עצומה של אנשי מוזיקה קלאסית נגד גירוש מבקשי המקלט

כ–110 מוזיקאים בכירים, בהם המלחין צבי אבני והזמרת מירה זכאי, פנו לראש הממשלה, לנשיא ולכנסת, בבקשה להפוך את החלטת הגירוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתן פרס ישראל, צבי אבני

קבוצה של אנשי מוזיקה קלאסית פנתה בעצומה אל נשיא המדינה, לראש הממשלה ולכנסת, בבקשה להפוך את ההחלטה לגרש בכפייה את מבקשי המקלט החוסים בישראל. על העצומה חתמו עד כה כ–110 מוזיקאים ובכירים בתחום המוזיקה הקלאסית, והיא מצטרפת לשורת עצומות קודמות שפורסמו בשבוע החולף, של אנשי ספרות, אנשי קולנוע, עיתונאים, אנשי אקדמיה ועוד. יוזם העצומה הוא המנצח יובל צורן. בין החותמים: חתן פרס ישראל, המלחין פרופ' צבי אבני; זמרת האלט הבינלאומית, פרופ' מירה זכאי, וקבוצה של מוזיקאים בולטים, מורים ואנשי ניהול בכירים, בהם מנהלי תזמורות ואנסמבלים.

בעצומה נטען כי הליכי בדיקת מעמד הפליט של אזרחי אריתריאה וסודאן אינם מתקיימים בתום לב. עוד נאמר כי ישראל מפעילה לחץ כבד על מבקשי המקלט כדי שיעזבו לארצות בהן הם חשופים להשפלה, סחר בבני אדם, רעב ומוות. העצומה קוראת לממשלה ולעומד בראשה לדון בהגינות בבקשות המקלט; לעודד פיזור של מבקשי המקלט ברחבי הארץ ולאפשר להם להתפרנס בכבוד, במיוחד במקצועות בהם חסרות ידיים עובדות; ולעודד העסקת מבקשי מקלט על פני הבאת מהגרי עבודה. עוד מבקשת העצומה להשקיע את סכומי העתק שהופנו לכליאה ולגירוש של מבקשי המקלט — לקליטתם, וגם לשיקום של דרום תל אביב שסובל מהזנחה עוד טרם הגעתם.

מירה זכאיצילום: דניאל צ'צ'יק

העצומה מסיימת בקריאה: סירובן של חלק ממדינות העולם לקלוט פליטים יהודים שנרדפו בארצותיהם לפני, תוך כדי, ואחרי מלחמת העולם השנייה, וזיכרון חווית הפליטות, הם מהזיכרונות הקולקטיבים הטראומטיים ביותר שלנו כחברה. לא ייתכן שאנחנו נהייה אלה שאחראיים על יצירתה של טראומה זהה עבור קהילה שזקוקה לעזרתנו, קהילה שביכולתנו להגיש לה עזרה זו. אנו קוראים לממשלת ישראל ולעומד בראשה ללמוד מאותו זיכרון טראומטי, לקחת חלק בפיתרון לבעיית הפליטים העולמית ולשמש דוגמה באופן שבו היא נותנת מענה למבקשי המקלט בתחומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ