המלצות קלאסיות: 8.6 עד 15.6

אמיר מנדל
חן רייס
אמיר מנדל

פסטיבל "רואים את הקולות" במוזיאון ישראל בירושלים / שבת, 10.6 – חן רייס וצ'רלס ספנסר. שני עד חמישי, 12.6 – 15.6 – רביעיית דנאל בבטהובן.

פסטיבל "רואים את הקולות" מתנהל, כמעט במחתרת, באולמות שונים בתוך מוזיאון ישראל בירושלים, וכולל אירועים מוזיקליים מעניינים. הערב (חמישי), באולם לציורי מופת על שם אהרון ובלימה שיקמן, רסיטל צ'מבלו של מהאן אספהאני ובו יצירות אנגליות מאת טומקינס ופרנאבי, סונטה מאת וילהלם פרידמן באך והפתיחה הצרפתית המפוארת של יוהן סבסטיאן באך. הרסיטל המסקרן "הזמיר והוורד" של הסופרן חן רייס עם הפסנתרן צ'רלס ספנסר יתקיים במוצאי שבת באולם לאמנות אימפרסיוניסטית ע״ש לוטה וולטר פלורשיימר. הוא כולל שירים של מלחינים רבים, בהם שוברט, שומאן, ברהמס ואלבן ברג, וגם מלחינים פחות מוכרים, ושירים עבריים. השירים מאוגדים לקבוצות, ומנסים להציג מטאפורות לאהבה וליופי, בהקשרים שונים. מיום שני, 12.6, יבצעו חברי רביעיית דנאל בבית הכנסת ויטוריו ונטו, באגף לאמנות ותרבות יהודית, סדרה של שישה קונצרטים ובהם כל רביעיות המיתרים של בטהובן. הזדמנות נדירה להאזין ל-16 היצירות המופלאות האלה ברצף, ולזהות גם את ההתפתחות הרדיקלית בין הרביעיות המוקדמות למאוחרות.

מוצרט: החטיפה מן ההרמון. סולנים; מקהלת גליינדבורן; תזמורת תור ההשכלה; רובין טיציאטי / ערוץ מצו, שבת, 10.6, 21:30

הפקה מפסטיבל האופרה של גליינדבורן, שהתפרסם בהפקות נחשבות ומוערכות לאופרות של מוצרט. הפסטיבל נוסד ב–1934, כפסטיבל פרטי , והוא עדיין פסטיבל המוזיקה היחיד באנגליה שאינו מקבל תמיכה כספית ממשלתית. רשימת המנהלים המוזיקליים שהובילו את הפסטיבל מרשימה. פריץ בוש היה הראשון, ואחריו ויטוריו גואי, ג'ון פריצ'רד, ברנרד הייטינק, אנדרו דייוויס, ולדימיר יורובסקי, ועכשיו, רובין טיציאטי. התזמורת הסימפונית של לונדון, ותזמורת תור ההשכלה, שמנגנת בכלי תקופה, פועלות כתזמורות הבית של הפסטיבל. "החטיפה מן ההרמון" הועלתה וצולמה ביולי 2016. הבמאי הוא פרנסואה רוסיון. תזמורת תור ההשכלה מנגנת, והמנהל המוזיקלי, רובין טיציאטי, הוא המנצח.

רביעיית מודיליאני ורביעיית קזלס / ערוץ מצו, שני, 12.6, 21:30, 22:51.

שתי תוכניות עוקבות עם רביעיות מיתרים. משותף לשתיהן שוסטקוביץ', שהרביעיות שלו נמצאות עכשיו במרכז הרפרטואר. שתי התוכניות הוקלטו ב–2016 באולם פילהרמוני בפריז. רביעיית מודיליאני פתחה ברביעייה הנהדרת ברה מינור ק'421 מאת מוצרט, השנייה בין שש הרביעיות שהקדיש להיידן. אחר כך, רביעיית המיתרים הראשונה של שוסטקוביץ' ובסיום, השלישית של שומאן. תוכנית מגוונת ויפה, עמוקה, בגוונים כהים קצת. רביעיית קזלס המצוינת ניגנה את הרביעייה השישית מאת שוסטקוביץ', ולפניה את "פרק הרביעייה" הקסום של שוברט. לסיום, השנייה בין שלוש הרביעיות אופוס 59, "רזומובסקי", שקיבלו את שמן מהרוזן אנדריאס רזומובסקי, שגריר רוסיה בווינה, והאיש שהזמין את כתיבתן. זה קונצרט שהייתי רוצה להיות בו, אבל בהיעדר מכונת זמן, לפחות את השידור במצו לא כדאי להחמיץ.

מהאן אספהאני, רסיטל. סטיבן איסרליס ורוברט לווין מנגנים בטהובן / האתר של בי־בי־סי רדיו 3

האתר של רדיו 3, הקלאסי, בבי־בי־סי, שומר קונצרטים ששודרו בתחנה בעבר. מעניין לשמוע רסיטל שלו מוויגמור הול, עם תוכנית שאופייה שונה מזו שינגן בירושלים. גם שם ניגן מיצירות טומקינס ופרנאבי ואת הסונטה של וילהלם פרידמן באך, אבל לצדן, יצירות בנות זמננו מאת הנרי קאוול וסטיב רייך. תוכנית עם הצ'לן סטיבן איסרליס ורוברט לוין בפסנתר פטישים מציעה שתי סדרות של וריאציות, כולל על הנושא המפורסם מ"יהודה המכבי" של הנדל, ושתי סונטות, לצ'לו ופסנתר, כולל אופ' 69 המאוד אהובה. כל אלה מאת בטהובן, ובביצועים נהדרים.

תגובות