המלצות קלאסיות: 2.11 עד 8.11

אמיר מנדל
דניאל בארנבוים
אמיר מנדל

דניאל בארנבוים מנצח על בטהובן, בולז וברוקנר בפסטיבל זלצבורג / ערוץ מצו, שבת, 4.11, 19.08; ראשון, 5.11, 23:06

יום הולדתו ה–75 של דניאל בארנבוים מתקרב וממקד תשומת לב נוספת באמן הבולט ממילא. מצו, בי־בי־סי 3 ותחנות נוספות משדרים רבים מביצועיו. יש שפע מהם, כי בארנבוים פעיל מאוד, כמנצח וכפסנתרן, והרפרטואר שלו מגוון. בקונצרט זה, הוא פותח כסולן ומנצח בקונצ'רטו הרביעי של בטהובן לפסנתר. היצירה, שנכתבה ב–1805 ו–1806, בוצעה לראשונה ב–1808, קיבלה ביקורות טובות, אבל לא בוצעה שוב עד 1836 — תזכורת למי שבטוח שכיום, הקהל נרתע ממוזיקה עכשווית, ואילו פעם התקבלו יצירות חדשות מיד והפכו לרפרטואר סטנדרטי. בהמשך ינצח בארנבוים על הרישומים 1–4 ו–7 לתזמורת מאת פייר בולז. 12 הרישומים נכתבו ב–1945 לפסנתר, ואחר כך תוזמרו ב–1958, כעבודת סיום ללימודי התזמור של בולז אצל מסייאן. ב–1980 חזר בולז ותיזמר חמישה מהקטעים האלה כיצירה עצמאית, והם בוצעו באותה שנה, בניצוחו של בארנבוים. את הקונצרט מסיימת יצירתו הקולית היפה של ברוקנר, "טה דאום". תחילת כתיבתה ב–1881. ביצוע הבכורה ב–1892. הפער הגדול לא נדיר אצל מלחין זה שהרבה להתלבט ולהסס לפני שחתם על יצירה. בארנבוים מנצח על סוללה מרשימה של סולנים, מקהלת האופרה של וינה ועל התזמורת הפילהרמונית של וינה. הקונצרט הוקלט בפסטיבל זלצבורג ב–2010.

סטיבן איסרליס ודנש וארון מנגנים בטהובן, פורה, בלוך וקורטג / ערוץ מצו, ראשון, 5.11, 10:40

קונצרט מרתק למי שפנוי בשעות הבוקר. איסרליס הוא צ'לן לירי שמהדהד עדיין מסורת רומנטית מהדור של רוסטרופוביץ', פורנייה וטורטלייה, אבל מעדן את טווח ההבעה ואת אופי הצליל באופן שמשקף גם את השפעות הנגינה הנקייה של כלי התקופה. קטעי הפנטזיה של שומאן נפלאים, ואחריהם תנוגן הסונטה הראשונה של פורה, רומנטיקה צרפתית מאוחרת ומעודנת. הסונטה אופ' 69 של בטהובן נכתבה באותה שנה בה בוצע לראשונה הקונצ'רטו הרביעי לפסנתר, והיא מרהיבה וסוחפת. לפניה ינוגנו קטעים של קורטג, עוד מלחין בן המאה ה–20 שמתבלט יותר ויותר בהקלטות ובאולמות הקונצרטים.

קונצרט לזכר ז'קלין דו־פרה: בארנבוים מנצח על תזמורת הדיוואן בשטראוס וצ'ייקובסקי / אתר רדיו בי־בי־סי

ב–28 באוקטובר ניצח דניאל בארנבוים על התזמורת המצוינת שהקים, תזמורת הדיוואן מזרח־מערב, ברויאל פסטיבל הול בלונדון, בקונצרט שהוקדש לזכרה של אשתו הראשונה, הצ'לנית ז'קלין דו־פרה. בין השניים התקיימה גם שותפות מוזיקלית פעילה. הקונצרט היה גם מפעל צדקה לקידום המחקר והטיפול בטרשת נפוצה, המחלה שגרמה למותה של דו־פרה, ולפני כן, לקטיעת הקריירה יוצאת הדופן שלה. באתר רדיו 3 של בי־בי־סי אפשר לשמוע את כל הקונצרט שבו בוצעו "דון קישוט" מאת ריכרד שטראוס והסימפוניה החמישית של צ'ייקובסקי.

ז'קלין דו־פרה: אלגר, בטהובן, היידן, ברהמס / יוטיוב

ז'קלין דו־פרה נמנית עם המוזיקאים שנגינתם ייחודית ונדירה. עם אופי מוזיקלי חזק כל כך,חלק מההקלטות שלה מסעירות וחלקן, לטעמי, מטרידות וקשות יותר לעיכול; אבל אין כמעט הקלטה של דו־פרה שניתן להתייחס אליה באדישות, או שתעבור ליד האוזן בלי להותיר רושם חזק. הנוכחות שלה ביוטיוב מסיבית. לטעמי כדאי לשים לב במיוחד להקלטה המיתולוגית — הקונצ'רטו לצ'לו של אלגר בניצוח ג'ון ברבירולי — ולצדה, לביצוע המרתק של הסונטות מס' 3 ו–5 של בטהובן לצ'לו ופסנתר עם סטפן קובצ'ביץ'. מפתיע יותר הביצוע הרומנטי והאישי מאוד לקונצ'רטו בדו של היידן, עם התזמורת הקאמרית האנגלית בניצוח דניאל בארנבוים. עוד עם בארנבוים — שתי הסונטות לצ'לו ופסנתר מאת ברהמס.

תגובות