אמיר מנדל

הנרי פרסל: דידו ואנאס. סולנים, לה פואם ארמוניק, מנצח ונסן דומסטרה / ערוץ מצו, שבת, 2.12, 23:35

"דידו ואנאס" היא האופרה היחידה של הנרי פרסל (1659–1695) והאופרה המוקדמת ביותר ברפרטואר האנגלי. היא בולטת בין היצירות היפות הרבות של פרסל ונחשבת אחת מאופרות הבארוק המרשימות ביותר. האריה הנוגעת ללב לסופרן "קינת דידו" בוצעה והוקלטה פעמים רבות. הסיפור מיתולוגי: מלכת קרתגו דידו אוהבת את הגיבור הטרויאני אנאס, ונתקפת בייאוש גמור, עד מוות, כשהוא עוזב אותה. היצירה מתבססת על מחזה של נחום טייט (1652–1715), שעיבד בעצמו את הסיפור לליברית. אין תיעוד ברור באשר לשנת החיבור של היצירה או להופעת הבכורה. יש רישום על ביצוע מ–1689 בבית ספר לבנות בלונדון. ככל הנראה, זו ההפקה האחרונה בימי חייו של פרסל, שמת ב–1695, בגיל 36, כנראה מדלקת ריאות. ביצועים אחדים הועלו אחרי מותו, אבל מ–1705 נכנסה היצירה להקפאה עד 1895. אז בוצעה באוניברסיטת דבלין. במחצית הראשונה של המאה ה–20 הועלו הפקות אחדות, עם קיצורים, שינויים ועיבודים די רדיקליים, בעיקר באנגליה ובארצות הברית. "דידו ואנאס" קמה לתחייה עם התפתחותה של התנועה ההיסטורית בביצוע, במחצית השנייה של המאה העשרים. אז יצאה לאור הוצאה מחודשת ומוקפדת של היצירה, העניין בה גבר והתחיל זרם של ביצועים, הופעות והקלטות. למי שלא מקדים לישון, משדר ערוץ מצו גרסה של קבוצת לה פואם ארמוניק, אחת הבולטות בתחום הביצועים ה"אותנטיים" כיום, בניצוחו של מנהלה המוזיקלי ונסן דימסטרה. ויוויצה ז'נו מבצעת את תפקיד דידו.

אלגר, ראוול ודביוסי. סטפן טטרול (צ'לו); אלכסנדר תארו (פסנתר); התזמורת העירונית של מונטריאל; מנצח: יניק נזט־סגן / ערוץ מצו, שבת, 2.12, 21:30

שידור חי של קונצרט ממונטריאל עם סוללת כוכבים. יניק נזט סגן נמנה עם המנצחים הבולטים כרגע, וכמוהו, אלכסנדר תארו, בין הפסנתרנים. סטפן טטרול הוא צ'לן בן 24 שהתקשורת עוקבת אחרי הקריירה שלו כבר תשע שנים, והוא מתמקם בעמדה מרכזית. טטרול יהיה הסולן בקונצ'רטו הפופולרי של אלגר, ותארו ינגן את הקונצ'רטו ליד שמאל שחיבר מוריס ראוול, כמו מלחינים אחרים, לפסנתרן פול ויטגנשטיין שאיבד את יד ימין במלחמת העולם הראשונה. הפואמה הסימפונית "הים", כנראה יצירתו המושמעת ביותר של קלוד דביוסי, תסיים את הקונצרט.

"אורפאו" של מונטוורדי בפסטיבל סן דני / ערוץ מצו, רביעי, 6.11, 21:30

לאחרונה צפינו בהפקה ישראלית של "אורפאו" עם אנסמבל "בארוקדה", קבוצת "נביאי הקוינטה" וזמרים אורחים, בניצוחו של עילם רותם. מעניין לחזור אל אותה האופרה בהפקה מפסטיבל סן דני, מיוני השנה. המנצח הוא ליאונרדו גרסיה אלרקון, שמרבה להקליט מונטוורדי ובארוק מוקדם בכלל. בין האופרות של מונטוורדי, ששרדו, "אורפאו" היא המושמעת והפופולרית ביותר, אולי בזכות היופי הנדיר של האריות המשובצות בה. בלי לוותר על השידור המסקרן הזה, מומלץ להתעמק גם באופרות המאוחרות יותר של המלחין, ובעיקר ב"הכתרת פופיאה" שלטעמי נמנית עם האופרות הגדולות שנכתבו בכלל.

יאיר דלאל: "ואהבת" / יוטיוב

מופע חדש של יאיר דלאל שמתוכנן לדצמבר הזכיר לי את האלבום הנפלא של המוזיקאי הרב־תחומי. דלאל הוא כנר, נגן עוד וזמר, שפועל בטריטוריה בה נפגשים הרפרטואר הקלאסי ומה שמכונה "מוזיקת עולם". הוא שיתף פעולה עם הקבוצה של ג'ורדי סוואל, שנעה על אותו קו תפר, והרבה להופיע ולהקליט בהרכבים שונים. האלבום "ואהבת" זכה למעמד מיוחד בין אלבומים יפים רבים, וביוטיוב ניתן למצוא את הקטעים המרכיבים אותו, ובהם גרסה ל"דרך הבשמים" המהפנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ