אמיר מנדל

הנדל: "שאול". פסטיבל גליינדבורן, 2015. סולנים; מקהלת פסטיבל גליינדבורן. תזמורת תור ההשכלה; מנצח איבור בולטון / ערוץ מצו HD, ראשון, 17.6, 22:00

הנדלצילום: National Portrait Gallery

הפקה צבעונית, תוססת ואנרגטית שמשלבת יסודות "תקופתיים" עם מאפיינים עכשוויים־מודרניים, ומקבלת תוצאה אמנותית שאיננה מוגבלת בזמן ובמקום ונעה בצורה מרשימה סביב המוזיקה. ההפקה מפסטיבל גליינדבורן ב–2015 נחשבת לאחת המוצלחות לאורטוריה שחיבר הנדל ב–1738 כדי לתת תנופה לעונת האופרה שלו בלונדון שהיתה קצת מנומנמת. היצירה מתמקדת בפרשת היחסים הדרמטית בין שאול לדוד.

המהלך של הנדל הצליח, והוא הציג את "שאול" כמה וכמה פעמים בימי חייו בפני אולמות מלאים. בהפקה שלפנינו, לוסי קראו ויסטין דייוויס נמנים עם צוות הסולנים האיכותי. איבור בולטון מנצח בשטף על תזמורת תור ההשכלה ה"תקופתית" ועל מקהלת פסטיבל גליינדבורן ומפיק צליל גדול וחגיגי, אבל נקי ושקוף, בהשפעת האסכולה ההיסטורית. הפקה מהנה במיוחד לצפיה בטלוויזה, בזכות השילוב המוצלח של החלק הבימתי־חזותי עם הפרשנות המוזיקלית.

הפרויקט הקאמרי הישראלי: קונצרט העשור / הקונסרבטוריון בתל אביב, חמישי, 14.6, 20:00. אלמא בזכרון יעקב, שישי, 15.6, 13:00.

הפרויקט הקאמרי הישראלי, עם נגנים אורחים, חוגג עשור בקונצרט שמאפיין את דרכו האמנותית. "ציגאן" של ראוול לצד הסונטה של ברטוק לפסנתרים וכלי נקישה, ועוד שתי יצירות מהרפרטואר המקובל, בגרסאות מעובדות: רביעיית הפסנתר ק'478 של מוצרט, הפעם בגרסה לנבל ומיתרים, והסרנדה אופ' 11 של ברהמס בנוסח קאמרי לכלי נשיפה ומיתרים. יחד עם כל אלה תנוגן בכורה ישראלית ליצירה חדשה, "אלגיה לגחלילית", לקלרינט, מיתרים ונבל, מאת גלעד כהן. ינגנו: דייוויד מק׳קרול ומתן דגן (כינורות). נתאי צרי (ויולה). מיכל קורמן (צ’לו). נועם מסריק (קונטרבס). גי אשד (חליל). דודו כרמל (אבוב). טיבי צייגר (קלרינט). אלון ראובן (קרן). מאוריציו פאז (בסון). סיון מגן (נבל). אסף ויסמן, יעל קרת (פסנתרים). אמיר לביא, דן מושייב (כלי הקשה).

רביעיית כרמל: "שוברט — חלום וזיכרון". קונצרט והרצאה / חיפה, מוזיאון טיקוטין, חמישי, 14.6, 20:00. תל אביב, הקונסרבטוריון, שישי, 15.6, 11:00. ירושלים, המרכז למוזיקה, משכנות שאננים, שלישי, 19.6 (עברית), 20:00; רביעי, 20.6 (אנגלית), 20:00

במרכז הקונצרט רביעיית כלי הקשת האחרונה, מס' 15, ד' 887, מאת שוברט — יצירה מפוארת שמושמעת קצת פחות מרביעיות מאוחרות אחרות שלו. בסדרת הקונצרטים המוסברים של רביעיית כרמל, תבוצע היצירה, אבל ייבחנו גם השפעותיה על יוצרים נוספים, במוזיקה ומחוץ לה.

בהרצאתו של ויולן הרביעייה, ד"ר יואל גרינברג, הוא יבחן את ציר הזמן אצל שוברט, שמרבה להתבונן לעבר, בשונה מבטהובן, שמבטו היצירתי מופנה רוב הזמן לעתיד. הוא ידגים את ההשתקפויות של הרביעייה מס' 15 בשני סרטים של יוצרים חשובים בקולנוע (וודי אלן ואלן רוב־גרייה). כמו כן תושמע יצירתו של המלחין אורי ברנר "מחווה לשוברט לרביעיית כלי קשת", פרק רביעייה שנכתב לשוברטיאדה האחרונה בישראל.

אנסמבל המאה ה–21. קונצרט סיום העונה. סולן: סער ברגר (קרן). מנצח דניאל קווקא / מוזיאון תל אביב, שבת, 16.6, 20:30. המרכז למוזיקה ירושלים, ראשון, 17.6, 20:00

בקונצרט סיום העונה מתארח נגן הקרן, חבר אנסמבל מודרן, סער ברגר. הקונצרט יכלול שתי יצירות לקרן שנכתבו בשבילו: "One’s Song", לקרן סולו, מאת נינה שנק, ו"Repercussions" לקרן ואנסמבל קאמרי שחיבר המלחין דן יוהס, המנהל האמנותי של האנסמבל. היצירה חוברה לברגר ולאנסמבל מודרן ובוצעה לראשונה על ידם ב–2015. יצירתו של פסקל דוספן, "קודה", לכינור ופסקול אלקטרוני, מסיימת את הקונצרט. בתחילתו ינוגן הקונצ'רטו הנבהדר לתשעה כלים, אופ' 24, מאת אנטון וברן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ