אמיר מנדל

אלבום: סימפוניה מס' 6 מאת גוסטב מהלר. תזמורת מוזיקהאטרנה. מנצח תאודור קורנציס (סוני)

כמעט כל הקלטה חדשה בניצוחו של תאודור קורנציס מצליחה להפתיע ולטלטל. הביצוע לסימפוניה השישית של מהלר איננו חורג מהכלל הזה. הוא חדשני, מקורי, מרתק ומטלטל. קורנציס מקליט, ככדרכו, עם התזמורת הקבועה שלו, מוזיקהאטרנה, הרכב מוזיקלי גמיש להפליא שהוא עובד אתו זה שנים בעיר פרם, בסיביר. זו תזמורת שמסוגלת לנגן באותה מיומנות בכלים היסטוריים ובכלים מודרניים, והפגינה נגינה מבריקה באופרות של מוצרט, בביצוע "תקופתי", בקונצ'רטו לכינור ובסימפוניה השישית של צ'ייקובסקי, ועכשיו, בשישית של מהלר.

קורנציס כתב את הרשימות בחוברת המלווה את האלבום. הרבה מההערות שלו שם קושרות את הפרשנות לאירועים ביוגרפיים, תפישה שלא כל כך מובנת לי, ולא מתברת אצלי לאופיה האבסטרקטי של מוזיקה. עם זאת, יש הערה אחת, קצרה ומאירת עיניים: "למהלר היה סוג של רעננות, שאבד ונהרס עם הזמן", כלומר לדעתו של קורנציס מסורת הפרשנות ההיפר־רומנטית, כבדה, רחבה, הנפוצה במהלר, מכסה על משהו חד וערני יותר שקיים במוזיקה. מעניין שההקלטות המוקדמות של לאונרד ברנשטיין, המנצח שדחף את מהלר אל הרפרטואר המקובל, קרובות יותר אל הרוח שקורנציס מביא: יותר מהר, קפיצי, נמרץ וסוער ממה שאנחנו רגילים לשמוע כיום.

זו גישה מסקרנת במיוחד בסימפוניה השישית, שזכתה לכינוי "הטראגית" ולהרבה ביצועים אפלים, איטיים וכבדים. היסוד האפל נשמר אצל קורנציס, אבל יותר ממקום שמשלב ריקוד דמוני עם שפע של צבעים שמדגישים את המתח ההרמוני בתזמורת. ההקלטה מצוינת ומבליטה פרטי פרטים שקורנציס מפיק מנגניו, כולל רגעים סולניים של כלי ההקשה בפרק הראשון, שמזכירים קצת שלד המהלך בעדינות, על קצות האצבעות. זה ביצוע ייחודי ומופלא שמרתק את המאזין וגורם לדריכות ועניין לאורך כל ההאזנה. הוא אינו גורע מכוחם וחשיבותם של ביצועים מהזן הרומנטי ה"מסורתי", כמו אלה המצוינים של בולז, או אבאדו עם תזמורת ברלין. עם זאת, הוא מציע מבט חדש, חשוב ומסעיר על הסימפוניה המטלטלת הזו של מהלר.

מהלר: סימפוניה מס' 3. תזמורת "סוויס רומאנד"; מנצח ג'ונתן נוט / ערוץ מצו HD, שבת, 22.12, 23:25. שני, 24.12, 15:25. שלישי, 25.12, 08:25.

לג'ונתן נוט יש גישה פחות מהפכנית משל קורנציס לסימפוניות של מהלר. עם זאת, ההקלטות שלו עם התזמורת של במברג צלולות, מאופקות ומהנות. נוט מכהן כעת כמנהלה המוזיקה של תזמורת שווייץ המערבית, שכמו זו של במברג יש לה מסורת ארוכה של הופעות והקלטות, ברמה גבוהה ביותר, עם מנצחים מעולים. מצו HD ישדר קונצרט שערכה התזמורת במאי השנה, בז'נבה, ובו הסימפוניה השלישית. בין הסימפוניות המפוארות של מהלר, זו אחת הנחשבות ביותר. יש בה תפקיד לזמרת, שבוצע על ידי המצו־סופרן מיהוקו פוג'ימורה.

רוסיני: הספר מסביליה. לנה בלקינה, ברונו טדיה וסולנים נוספים. תזמורת "סוויס רומנד". מנצח ג'ונתן נוט. במאי סאם בראון / ערוץ מצו HD, ראשון, 23.12, 22:00. שלישי, 25.12, 18:00. רביעי, 26.12, 14:00.

עוד בניצוחו של נוט עם התזמורת שלו, באולם הגדול של ז'נבה, האופרה המושמעת ביותר של רוסיני. קשה להתבלט בין ההפקות הרבות של היצירה, ולמעשה, מרוב הפקות, כבר קשה אפילו לזהות עד כמה האופרה נהדרת. ההפקה בניצוחו של נוט ובבימויו של סאם בראון מציעה סולנים טובים, לא מזהירים, הפקה בימתית תוססת ומחמדה, ובסך הכל, כשמתרכזים ולא פוטרים את העניין כ"עוד הפקה של יצירה שחוקה" — חוויה מהנה ומאוזנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ