אביב, "תגליות ליליות", 18.5,  21:30

אנסמבל "אלזה" מייצג שיתוף פעולה של מוזיקאים מישראל ומגרמניה, וכולל את הנגנים שרה כריסטיאן (כינור); הד ירון מאירסון (כינור); מרים מנשרוב (ויולה); ולנטין שארף (צ׳לו); דניאלה שמר (צ׳לו); שלי עזרא (קלרינט) ונעמן וגנר (פסנתר). בהופעתם השנייה בישראל, ינגנו תוכניות שונות. בנען ובמוזיאון תל אביב הם ישמיעו "אגדות" מאת שומאן וחמישיות פסנתר מאת ובר וברהמס. בבאר שבע ובקונסרבטוריון בתל אביב הם ישלבו שלישייה מאת נינו רוטה עם שלישיית הפסנתר המסתורית של מרדכי סתר.

"ההצגה הגדולה", סרט תיעודי, מאחורי הקלעים של הפקת אופרה / פסטיבל דוקאביב. סינמטק 4 תל אביב, ראשון, 14.5, 16:00; רביעי, 17.5, 16:000.

סרטו של סלבומיר בטירה "ההצגה הגדולה" מתעד את ההתרחשות מאחורי הקלעים של האופרה "מדאם בטרפליי" בוורשה. על הבמה מתרחשת הדרמה הגדולה של האופרה, אבל הדמויות בה מופיעות בסרט כהבזקים וצללים, כמו זיכרון של חלום. הדמויות הקיימות בסרט הן אלה של המפיקים, הפועלים והמעצבים. הוראות כניסה נלחשות דרך דודים ובוכנות, לוחות בקרה ומכשירי קשר. העיצוב החזותי והתנועה בסרט מתחברים אט אט למוזיקה שברקע ויוצרים דיאלוג שמזכיר ריקוד אטי ומכושף.

תגובות