קונצרט |

אנסמבל "מיתר" - צלילים שאפשר לראות

המכנה המשותף היה צרפתי: הקונצרט של אנסמבל "מיתר" והזמרת שחר לביא הציג את "לילות קיץ" של ברליוז בנוסח קאמרי בעל יתרונות. והעשירייה של ז'אן פראנסה היתה גילוי מענג

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המנצח גיא פדר, הזמרת שחר לביא ואנסמבל "מיתר"
חגי חיטרון

זה היה אירוע אמנותי לדוגמה. מכנה משותף: צרפת וצרפתיות, עם אורח ישראלי. סדר יצירות: מושלם. היצירות עצמן: נהדרות. הומור והמצאות: בהחלט. שיא: בסיום. דיבורים: אפס דיבורים, ברוך השם.

השיא בקונצרט של אנסמבל מיתר, שהתייצב כאמור בסיום, היה "לילות קיץ" של ברליוז במתכונת קאמרית (אנסמבל קשתנים ונשפנים) בזמרתה הצלולה של המצו־סופרן שחר לביא, שהוקפצה למשימה בהתרעה קצרה. כידוע, היצירה נפתחת בבשורה על טיול אוהבים (באביב דווקא, לא בקיץ), המלים של תיאופיל גוטיה (תרגום עדה ברודסקי) מושכות כמעט כמו מה שברליוז עשה בהן: "בבוא העונה החדשה, כשייעלמו רוחות הקור, נצא שנינו, יפתי, לקטוף זיווניות ביער". מפתה אולי להקרין תרגום, מארגני הקונצרט בחרו כנראה לא לעשות זאת. יש בכך טעם: עם כל ההערכה למלים, מודעות להן מוכרחה להסיח את הדעת מהמוזיקה, מהעיקר.

להתרשמותי, הנוסח הקאמרי ל"לילות קיץ" נופל מהנוסח המקורי, ועם זאת ההאזנה בנוסח המצומצם פוקחת אוזניים, כי בתנאים אלה המאזין המצוי משתחרר מההתעסקות בעוצמת הקול של הסולנית. ורובד הפחות בנאלי אפשר לומר בהפלגת מה שהסולנית נשמעת כעוד כלי בין הכלים, ה"יפה" מכולם. זמרתה של לביא התקבלה לרגעים כרב־שיח קאמרי מרתק עם חברי האנסמבל.

מה עוד: הקונצרט נפתח ב"מבוא ואלגרו לנבל, חליל, קלרינט ורביעיית כלי קשת", מן היצירות הכי ידועות ברפרטואר האימפרסיוניסטי, תמונה אקזוטית בצלילים. היצירה העדינה "אינטרמצי", של ינעם ליף, כמו קיבלה כך מראוול את האווירה המתאימה. עם זאת, ה"אינטרמצי" של ליף, להתרשמותי, עשויים להתגלות במלוא ערכם רק בהאזנות אחדות.

בשבילי, הגילוי של הקונצרט היתה העשירייה של ז'אן פראנסה, שלא הכרתי. מוזיקה שכולה השתעשעות משעשעת, הפתעות בצבעי צליל ובמהלכים מלודיים (המלים המתבקשות "עושה נעים באוזן" הן רידוד של הפנינה הזאת). מדהים לקרוא שהעשירייה חוברה ב–1986, שנים שבהן הסיסמה של פראנסה, ש"מוזיקה צריכה לענג", יכלה להתקבל בלעג.

קונצרט זה של אנסמבל "מיתר" עם שחר לביא חוזר הערב (11.11) במרכז האמנויות "אלמא" בזכרון יעקב.

אנסמבל "מיתר" בניצוח גיא פדר. אולם הקונסרבטוריון בתל אביב, 9.11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ