אמיר מנדל

חמישיית הנשיפה תל אביב, מבאך עד בריו / הכנסייה המורמונית, ירושלים, ראשון, 3.9, 20:00

חברי החמישייה המצוינת הם רואי אמוץ (חליל), יגאל קמינקא (אבוב), דני ארדמן (קלרינט), נדב כהן (בסון) ואיתמר לשם (קרן). הם יגישו, כדרכם, תוכנית שהיא מסע מרתק בין תקופות וסגנונות, ותכלול קטע בסגנון האבנרה מאת ראוול; אדג'ו ואלגרו בפה מינור ק. 594 של מוצרט; "מנחה מוזיקלית קטנה" מאת נינו רוטה, טריוסונטה בפה מג'ור BWV 525 מאת באך, קטעים מעובדים מ"אופרה בגרוש" של קורט וייל, ו"אופוס גן חיות" של לוצ'אנו בריו עם בימוי של ארי טפרברג. "אופוס גן חיות" היא יצירה מוקדמת, שבריו חיבר ב–1951 לחמישיית כלי נשיפה ולקריינים, או מספרים. היא קלילה באופייה ופחות מורכבת, מופשטת ואוונגרדית מיצירותיו המאוחרות יותר. את הקונצרט הזה מנגנת חמישיית כלי הנשיפה של תל אביב בין הימים בהם חברי הקבוצה משתתפים בפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית, שנפתח היום (חמישי) בירושלים. בין הופעותיהם בפסטיבל, הם מבצעים, עם המנצח דור מגן, את הבכורה ליצירתו של עמרי אברם, "זהר", שתפתח את הקונצרט הראשון, ומשתתפים, עם דור מגן והפסנתרנית עינב ירדן, בביצוע Klangzeichen, יצירה של יורק הלר שהוזמנה אף היא על ידי הפסטיבל, בעבר.

ולרי גרגייב מנצח על ברליוז, עם התזמורת הסימפונית של לונדון / ערוץ מצו, שישי, 1.9, 21:30

התוכנית מתחילה עם הפתיחה "ווייברלי", שברליוז חיבר בגיל 24 בהשראת נובלות של וולטר סקוט. זו יצירה שאינה מנוגנת לעיתים קרובות, אבל אחריה, מתמקד הקונצרט בשתיים מיצירותיו האהובות והמושמעות ביותר של המלחין. מחזור השירים "לילות קיץ ", לשישה טקסטים של המשורר תיאופיל גוטייה, שכן וידיד של ברליוז, הושלם ב–1841, בגרסה לקול ופסנתר. בשנים שאחר כך תזמר ברליוז בהדרגה את הליווי, וב–1856 היתה בידיו גרסה מלאה לקול ותזמורת, שמבוצעת כיום הרבה יותר מהגרסה המקורית. תוך הכנת הגרסה התזמורתית גיוון ברליוז גם את הקולות שלהם נועדו השירים, ובפועל, מה שהושלם ב–1856 הוא גרסה של "לילות קיץ" לסופרן, אלט ותזמורת, או אפילו לסופרן, אלט, טנור, בריטון ותזמורת. יש ביצועים (למשל בניצוחו של ג'ון אליוט גרדינר) שמתייחסים לכוונתו זו של המלחין, והוקלטו עם מספר סולנים. עם זאת, ברוב הביצועים יש סולנית יחידה, סופרן או מצו סופרן. נראה שיש יתרון רגשי כשיש אחדות בקול ובאינטרפרטציה, אבל הקשיים הטכניים המתעוררים מאתגרים את רוב הזמרות עד הקצה, או קצת מעבר לו. המצו־סופרן קארן קרגיל תהיה הסולנית בקונצרט זה. אחרי "לילות קיץ" תנגן הסימפונית של לונדון את יצירתו המושמעת ביותר של ברליוז, "הסימפוניה הפנטסטית", יצירה שיש לה שפע של ביצועים, ופרשנויות מרשימות. המנצח, ולרי גרגייב, יליד 1953, הוא אחד העסוקים ביותר בעולם, ודומני שהמשודר ביותר ב"מצו". הוא נמנה, בוודאי, עם המוזיקאים עתירי הכישרון בדורנו ויש ברקורד שלו הקלטות וקונצרטים יוצאי דופן. עם זאת נמתחה עליו ביקורת מכיוונים שונים; חלקם ערכיים ופוליטיים, וקשורים לקרבתו למנהיג רוסיה; חלקם מוזיקליים וקשורים בנטייתו למעט בחזרות ולהסתמך יותר על ברק וכריזמה, ופחות על עבודת הכנה יסודית עם התזמורת.

מרתה ארחריץ' מנגנת שופן / יוטיוב

לקראת השתתפותה בפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בירושלים, בימים הקרובים, כדאי לשוטט ביוטיוב שם מתועדות הקלטות רבות שלה מתקופות שונות. התעמקתי בשופן, ובהבדלים בין הסגנון המהודק, המסתורי, שבו היא מנגנת ארבעה נוקטורנים שהוקלטו בשנות ה–60 וה–70, לעומת הרוח הרומנטית, הפתוחה יותר, שבה מבוצע הקונצ'רטו הראשון בוורשה ב–2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ