אמיר מנדל

מרתון התיבה / אולם התיבה ביפו, חמישי עד שבת, 16.11 עד 18.11

שנה 11 לפסטיבל מרתון התיבה, שכולל מופעים מוזיקליים, מופעי וידיאו, שירה ואמנות רב תחומית. החלק המוזיקלי נע בין יצירה מתחילת המאה ה–20 — "נשף המסכות" של פרנסיס פולנק — ליצירה עכשווית לצ'לו ואלקטרוניקה מאת מלחין צרפתי שאינני מכיר, רוקה ריבס, בביצוע שירה מני מאנסמבל המאה ה–21. מושכת במיוחד יצירתו של המלחין האמריקני ג'ורג' קראם, יליד 1929, "ווקס באלאנה" – "קול הלווייתן". זו יצירה מ-1971 לחליל, צ'לו ופסנתר, עם הגברה, שנכתבה בהשראת מחקרים מסוף שנות ה–60 על מה שכונה "שירת הלווייתנים" — קולות שריקה שמושמעים כנראה לצורך תקשורת. המחקרים עוררו אז עניין רב. היצירה משתמשת בחיקוי של הצלילים מהטבע והופכת אותו לחוויה מוזיקלית ואמנותית. עוד במרתון, רסיטל מעניין של הפסנתרן דימיטרי ואסיליקיס שייכללו בו יצירות מאת המלחין הבריטי המוערך ג'ונתן הארווי (1939–2012) ומאת סלבטורה שארינו, מלחין איטלקי יליד 1947 שיצירותיו זוכות לתשומת לב גוברת, מוקלטות ומושמעות הרבה.

"כשאת" — קונצרט ותערוכה מיצירותיה של הגר קדימה / גלריה צדיק, יפו, חמישי, 16 בנובמבר, 20:00

חגיגת יום הולדת 60 למלחינה הגר קדימה, שהיא גם ציירת, ותציג יצירות בשני התחומים. בחלל של גלריה צדיק נתלו ציורים שלא הוצגו בעבר, ובתוכו יבוצע גם קונצרט, במסגרת פסטיבל "ווקס פמינה" (פסטיבל בינלאומי למלחינות שיסד פורום המלחינות בישראל). שלוש יצירות יושמעו בביצועי בכורה: "כשאת", לכינור סולו, "בבוסתנים", לאנסמבל זמרות א־קפלה ו"שיר מגרש את החושך" לסופרן, אנסמבל זמרות, קלרינט, ויולה וצ'לו. עוד יבוצעו "הומלסית" לסופרן, קלרינט, עוד, ויולה וצ'לו ושתי מיניאטורות שהן מתנת יום הולדת מאת איל באט ואירנה סבטובה.

מונטוורדי: סלווה מוראלה א־ספיריטואלה ויצירות נוספות. מקהלת מוזיקהאטרנה. לה פואם ארמוניק. מנצח ונסן דומסטרה / ערוץ מצו HD, שבת, 18.11, 11:15

רק ב־HD. חבל. למי שאין, זה זמן טוב למחות בפני חברת הכבלים. "היער הרוחני", סלווה מוראלה א־ספיריטואלה, מאת קלאודיו מונטוורדי הוא אוסף של יצירות דתיות שחיבר בשנותיו בוונציה, בערך כמו שהווספרס שלו מ–1610 הם אוסף של יצירות דתיות שחיבר במשך עבודתו במנטואה. כיום, הווספרס נתפשים יותר כיצירה אחת, וה"סלווה מוראלה" כאוסף, שמקובל להשמיע חלקים ממנו. כאן, המנצח דומסטרה והמוזיקאים המצוינים שעובדים אתו, מבצעים קטעים מתוך האוסף ומשבצים ביניהם יצירות של מלחינים נוספים, כמו גבריאלי ופלקוניירי, לבניית חוויה ונציאנית נוצצת ומלהיבה.

מוצרט: אידומנאו. מנצח רנה יעקובס. הפקה בתיאטרון וינה/ ערוץ מצו, שבת, 18.11, 21:30

בדרך כלל אני מעדיף לשמוע אופרה, לא לראות. ההתערבות של במאים, בעיקר בשנים האחרונות, כשהיא דומיננטית מאוד, מתנגשת לעתים קרובות עם מה שהמוזיקה מפעילה בדימיון שלי. בכל זאת, קשה להתעלם מההפקה שמשדר ערוץ מצו ל"אידומנאו", בעיקר בזכות הניצוח של רנה יעקובס שמביא לאופרות של מוצרט זרימה נמרצת ומבעבעת. "אידומנאו" חוברה ב–1780 על פי הזמנתו של קרל תיאודור, הנסיך הבוחר של בווריה. היא בוצעה, ככל הנראה, ארבע או חמש פעמים במשך חייו של המלחין, וחזרה לתפוס מקום משמעותי ברפרטואר האופראי במשך המאה ה–20.

סדריק טיברגיין מנגן פרוקופייב, פיליפ הרסן ומוסורגסקי / אתר רדיו בי־בי־סי 3

צריך להשתמש בפונקציית החיפוש באתר הנוח של בי־בי־סי 3, והרסיטל מופיע אחרי שמקלידים Tib. טיברגיין משלב צליל קטיפתי עם להט פנימי. הביצוע שלו ל"תמונות בתערוכה" של מוסורגסקי סוחף; ל"חזיונות חומקים" של פרוקופייב, מסתורי. היצירה של פיליפ הרסן, מלחין עכשווי, "בשחור", נשמעה לי יפה בהאזנה ראשונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ