דן אטינגר מונה למנהלה המוזיקלי של הסימפונית הישראלית ראשון לציון

אטינגר, בן 47, כיהן כמנהל המוזיקלי של הסימפונית עד 2014 ומינואר הוא גם מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית. "איחוד הכוחות יחזק את התזמורת", מסר עם מינויו

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אטינגר עם שרביט ניצוח
אמיר מנדל

המנצח דן אטינגר מונה למנהלה המוזיקלי של התזמורת מונה למנהלה המוזיקלי של הסימפונית הישראלית ראשון לציון. כך הודיע אתמול (שני) מנכ"ל התזמורת, עופר סלע. אטינגר כיהן כמנהל המוזיקלי של הסימפונית מ–2005 עד 2014 ומינואר הוא גם המנהל המוזיקלי של האופרה הישראלית. שני הגופים משתפים פעולה במסגרת הפקות האופרה כבר 29 שנים.

"זה מודל שפועל בבתי אופרה רבים באירופה, בעיקר בארצות דוברות גרמנית", אמר אטינגר ל"הארץ" עם פרסום דבר המינוי. "תזמורת שהיא תזמורת של בית אופרה, ומתמחה ברפרטואר האופראי, ובמקביל קיימת ופועלת כיישות עצמאית. יש עניין משותף לכולם — לתזמורת ולנגניה, לאופרה וגם לקהל — שהזיקה בין שני הגופים תהיה הדוקה ומסודרת, ושתזמורת ראשון לציון תחזור להיות גוף סימפוני איכותי ומרכזי בחיי המוזיקה בישראל. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בעזרת ניהול מוזיקלי משותף. המבנה והתוכניות של התזמורת לא ישתנו. יש כאן גם שיקולים אדמיניסטרטיביים ותקציביים, אבל איחוד הכוחות המוזיקליים בעבודה על סוגי הרפרטואר השונים בוודאי יחזק אותה".

"טבעת הניבלונגים" בניצוח אטינגר באופרה במנהייםקרדיט: ArthausMusik

מנכ"ל התזמורת סלע הוסיף בשיחה עם "הארץ" כי לתזמורת ראשון לציון יש מומחיות בתחום האופרה שמייחדת אותה בין התזמורות הישראליות, ולצדה היא מעוניינת לשמור על הביטוי האוטונומי שלה כתזמורת סימפונית. עם זאת, לדעתו, יצירת מסגרת משותפת בניהול המוזיקלי תשפר את הפעילות בשני הענפים: "זה נכון במיוחד כשמדובר באטינגר, מנצח שניהל גם בתי אופרה וגם תזמורות סימפוניות בזירה הבינלאומית, שמחויב לאופרה הישראלית, אבל ניהל בעבר גם את תזמורת ראשון, קשור לנגנים ומעוניין מאוד בהצלחתם".

בהודעה לתקשורת מסר מנהל האופרה הישראלית, צח גרניט, כי "נגני התזמורת ייהנו מהרוח הרעננה ומהגישה המוזיקלית יוצאת הדופן של מאסטרו אטינגר, שבזכותה הוא נחשב לאחד המנצחים המבוקשים בעולם. מינוי זה מסמן גם את הידוק קשרי העבודה בין האופרה הישראלית לבין התזמורת הסימפונית ראשון לציון, אשר יתחיל לתת את אותותיו כבר בעונה הקרובה".

"אינטרמצו" עם דן אטינגר קרדיט: החינוכית

אטינגר, יליד 1971, מנהל כיום גם את התזמורת הפילהרמונית של שטוטגרט. הוא ניהל עד 2016 את בית האופרה במנהיים, ומנצח על הפקות אופרה בבתי אופרה מובילים בעולם, בהם המטרופוליטן בניו יורק והקובנט גרדן בלונדון. הוא התחיל את דרכו כזמר בריטון באופרה הישראלית, ואת קריירת הניצוח המרשימה שלו פתח בגיל 28, כמעט ללא לימודים פורמליים, כשהוא נעזר בהדרכתו של המנצח והפסנתרן דניאל בארנבוים. האחרון, אגב, הוא מנהלה המוזיקלי של בית האופרה הממלכתי בברלין ושל התזמורת של בית אופרה זה, שהיא גם תזמורת סימפונית מצוינת. הפעלת מודל דומה, נראית כהבטחה לקפיצת מדרגה מוזיקלית לתזמורת הסימפונית של ראשון לציון וגם לאופרה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ