המלצות קלאסיות: 20.7 עד 27.7

אמיר מנדל
מתן פורת
אמיר מנדל

מתן פורת בגרנג' דה מלאי / ערוץ מצו, ראשון, 23.7, 23:37

ב–2013 יצא לאור אלבום ששמו "וריאציות על נושא של סקרלטי". הפסנתרן מתן פורת מנגן בו קבוצה מגוונת של יצירות מוזיקליות, מתקופות שונות, ביניהן מצא קשרים נושאיים, מבניים או אסוציאטיביים. האלבום הוא מסע הרפתקאות מוזיקלי מרתק, מהנה ומלא הפתעות, שמראה, תוך האזנה ובלי לגלוש לשמץ של דידקטיות, את הרצף והחיוניות של המוזיקה, מקופרן ובאך, דרך שומאן וגריג, עד אנתייל ובולז. באותה שנה ניגן פורת את התוכנית שבאלבום גם ברסיטל בגרנג' דה מלאי. זה אולם קונצרטים שנבנה במה שהיה האסם באחוזה עתיקה בצרפת. המקום עבר בנייה מחדש והתאמה אקוסטית ונהפך לאתר ייחודי מבחינה חזותית ואקוסטית. מי שהתלהב מן המקום, בשעתו, היה הפסנתרן המאוד מוערך, סוויאטוסלב ריכטר, והוא יסד שם ב–1964 פסטיבל מוזיקה שנתי. הרסיטל של פורת, ששודר במצו פעמים אחדות, נוגן במסגרת אותו פסטיבל.

ראוול: "הילד והקסמים". ביצוע קאמרי במסגרת סדנאות האופרה / מוזיאון תל אביב, חמישי, 20.7, 20:30

"הילד והקסמים" היא אופרה קצרה, במערכה אחת, שמתרחשת בעולמו של ילד ואין בעלילתה דרמה מטלטלת. עם זאת, היא יצירה מוזיקלית מורכבת ומלאת חן, וגם רבת משתתפים. היא נולדה עם הטקסט דווקא. הסופרת קולט, מועמדת לפרס נובל, קיבלה הצעה לעבוד על יצירה מוזיקלית, וחיברה תוך שבוע את הליברטו. בין המלחינים השונים שפנו אליה, בחרה קולט בראוול, שניגש לעבודה בהתלהבות, אבל התקשה בכתיבה. הוא התחיל ב–1917, כתב באטיות עד 1920 והפסיק בגלל תשישות ובעיות בריאות. בסופו של דבר נמשכה העבודה עד 1925. באותה שנה הוצגה הבכורה, והיצירה נותרה פופולרית למדי, אם כי בעיקר בשנותיה הראשונות. סדנת האופרה תבצע גרסה קאמרית שתותאם לאפשרויות של הסדנה ולבמה של מוזיאון תל אביב, ועדיין, מעוררת עניין.

שוסטקוביץ' עם ולרי גרגייב ודניל טריפונוב / ערוץ מצו, ראשון, 23.7, 21:30

הקלטה מאולם פלייל בפריז, מ-2013, של קונצרט שכולו שוסטקוביץ, סך הכל שעתיים אינטנסיביות של מוזיקה מאת מלחין זה. ולרי גרגייב מנצח על שתי סימפוניות, מס' 4 ו-9, ועל הקונצ'רטו מס' 1, לפסנתר וחצוצרה, כשבפסנתר דניל טריפונוב.

סלין פריש מנגנת באך / ערוץ מצו, שני, 24.7, 23:27

עוד רסיטל ששווה להישאר ער בשבילו. סלין פריש היא הצ'מבלנית של ההרכב "קפה צימרמן" שהקליט ביצועים קאמריים, שקופים ומלהיבים לקונצ'רטי הברנדנבורגיים וליצירות רבות אחרות של באך לאנסמבלים כליים. היא גם סולנית שהקליטה את וריאציות גולדברג ויצירות אחרות של באך למקלדת, בצ'מבלו. כאן, רסיטל שלה שבוצע והוקלט בסיטה דה לה מוזיק ב–2014, וכולו באך. ארבעה דואטים, BWV 802-805, מפרידים בין שתי יצירות מופלאות: הקונצ'רטו האיטלקי, BWV 971 והפתיחה הצרפתית, BWV 831. לאוהבי באך בצ'מבלו, זה רסיטל חובה. למי שחושב שצ'מבלו הוא כלי נחות או משעמם, זו הזדמנות להשתכנע שכמו כל כלי, תלוי מי מנגן בו.

"הכלה מתירה מחלפותיה" — אתי בן זקן בפסטיבל קול המוזיקה בגליל / יוטיוב

פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון, המתקיים בימים אלה, מעלה לזיכרון אירועים ראויים לציון מפסטיבלים קודמים. בפסטיבל של 2002 הוקלט שם פרויקט שירי הלדינו של הזמרת אתי בן זקן, ושל המלחין והמעבד איתן שטיינברג, שעובד גם לאלבום. הביצועים מתייחסים אל המסורת העתיקה של שירי הלדינו. עם זאת, הם מוסיפים, מחדשים ומרעננים בדרך שמבליטה עד כמה השירים האלה עכשוויים ורלוונטיים. המופע בכללותו תוסס, סוחף ומהנה ביותר.

תגובות