יעל צ'רני מסיימת את תפקידה כמנהלת "קול המוזיקה" בתאגיד השידור

צ'רני החלה לעבוד בתאגיד השידור לפני כשנתיים, ופעלה לרענן את תכניה של "קול המוזיקה". עם זאת, מאגר המוזיקה שעמד לרשות התחנה נותר מצומצם

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל צ'רני
אמיר מנדל

יעל צ'רני מסיימת את תפקידה כמנהלת "קול המוזיקה" בתאגיד השידור הציבורי "כאן". צ'רני גויסה לתפקיד טרם הקמתו של התאגיד והיתה ממקימות התחנה החדשה, שהתמקדה, לצד מוזיקה קלאסית, גם בג'אז ובמוזיקת עולם. צ'רני החלה במהלכים לארגון "קול המוזיקה" החדש בקיץ 2016, והתחנה התחילה בשידוריה עם פתיחת התאגיד, במאי 2017. לתחנה גויסו עורכים מקצועיים ונעשה מאמץ לשלב תכנים מוכרים מ"קול המוזיקה" של רשות השידור עם תוכניות מלל ועם תכנים חדשים שהרחיבו את הגיוון התרבותי של התחנה. נעשה גם מאמץ לרענן את התכנים באמצעות תוכניות שהתרכזו בנושא או בנרטיב.

עם זאת, פעילותה של "קול המוזיקה" נתקלה בקשיים ועוררה ביקורת. חלק ניכר מהארכיון של רשות השידור — דיסקים, תקליטים, סרטי הקלטה ובהם הקלטות נדירות של תזמורות — לא הועבר לתאגיד. עדיין לא ברור מה עלה בגורלן של הקלטות יקרות ערך של קונצרטים היסטוריים, ובנוסף, מאגר המוזיקה שעמד לרשות התחנה נותר מצומצם למדי. תוכניות ישנות מאוד של רשות השידור מוחזרו, והתוכניות החדשות לא שיקפו את העושר והמגוון של ביצועים והקלטות חדשות בתחום המוזיקה הקלאסית.

מוזיקאים ששיתפו פעולה עם התחנה בעבר, בהתנדבות, התרחקו, וחלקם טענו שאינם מרגישים רצויים. כמה מוזיקאים בכירים אמרו ל"הארץ" כי התפטרותה של צ'רני היא צעד צפוי נוכח קשייה של התחנה. 

ביקורת נוספת עסקה בצדדים טכניים של פעילות התחנה, שנראה כי היא פועלת בתוך סד של משאבים מוגבלים: איכות השידור ירודה, לא אחת. חלק מהיצירות שרשומות בסדר היום של תוכניות מסוימות אינן מושמעות בפועל בגלל חישוב זמנים לקוי, וחלק מהתוכניות מכילות רצף של חלקי יצירות. שידורי החוץ — מקונצרטים ומאירועים מוזיקליים מעניינים — הצטמצמו.

סוגיית "קול המוזיקה" עוררה שיח ער ברשתות החברתיות ובקרב אוהבי המוזיקה האמנותית. זו התחנה היחידה שמשדרת את הצירוף של מוזיקה קלאסית, ג'אז ומוזיקת עולם בעברית, וככזו, היא נתפסת כנכס תרבותי חשוב בעיני הציבור הלא גדול של מאזיניה. סגנה של צ'רני, המוזיקולוג ד"ר אורי גולומב, ממשיך בתפקידו.  

צ'רני, בוגרת האקדמיה למוזיקה בירושלים ובעלת תואר שני ממכון פיבודי בבולטימור, הודיעה על כוונתה לסיים את תפקידה אתמול (שני), ככל הנראה במהלך שיחה עם מנהל "כאן תרבות", לי־אור אברבך. צ'רני מסרה בתגובה: "התפטרתי מתפקידי. שמחה ונלהבת להמשיך הלאה בחיי המקצועיים לעבר היעד הבא. כאן קול המוסיקה תחנה שהוקמה בזיעה ובמסירות אין קץ עבור חייה הציבוריים של המוסיקה הקלאסית בישראל. אני גאה בהישגיה ובעובדיה".

מהנהלת תאגיד השידור הציבורי "כאן" נמסר בתגובה כי "יעל צ'רני הצהירה על כוונה לסיים את תפקידה, אך לא הגישה מכתב התפטרות, וכל עוד לא החל הליך של התפטרות היא ממשיכה בעבודתה, ומבחינת התאגיד, אין מקום בשלב זה להתייחס לידיעה".   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ