המלצות קלאסי: 4.1 עד 11.1

אמיר מנדל
אנדרו פארוט
אמיר מנדל

הנרי פרסל: דידו ואנאס. לה פואם ארמוניק בניצוח ונסן דומסטרה, בבית האופרה של רואן / ערוץ מצו, ראשון, 7.1, 17:30

"דידו ואנאס" היא האופרה היחידה שחיבר מלחין הבארוק האנגלי הנרי פרסל (1659–1695), ולטעמי, היא אחת האופרות היפות שנכתבו בכלל. רגעים יפים רבים מגיעים לשיא מרוכז באריה המטלטלת לסופרן, "קינת דידו". היצירה חוברה, כנראה ב–1687 או 1688, כשפרסל היה בן 28 או 29, ובוצעה לראשונה ב-1689 בבית ספר דתי לבנות בלונדון. היא מבוצעת ומוקלטת הרבה. ראוי לציין את ההקלטה בניצוחו של אנדרו פארוט, מראשית שנות ה–80, עם אמה קירקבי כדידו; את זו של כריסטופר הוגווד משנות ה–90, עם קתרין בוט כדידו, ומעל לכולן, את ההקלטה המסחררת מ–2007 בניצוחו של תיאודור קורנציס, עם סימונה קרמס בתפקיד דידו. "מצו" ישדרו הפקה שהועלתה ב–2014 בבית האופרה של רואן, בנורמנדי, עם קבוצת "לה פואם ארמוניק" ומנצחה ונסן דומסטרה. ססיל רוסה וז'וליין ליבק אחראים על הבימוי והעיצוב, והסופרן ויוויסה ז'נו שרה את תפקיד דידו.

וברן, שטראוס, פראנק. התזמורת הלאומית של צרפת, בניצוח עמנואל קריבין / ערוץ מצו HD, שישי, 5.1, 18:00

קונצרט מצוין שהוקלט באודיטוריום של הרדיו הצרפתי בספטמבר 2017. תחילה הפסקליה אופ' 1, היצירה הראשונה שפרסם אנטון וברן, ומושפעת מהפרק הרביעי בסימפוניה הרביעית של ברהמס, שגם בו ניכרת הצורה הבארוקית של פסקליה. יש בה גוונים רומנטיים מאוחרים ועדיין חסרים המאפיינים המובהקים של וברן המאוחר יותר, האטונאלי, אבל ניכרות בה היכולות המרשימות שלו בגוונים תזמורתיים, בתמצות ובאינטנסיביות של כתיבה. אחר כך ארבעת השירים המאוחרים של ריכרד שטראוס שכבר התבססו ברפרטואר המרכזי והמאוד אהוד, עם הסופרן אן פטרסן כסולנית. זו יצירתו האחרונה של שטראוס, והגרסה השלמה שלה פורסמה כשהיה בן 84. התוכנית מסתיימת עם הסימפוניה היפה של סזאר פראנק, שנכתבה ב–1888, כשנתיים לפני מותו. פראנק הגיע לשיא כוחו כמלחין ב–10 או 12 השנים האחרונות לחייו ואז כתב מספר קטן של יצירות מרהיבות, בהן הסימפוניה ברה מינור. כמו פראנק, גם המנצח, עמנואל קריבין, יליד 1947, מקבל תשומת לב מעטה, לדעתי, יחסית לפעילותו. יש לו הקלטות מרשימות, בהן אלבום ייחודי ובו כל הסימפוניות של בטהובן, והוא מנצח עם אופי ופרשנות מקוריים ומרתקים.

באך: סוויטות אנגליות. פייר הנטאי / ערוץ מצו, שבת, 6.1, 19:00

סוויטות מס' 4, 5 ו-6 מתוך הסדרה הראשונה של סוויטות למקלדת שחיבר באך. יש שלוש סדרות של שש: הסוויטות האנגליות, הסוויטות הצרפתיות והפרטיטות. יחד עם הפתיחה בסגנון צרפתי, הן מסתכמות ב-19 סוויטות למקלדת שבאך חיבר ושמנוגנות כיום בצ'מבלו וגם בפסנתר. פייר הנטאי, יליד 1964, מבצע בצ'מבלו רפרטואר מגוון מהבארוק, סולו, קאמרי ותזמורתי. הוא הקליט בארוק צרפתי, סונטות של סקרלטי וכמובן יצירות למקלדת של באך. מצו משדר ביצוע מ–2014, בסיטה דה לה מוזיק, בפריז.

בריטן: חלום ליל קיץ. התזמורת הסימפונית של לונדון בניצוח קולין דייוויס, אלדנבורג 1976 / יוטיוב

יש כמה הפקות ביוטיוב, למי שמתעניין, לקראת הבכורה באופרה הישראלית, או סתם כך. בהפקה זו החלק החזותי פחות מעניין כי הוא מורכב מרצף של צילומים דוממים, ולא מהקרנה רציפה של ההתרחשות. עם זאת יש כאן חוזקות מוזיקליות. התזמורת הסימפונית של לונדון; הניצוח האקספרסיבי של קולין דייוויס, וגם הכוח ההבעתי של הזמרים. בריאן אסאווה, שהקונטרה־טנור שלו בעייתי לאוזניי, מתחבר היטב לתפקיד אוברון, וסילביה מקניר מביאה איכות אוורירית מצוינת לתפקיד של טיטניה, מלכת הפיות.

תגובות