המלצות קלאסיות: 29.6 עד 6.7

אמיר מנדל
הביטלס. הקאמרטה תנגן שיר שלה
אמיר מנדל

"הסוד לחיי נצח" — קונצרט אחרון בסדרה "חושבים מוזיקה" של הקאמרטה / מוזיאון תל אביב, אולם אסיא; שישי, 30.6, 11:00

שילוב אטרקטיבי במיוחד של תוכן המוזיקלי, נושא, ואיכות הדיון. המפגש האחרון בסדרה של הקאמרטה שמשלבת מוזיקה ושיחות, נוגע בסוגיה מורכבת ומעניינת במיוחד, במוזיקה, ובאמנות בכלל: קנוניזציה. איך מתנהל תהליך הבחירה, בו יצירות מסוימות מוגדרות כחשובות ונזכרות לדורות, ואחרות נשכחות. שוחרי תרבות רבים אוהבים להאמין במשפט צדק היסטורי שמשמר יצירות "טובות" ומכחיד את "הפחות טובות". אלא שאין סרגל מדידה ל"טוב" אמנותי, והוא בנוי מהסכמות חברתיות. אלה משתנות עם הזמן, ומושפעות מתהליכים כמו חשיפה תקשורתית, השפעות של הרוב ושל מומחים מובילי דעה. יאיר גרבוז, אמן, מורה, סאטיריקן וסופר, יבחן את הנושא לעומק, בהרצאה, מנקודת מבט כללית של האמנות. תזמורת הקאמרטה, עם הזמרת מירה עוואד ונגני הקונטרה־בס דמיטרי רוזנצווייג ואלכסנדר אוסיפנקו, ובניצוחו של דן רפופורט, תשמיע יצירות מעולמות מוזיקליים שונים, שלדעתה נועדו לשרוד לדורות: "מוזיקת ליל זעירה" של מוצרט; "ציפור שחורה" של הביטלס; קטע מקנטטה מס' 156 מאת באך; סוויטת "פורגי ובס" של גרשווין בעיבוד אבנר דורמן; פסיונה אמורוזה לשני קונטרבסים ולתזמורת כלי קשת מאת ג'ובאני בוטסיני; "כיפאק אינתה" של זייאד אלרחבני ופיירוז; "יש מקום בשבילנו" מ"סיפור הפרברים" של ברנשטיין, "וידוי" מאת סשה ארגוב למלותיו של אלכסנדר פן. את העיבודים לשירים שתבצע מירה עוואד הכין, במיוחד לקונצרט זה, המלחין עודד זהבי.

"בחלון הטירה" — קונצרט סיום העונה של אנסמבל מודאליוס, בהשתתפות נגנית הלאוטה אופירה זכאי. יצירות מתקופת הרנסנס ורומנסות ספרדיות עתיקות / בית הקונפדרציה, ירושלים; חמישי, 29.6, 20:30

אנסמבל מודאליוס בוחן חיבורים בין-תרבותיים במוזיקה, וגם את הגבולות המעניינים בין ז'אנרים שונים, כמו מוזיקה קלאסית, עממית או ניסיונית. קונצרט סיום העונה שיתקיים הערב בבית הקונפדרציה בירושלים נוגע בנקודת גבול שמוזיקאים רבים התעניינו בה, והיא מרתקת תמיד: המפגש בין המוזיקה האמנותית של הרנסנס לבין הרומנסה היהודית־ספרדית ששורשיה באותה תקופה. בקונצרט ישתתפו חברי האנסמבל אתי בן־זקן (קול), שריג סלע (חליליות), אורית מסר־יעקבי (צ'לו), אמנון יואל (כלי הקשה), והמלחין והמעבד איתן שטיינברג. נגנית הלאוטה אופירה זכאי, מומחית למוזיקה מתקופה זו, תשתתף כאורחת.

"על גיוון ואחידות" — קונצרט אחרון בסדרה "מעבר לקשת" של רביעיית כרמל. היידן וברהמס / מוזיאון טיקוטין, חיפה, חמישי, 29.6, 20:00. הקונסרבטוריון בתל אביב, שישי, 30.6, 11:30.

הקונצרט המונחה של רביעיית כרמל, האחרון לעונה, ינסה לבדוק כיצד יצירה מוזיקלית נבנית, והאם יש היגיון בתפישה שרווחה בתקופה הרומנטית שיצירות צומחות באופן אורגני סביב גרעין מוזיקלי קטן אחד. התוכנית עצמה תכלול את הרביעייה אופ' 51 מס' 2 מאת ברהמס, ואת הרביעייה אופ' 77 מס' 2 של היידן, שוויולן הרביעייה ומנחה הקונצרט, ד"ר יואל גרינברג, מתאר כאחת הנפלאות שהוא מכיר.

ערוץ הווידאו של תזמורת הקונצרטחבאו / https://www.concertgebouworkest.nl/video

בבלוג הפופולרי של נורמן לברכט נכתב כי ערוץ הווידיאו של תזמורת הקונצרטחבאו מאמסטרדם הוא מעתה חינמי. עכשיו אפשר פשוט להיכנס לכתובת של האתר ולמצוא בה ביצועים מרהיבים של אחת התזמורות הוותיקות והמוערכות בעולם, עם מנצחים מובילים. מהלר וברליוז עם דניאלה גאטי, המנהל המוזיקלי של הקונצרטחבאו; סימפוניות של בטהובן בניצוח איוון פישר; צ'ייקובסקי ופרוקופייב עם מריס ינסונס וגם הקונצ'רטו השלישי של בטהובן עם ינסונס ועם הפסנתרן עמנואל אקס. למי שמצליח עדיין להאזין ליצירה, יש גם ביצוע יפה לקונצ'רטו השלישי של רחמנינוב לפסנתר, עם אלכסנדר גבריליוק בפסנתר ובניצוחו של ולדימיר יורובסקי. חיפוש נוסף באתר המרשים יניב עוד הרבה תענוגות לטעמים שונים.

תגובות