קונצרטים: 8.11 עד 14.11

חגי חיטרון
חגי חיטרון

הסימפונית ירושלים. המנצח והפסנתרן הסולן הוא סלים עבוד אשקר, בקונצ'רטו מס' 20 של מוצרט. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 5 של מאהלר. מחר ב–20:00 באולם קריגר בחיפה.

אנסמבל "מיתר". מעורר ציפיות: ביצירה הנהדרת "לילות קיץ" של ברליוז תופיע כסולנית הזמרת שחר לביא. עוד בתוכנית, יצירות לכלי נשיפה וכלי מיתר מאת ראוול, ז'ן פראנסה ("עשיריה"), ינעם ליף. מחר באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב.

רביעיית "כרמל". חברי רביעיית כלי הקשת יבצעו את רביעיית הקווינטות המהממת של היידן ואת הרביעייה אופוס 41 מס' 1 של שומאן, וישוחחו עליהן. הערב ב–20:00 (הפעם הדיבורים באנגלית) במרכז למוזיקה (משכנות שאננים) בירושלים, מחר ב–20:00 במוזיאון טיקוטין בחיפה.

שחריות בעין כרם. בראשונה יופיעו הקשתנים ורה ויידמן, צבי כרמלי ויוני גוטליבוביץ' והפסנתרן עמנואל קרסובסקי ביצירות מאת מוצרט ומאת ברהמס (לרבות רביעיית הפסנתר אופוס 25 שלו). ביום שישי ב–12:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם ירושלים. השחרית השנייה, למחרת, מביאה את שייקספיר בצלילי היידן, שוברט, ריכרד שטראוס, וגם סטלה לרנר, ועוד, עם הזמרת רונה ישראל־קולת ועם הפסנתרן יונתן זק. זאת בשבת ב–11:00, שם.

סלים עבוד אשקר

שחרית בצוותא. בשחרית זו, שכולה דבוז'ק, יופיעו בצירופים שונים אייל קלס בכינור, רון רגב בפסנתר ומיכאל הרן בצ'לו. שבת בבוקר, 11:11, ב צוותא תל אביב.

הסימפונית רמת גן. מנצח: אלכס וסרמן. בתוכנית בין השאר "רפסודיה בכחול" של גרשווין (סולן: הפסנתרן אנדי פלדבאו), מבחר אריות של פוצ'יני (מפי החזן הטנור ישראל רנד), ועוד. ביום שלישי בתיאטרון היהלום ברמת גן.

"פיאנו בנטף". תוכנית: ה"ארואיקה" של בטהובן בעיבוד לטריו, "סלט של מטרות ארגון האו"ם לפיתוח בר־קיימא" מאת רונן שפירא, "דרשתו של אנטוניוס אל הדגים" מאת מאהלר, ועוד. משתתפים: הפסנתרנית רויטל חכמוב, הכנר גלעד הילדסהיים ונגנים מעולים נוספים, הבריטון אהוד שפירא (בן־זוגה של חכמוב). ביום שישי ב–12:30 ובמוצאי שבת ב–20:00 בבית חכמוב־שפירא ביישוב נטף (גישה: דרך אבו גוש).

"בממד אישי". סדרה חדשה בעריכתה ובהגשתה של הפסנתרנית ד"ר אסתרית בלצן. משתתפת: תזמורת סימפונט בניצוח דוד זבה. ביום שישי ב–10:00 באולם רפפורט בחיפה, ביום ראשון ב–20:00 באולם הנרי קראון בירושלים, ביום שני וביום שלישי, בשני הימים פעמיים, ב–10:00 וב–20:00, במוזיאון תל אביב.

תזמורת סימפונט. מנצחת: קרן קגרליצקי. משתתף, מלבד התזמורת, אנסמבל המתמחה במוזיקה אתנית (זמר ושלושה נגנים) בעיבודים לקטעי זמרה מסורתיים של נשים תימניות. עוד יבוצעו: הסימפוניה מס' 5 של שוברט, "ולס עצוב" של סיבליוס. הערב ומחר במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

בארוק על ההר. מנגנים: החליליתנית דרורה ברוק ונגנית הצ'מבלו מרינה מינקין, עם נגן חלילית אורח ועם צ'לן אורח מאיטליה. המלחינים: טלמן, באך, פרסל. ביום ראשון ב–20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

"מהוואלס אל הטנגו". באירוע זה משתתפים הפסנתרנית המנחה אורית וולף, התזמורת הסימפונית אשדוד בניצוח ואג פפיאן וצמד רקדנים מחר ב"יד לבנים" באשדוד.

לילדים. משה זורמן מנצח על הסימפונית ראשון לציון. בהשתתפות חברי מקהלת הילדים "מורן". היום ב–17:30 בהיכל התרבות של ראשל"צ.

קרן הדר ועודד זהבי. ויסקי בראש מוזיקלי

פתוח לציבור. "תזמורת הרחוב הירושלמית" (תזמורת צעירה), בניצוח עדו שפיטלניק, תגיש מחרוזת יצירות בחצר המקורה של מרכז כלל בירושלים. הערב ב–21:00.

אופרה על המסך. יוסי שיפמן ישוחח על "חלום ליל קיץ" של בריטן וישלב הקרנת קטעים מהפקה שהיתה בפסטיבל גליינדבורן בבימוי פיטר הול. ביום שני ב–18:30 באולם רפפורט בחיפה.

ס' יזהר ומוצרט. אריאל הירשפלד ירצה על מקומה של המוזיקה בספרי יזהר, הפסנתרן אריאל הלוי ינגן. מחר ב–19:30 באולם דה־בוטון במשכנות שאננים בירושלים.

דואטים והסברים. הזמרים עינת ארונשטיין ועודד רייך מגישים מבחר דואטים מתוך אופרות. דברי הנחיה ופסנתר: יזהר קרשון. ביום ששי ב-11:00 באולם וייל בכפר שמריהו.

מקהלה מלייפציג. מקהלה אורחת שמתמחה במוזיקה של בתי כנסת באירופה, עם שני זמרים סולנים, תשיר יצירות מאת לבנדובסקי וגבירטיג, וגם מאת שוברט ועוד.  במוצאי שבת ב-20:00 בכנסיית הגואל בירושלים העתיקה. ביום שלישי ב-19:30 בבית התפוצות בתל אביב.

קוקטיילים על הבמה

בסדרת "חושבים מוזיקה", של תזמורת קאמרטה, מוגש הפעם אירוע ברוח קלילה. עיקרו: יין, מוזיקה ומה שביניהם. בחלק המדובר יופיע מומחה היין יאיר היידו.
במרכז הקונצרט תישמע יצירה חדשה, "שעה שמחה" שמה, מאת עודד זהבי, שמתארת חמישה קוקטיילים. באחד מפרקיה תזמר הסופרן  קרן הדר את המתכון וגם תערבב את הקוקטייל מבוסס ויסקי — על הבמה.

עודד זהבי: "החיבור בין מוזיקה לבין מיקסולוגיה, יין ו'רוחות' הוא מושלם. מוזיקה טובה היא שילובים — של צלילים וצבעי צליל, של סגנונות, של  דרכי הבעה. כמו יין, מוזיקה נועדה לרומם את הנפש. כמו יין טוב, מוזיקה טובה לא תמיד מתפענחת מיד. חשוב לחוות אותה בתשומת לב, לתת לה את המרחב והזמן. זה משפיע בהחלט על מידת ההנאה. חוויית השתייה שלי אינה מנותקת מתחושות עמוקות יותר, אני שותה הרבה יותר ממה שאני שוטה או משתטה. התעלות הדעת, בהשפעת המשקה, גורמת לי בדרך כלל להדהד את הכובד של היום יום, אבל בלי המשקל שלו, בלי המועקה.

"את 'שעה שמחה' כתבתי בהשראת קוקטיילים מורכבים. בכל אחד מפרקי היצירה יש ניסיון, מודע לחלוטין, ליצור תרכובות צליליות וסגנוניות, מירקמים שמושמעים בו־זמנית ויוצרים רמות שונות של צלילות ועכירות. בפרק 'באך שיכור',  באך מורד קצת בארכיטקטורה המאוזנת והמאורגנת של זמנו, שדים קטנים חדרו למהלכים ההרמוניים שלו.

"פרק אחר מתכתב עם מוסורגסקי, רימסקי קורסקוב וצ'ייקובסקי אבל ממקם אותם ברחוב הירקון פינת טרומפלדור, עם אסוציאציות ישראליות מובהקות. שמו של הפרק האחרון, 'החלום האמריקאי', זהה לשמו של קוקטייל החביב על נגנית כלי ההקשה של התזמורת, ילידת החוף הארוך בקליפורניה, המוכרת לי אישית מקרוב. הפרק הזה  כולל רמזים קטנים לסדרות טלוויזיה אמריקאיות ותיקות.

"חשוב לי להגיד", מסכם זהבי, "שרוחו של אנדרה היידו, מורי, שהיה גם שובב גדול ומאמין גדול בחושניות, שורה על 'שעה שמחה'. הכי חשוב: בסופו של דבר זו יצירה מוזיקלית ולא תרגיל בזיהוי סגנונות והשפעות ותכנים חוץ־מוזיקליים". 

עוד בקונצרט זה של  קאמרטה: "קנטטת הקפה" של באך ו"שירי יין"  מאת יוסף ברדנשווילי . זמרים: קרן הדר וגיא פלץ. ביום שישי בבוקר, 11:00, באולם רבקה קראון בירושלים; במוצ"ש במרכז התרבות  בסביון; ביום שני במרכז המוזיקה בראש העין.

תגובות