ג'יימס לוין פוטר מתפקידיו במטרופוליטן־אופרה

לוין, מהמוזיקאים הקלאסיים הבולטים בעולם, נחשד בהטרדה ובהתנהגות מינית בלתי הולמת. הנהלת המוסד התנערה מאחריות למעשים שביצע בזמן כהונתו כמנהל מוזיקלי

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס לוין מנצח על תזמורת
אמיר מנדל

בית האופרה הניו־יורקי מטרופוליטן הודיע היום (שלישי) על פיטוריו של ג'יימס לוין, אחד המוזיקאים הקלאסיים הבולטים והמצליחים בעולם, שכיהן כמנהלה המוזיקלי בשנים 1976–2016. זאת, עקב השלמה החקירה שעסקה בהאשמות על הטרדה והתנהגות מינית בלתי הולמת מצדו, תוך ניצול כוחו וסמכותו. אחרי פרישתו ממשרת המנהל המוזיקלי לפני שנתיים, מסיבות בריאותיות, הועסק לוין על ידי המטרופוליטן כאחראי על תוכנית האמנים הצעירים והוענק לו התואר מנהל מוזיקלי אמריטוס.

לוין, בן 75, ניצח על רוב התזמורות החשובות בעולם, וחתום על הקלטות רבות. בולטים קשריו עם התזמורת הסימפונית של בוסטון, התזמורת הפילהרמונית של וינה, פסטיבל ביירוית (פסטיבל האופרות של וגנר) ותזמורת פילדלפיה. בתפקידו במטרופוליטן־אופרה שבניו יורק הוא צבר הערכה רבה של הקהל והביקור, ומאז מותו של לאונרד ברנשטיין ב–1990, נחשב למוזיקאי האמריקאי המצליח, הבולט ורב ההשפעה ביותר בתחום.

ג'יימס לוין במטרופוליטן־אופרה, 2014

"אחרי בדיקת הממצאים של חקירה שנערכה על ידי גורם חיצוני וארכה יותר משלושה חודשים, סיים המטרופוליטן־אופרה את יחסיו עם לוין כמנהל מוזיקלי אמריטוס וכמנהל האמנותי של תוכנית האמנים הצעירים", לשון הודעת המטרופוליטן. "החקירה העלתה עדויות מהימנות לכך שמר לוין הפגין התנהגות שיש בה הטרדה וניצול מיניים, בתקופת כהונתו כמנהל מוזיקלי במטרופוליטן וגם לפניה". הובהר גם כי "מר לוין הדגים התנהגות שיש בה הטרדה וניצול מיניים כלפי אמנים פגיעים בשלבים מוקדמים של הקריירה שלהם, שמולם היה בעמדת סמכות".

עם זאת, הנהלת המוסד התנערה מכל אחריות או למעשיו של לוין משך עשרות שנים בין כתלי המוסד. "החקירה מצאה שכל הטענות והשמועות, כאילו חברי ההנהלה או מועצת המנהלים של המט היו מעורבים בטיוח או בהסתרה של מידע הנוגע לפרשה זו, הן חסרות בסיס", לשון ההודעה. קשה להפריך מסקנה זו של החקירה, אולם היא מעוררת אי נוחות נוכח שמועות בנות עשרות שנים על יחסיו המיוחדים של לוין עם גברים צעירים בסביבתו.

עוד נמסר מהמטרופוליטן כי המוסד "מחויב לספק מקום עבודת בטוח, מכבד וחופשי מהטרדות לעובדיו ולאמניו". נציגת ועד האמנים הביעה את תקוותה שמינויו של יניק נזט־סגן למנהל המוזיקלי החדש מבשרת עידן של החלמה ושל יצירת סביבה בטוחה.

מטעמו של לוין נמסר כי "כפי שיודע כל מי שמכיר אותי באמת, לא חייתי את חיי כמדכא, אף לא כתוקף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ