ניר קברטי יהיה המנהל המוזיקלי של הסינפונייטה הישראלית באר שבע

קברטי, שהיה מנצח ומנהל מוזיקלי בתזמורת בארץ ובחו"ל, יחליף את יוסטוס פרנץ שכיהן בתפקיד מאז 2013

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר קברטי
אמיר מנדל

הסינפונייטה הישראלית באר שבע מחליפה את מנהלה המוזיקלי. המנצח הישראלי ניר קברטי ייכנס לתפקיד המנהל המוזיקלי בעונה הבאה, במקומו של יוסטוס פרנץ בן ה-73 שכיהן כמנהל מוזיקלי מ-2013, ושחוזהו לא יוארך עם סיומו, בתום העונה הנוכחית.

קברטי בן ה-49 למד פסנתר באקדמיה למוזיקה על שם רובין בתל אביב, ובמקביל קיבל שיעורי ניצוח מהמלחין והמנצח נועם שריף. את לימודי התואר השני בניצוח השלים בבית הספר הגבוה למוזיקה בווינה. הוא כיהן כמנצח הבית ועוזר מנצח בבית האופרה של פירנצה — מאג'ו מוזיקאלה פיורנטינו — שם זובין מהטה הוא מנהל מוזיקלי לכל ימי חייו. מ-2006 הוא מנהל מוזיקלי של תזמורת סנטה ברברה בקליפורניה ומ-2014, גם של התזמורת הסימפונית של דרום מערב פלורידה. בישראל כיהן כמנהל המוזיקלי של תזמורת הסימפונט רעננה מ-2002 עד 2008. כמנצח אורח הוא הופיע בבתי האופרה לה-סקאלה במילאנו, ברומא, מדריד, לוזאן וטוקיו. ב-2012 הוא ניצח על הפילהרמונית הישראלית בסדרה למנוייים. קברטי ומשפחתו חולקים את זמנם בין ארצות הברית לשווייץ, וימשיכו לגור שם גם לאחר המינוי בבאר שבע.

התזמורת חותרת להתמקד בשנים הקרובות בהגדלת הקהל למוזיקה קלאסית ובהנגשת הרפרטואר. הסינפונייטה הישראלית באר שבע מעורבת בתוכניות חינוכיות כמו קונצרטים שהם שיעורי בחירה באוניברסיטת בן גוריון, ושואפת להרחיב את המעורבות הקהילתית שלה ולהרחיב את מעגלי המאזינים שיבואו לקונצרטים וייהנו בהם. לכך יידרשו רענון וחידושים ברפרטואר, ואולי גם עדכונים קלים במתכונת הקונצרט. נראה שהתזמורת התקשתה לקדם מטרות כאלה בניהולו המוזיקלי של יוסטוס פרנץ, שהוא מוזיקאי עם מוניטין בינלאומיים מכובדים, אבל גם עם גישה אליטיסטית-מסורתית לעולם המוזיקה והקונצרטים. בבאר שבע יש מודעות ותמיכה משמעותית של הרשויות לנושאיי תרבות ומוזיקה, וייתכן שהנהלת התזמורת חשבה שכדי למנף את אלה, יש צורך בגישות גמישות וחדשות יותר לשילוב הקונצרט הקלאסי בחיי הקהילה, וברפרטואר מגוון וחדש יותר. בתהליך החיפוש היתה העדפה למנצח ישראלי, וקברטי כבר ניהל תזמורת בישראל, וכמובן גדל ולמד בה, אף שכיום הוא חי ופועל בעיקר בחו"ל.

קברטי אמר שהוא "מצפה בכליון עיניים לעבוד עם התזמורת ובטוח שניתן יהיה להצעיד אותה לגבהים חדשים ולהיות מרכיב חשוב בחיי התרבות בבאר שבע, בנגב, בארץ ובעולם". עוד אמר שהוא שש להביא ניסיון של שנות עבודה באירופה ובארצות הברית אל עיר שהפוטנציאל התרבותי בה עצום, ושנמצאת בתנופה חסרת תקדים. מנהלת התזמורת, קלאודיה צובל הבטיחה שהקשר האישי והחברי עם מאסטרו יוסטוס פרנץ, המסיים את תפקידו, יישמר, וציינה שהתזמורת מתרגשת ומצפה לבואו של ניר קברטי שיביא עמו רוח חדשה. צובל הבטיחה ש"אנחנו עמלים על רפרטואר ופרויקטים לעונה הקרובה שתהיה מפתיעה ומרגשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ