אמיר מנדל

חנה אג'יאשווילי: "קערת הקריסטל", אופרה בביצוע קונצרטי. בכורה עולמית. קרן מוצרי; נעה פרנקל; יאיר פולישוק; רועי סרוק. אנסמבל מיתר. מנצח יובל צורן / אולם ענב, תל אביב, מוצ"ש, 28.4, 20:30

אופרה חדשה של המלחינה הישראלית חנה אג'יאשווילי. הביצוע קונצרטי, ולטעמי זה יתרון. הליבה של אופרה נמצאת מבחינתי במוזיקה, ועליה נבנים דימויים סיפוריים וחזותיים. אג'יאשווילי טיפחה חלום ישן, לכתוב אופרה. בקיץ שעבר קנתה ספר ובו סיפורים של סקוט פיצ'רלד. "קערת הקריסטל" הטראגי והאפל היה הסיפור הראשון שקראה. בזמן קריאתו היתה לה תחושה שהיא קוראת ליברית לאופרה. בעידודו של המנהל המוזיקלי של אנסמבל מיתר, עמית דולברג, החליטה לכתוב את האופרה שלה לפי הסיפור הזה. "בעיני זו יצירה שמספרת על חברה ועל אנשים שעל סף התרסקות, בגלל הציפיות שהם מעמיסים על עצמם", אומר המנצח, יובל צורן. "הנושא מוצג באמצעות אשה צעירה, אינטליגנטית ומחוזרת, שמקבלת קערת קריסטל ממחזר דחוי — ובחייה מתחילה שרשרת של אירועים טראגיים שנראה כאילו הם קשורים בקערה הזו; כאילו יש בה קללה. התוכן הוא באמת אופראי קלאסי, והכתיבה של חנה אג'יאשווילי לקול היא מרתקת בעיני. זו אופרה בשפה עכשווית ואישית, לא טונאלית ולא בהכרח קליטה לכל מאזין. אבל יש שימוש מרתק בטקסט, במצלול של המלים עצמן, ביחסים שלהן עם המוזיקה. הכתיבה של אג'יאשווילי חדשנית ועם זאת היא בעיניי חמה ורגשית. יחסי המוזיקה והטקסט גמישים, ולכן גם צוות הזמרים מורכב מסולנים שמסוגלים לבצע מוזיקה מז'אנרים שונים, ולהיות רב־גוניים בביטוי המוזיקלי והרגשי שלהם". על הבחירה בזמרת קרן מוצרי מספרת אג'יאשווילי: "הלכתי לקונצרט, שמעתי אותה — לא הכרתי אותה קודם — והייתי בשוק מרוב התלהבות. האופרה עוד לא היתה כתובה אבל כבר החלטתי שהיא תשתתף בה. מוצרי שרה בחלק הראשון ובחלק השני ישבה בקהל. ניגשתי אליה, הצגתי את עצמי וסיפרתי לה שאני כותבת אופרה ושאשמח אם היא תשיר בה. עכשיו זה קורה".

חמישיית תל אביב: מוצרט, וייל, פולנק, נינו רוטה, שבתי פטרושקה, סרג'ו רודריגו / האוניברסיטה הפתוחה, רעננה, 26.4, 20:00. קיבוץ מגן, 28.4, 13:00. 29.4, 14:15, הכט, אוניברסיטת חיפה (כניסה חופשית). 29.4, 18:00 כיתות אמן בקונסרבטוריון מעלות. אולם וייז, האקדמיה למוזיקה ירושלים, 2.5, 20:00

סיור נמרץ של חמישיית כלי הנשיפה המצוינת, לכבוד השקת האלבום "Live". האלבום כולל את החמישייה של מוצרט לפסנתר וכלי נשיפה, עיבודים לקטעים מתוך "אופרה בגרוש" של קורט וייל, לסונטה למיתרים של רוסיני, לקטע מ"טיל אולנשפיגל" מאת שטראוס, וגם את "אופוס גן החיות" מאת לוצ'אנו בריו. אפשר כבר למצוא את האלבום בחלק מאתרי הסטרימינג. איתרתי אותו בקלות בטיידאל, שהוא האתר המועדף עלי בזכות מאגר גדול של מוזיקה קלאסית ואיכות סאונד גבוהה. בסבב הקונצרטים שעורכת החמישייה לכבוד השקת האלבום הם מחדשים את התוכן, וכדרכם, משלבים מלחינים מרכזיים מאוד, עם כאלה שמבוצעים פחות או הרבה פחות. מוצרט מיוצג הפעם בעיבוד ייחודי לקונצ'רטו מס' 23 לפסנתר, ויבוצעו גם הסוויטה מ"אופרה בגרוש" של וייל, והשישייה היפה של פולנק. עם חברי החמישייה ינגן הפסנתרן גוסטבו קרוואלו. בתוכנית גם בכורה ליצרתו של סרג'ו רודריגו Acquarello לחליל, לקלרינט ולפסנתר, ופרלוד ופוגה לחליל, קלרינט ובסון מאת המלחין הישראלי הנשכח שבתי פטרושקה.

שופן: בלדה מס' 4 – קריסטיאן צימרמן / ערוץ "קלאסיקה", שישי, 27.4, 21:44

יש מועדי שידור נוספים, גם לבלדות אחרות של שופן. בכל מקרה כדאי לשים לב לביצוע של צימרמן מ-1987, שנחשב על ידי רבים למופלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ