המלצות קלאסיות: 25.5 עד 1.6

אמיר מנדל
גיא מנהיים
אמיר מנדל

"ירושלים של זהב". אסתרית בלצן עם הזמרים קרן הדר וגיא מנהיים, החזן שי אברמסון, והרביעייה הקולית תלמוס / תל אביב, חיפה וירושלים, 28.5–23.6, 12 הופעות

תחת הכותרת הפופולרית יש מאמץ מעניין לבחון את גבולות הז'אנרים והקאנונים המוזיקליים הפועלים בעולמות מקבילים, לחבר ולהשוות ביניהם. ירושלים, ונושאים הקשורים אליה, מאפשרים, כמובן, השוואה נרחבת. התוכנית מבטיחה השוואה מסקרנת בין תשע יצירות מוזיקליות שנבנו סביב הטקסט "על נהרות בבל" טקסט שזכה לטיפול פוליפוני מתוחכם של פלסטרינה, וגם למקהלה מפורסמת מתוך "נבוקו" של ורדי, שמוכרת לרבים שאינם חובבי מוזיקה קלאסית מובהקים. יש שיר של דון מקלין שרוב בני הדור שלי יכולים לשיר או לשרוק, ודוגמאות נוספות ומאוד מגוונות. מעניין לברר כיצד פועל הטקסט בשפות מוזיקליות שונות כל כך. באופן דומה תבחן הפסנתרנית והמנחה אסתרית בלצן את המשפט "על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים" שמופיע כמה פעמים בזמר העברי, וגם ביצירה של משה זורמן, ב"אליהו" של מנדלסון, ובקנטטה מס' 140 מאת באך. מצטרפים אל בלצן מבצעים מעולמות שונים: זמרי האופרה קרן הדר וגיא מנהיים, רביעיית תלמוס שמתמקדת במוזיקה מוקדמת, והחזן שי אברמסון.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בניצוח זובין מהטה, בקונצרט ובמצו / שבת, 27.5, 21:00

חריגה נחמדה ממנהגה של הפילהרמונית להתרכז ברפרטואר של המאה ה–19, עם תוכנית יפה שכולה היידן ומוצרט. הסימפוניה מס' 88 היא אחת האהודות והמנוגנות ביותר של היידן, למרות שאין לה כינוי חיבה, ואיננה חלק מאוסף עם כינוי כזה. הקונצ'רטו מס' 17 של מוצרט לפסנתר נכתב ב-1784, והפרק השלישי בו הוא וריאציות על נושא שלפי המסופר נלקח משירתו של הזרזיר, שמוצרט גידל כחיית מחמד. הפסנתרן דניס מטסויב יהיה הסולן. את הסינפוניה קונצ'רטנטה היפה לכינור, צ'לו אבוב, בסון ותזמורת, לא מנגנים לעיתים קרובות. היא חוברה על ידי היידן בלונדון, ב–1792, לבקשתו של הכנר והמפיק יוהן פטר סלומון שהתרשם מהצלחתה של יצירה להרכב דומה מאת פלייל. הסולנים יהיו הכנר דוד רדזינסקי, הצ'לן עמנואלה סילבסטרי, נגן האבוב דודו כרמל ונגן הבסון דניאל מזעקי. למי שלא יצליח לבוא לקונצרט, יש שידור חי במצו וגם במצו HD.

כל הקונצ'רטי של בטהובן לפסנתר עם כריסטיאן זכריאס / ערוץ מצו, ראשון, 28.5, מ–21:30

כריסטיאן זכריאס, יליד 1950, נמצא מחוץ למעגל של כוכבי העל הבולטים, אבל מנהל קריירה מרשימה. בין ההקלטות הרבות שלו בולטים ביצועים לקונצ'רטי של מוצרט, שבהם הוא סולן וגם מנצח, וגם אלבום ובו כל הסונטות של שוברט לפסנתר. מצו משדרת סדרת הקלטות מאוקטובר 2012 עם התזמורת הקאמרית של לוזאן, כשזכריאס סולן ומנצח, והיצירות שהוקלטו במשך ימים אחדים הן חמשת הקונצ'רטי של בטהובן לפסנתר. השידור יתחיל בקונצ'רטו החמישי ויתקדם לאחור, מהחמישי אל הראשון.

מונטוורדי: ספר המדריגלים החמישי. לזאר פלוריסן; פול אגניו / ערוץ מצו, שלישי, 30.5, 15:00

הספר החמישי של המדריגלים מאת מונטוורדי מבוצע הרבה. הוא מדגים את המעבר של מונטוורדי מהרנסנס לבארוק, נקודת מפנה חשובה בתולדות המוזיקה. בנוסף, הוא שופע מדריגלים נפלאים שזמרי לזאר פלוריסן מיטיבים מאוד להגיש.

מונטוורדי: וספרס 1610. ווקס לומיניס עם קונסורט הבארוק מפרייבורג. מנצח ליונל מונייר / אתר רדיו 3 של בי־בי־סי

יצירת הענק של מונטוורדי שודרה ב–15 במאי ברדיו 3 של בי־בי־סי בביצוע ההרכב הקולי המופלא "ווקס לומיניס" עם נגנים מתזמורת הבארוק של פרייבורג. הצליל מעודן ומרתק. ב-20 הימים הבאים ניתן, ומומלץ, לשמוע את ההקלטה באתר של רדיו 3.

תגובות