המלצות קלאסיות: 31.1 עד 7.2

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלאודיו אבאדו. מנצח על תזמורת פסטיבל לוצרן
אמיר מנדל

דביוסי: שלוש הסונטות ויצירות מאוחרות לפסנתר / אלבום (הרמוניה מונדי). איזבל פאוסט (כינור); אלכסנדר מלניקוב (פסנתר); ז'אן־גייאן קיראס (צ'לו); חאווייר פרייאנס (פסנתר); מאלי מוסנייה (חליל); אנטואן טמסיט (ויולה); קסאוויה דה־מסטרה (נבל); טנגואי דה ויליינקור (פסנתר)

ב–1915 התחיל דביוסי פרויקט של כתיבת שש סונטות קאמריות להרכבים כליים שונים. מאז רביעיית המיתרים ב–1893 הוא לא חיבר מוזיקה קאמרית. הוא דיבר אז על התחדשות מוזיקלית אחרי תקופה שבה לא הצליח לכתוב, לאחר שמלחמת העולם הראשונה פרצה, והוא עצמו היה מיוסר על ידי סרטן במעי. הוא מת מן המחלה ב–1918. משש הסונטות הקאמריות המתוכננות נכתבו שלוש: לצ'לו ופסנתר; לחליל, ויולה ונבל; לכינור ופסנתר. שלוש היצירות הנפלאות האלה מוגשות כאן באלבום, וביניהן קטעי פסנתר מאותה תקופה.

בתחילת האלבום, הסונטה לכינור ופסנתר, עם איזבל פאוסט ואלכסנדר מלניקוב, בנגינה עוצרת נשימה. יש נטייה של חלק מהמאזינים הוותיקים למוזיקה קלאסית לקדש את ביצועי העבר, אבל פאוסט היא כנרת עם צליל יפה ופרשנות שופעת מקוריות ודמיון, שאינה נופלת במאום מענקי העבר המפורסמים. הביצוע שלה ושל מלניקוב מרהיב ומרגש. כך גם שאר הביצועים באלבום, שעומדים בהצלחה ברף הגבוה שהשניים מציבים. לסונטה היפיפייה לחליל, ויולה ונבל, יש איכות מרחפת, אך גם יחסים צלולים וברורים במיוחד בין הכלים השונים. הסונטה לצ'לו ופסנתר משלבת את הצליל החם של ז'אן־גייאן קיראס בצ'לו, עם פיסוק מאוזן, איפוק ואצילות. בין הסונטות מפתיע הפסנתרן טנגואי דה ויליינקור, שלא הכרתי, בנגינה מעודנת ונוגעת של הברסז ארואיק, אלגיה ועוד קטעי פסנתר מאוחרים, קצרים ויפים.

מהלר: סימפוניה מס' 5. תזמורת פסטיבל לוצרן; קלאודיו אבאדו / ערוץ קלאסיקה, שבת, 18:47. שלישי, 20:14

תזמורת פסטיבל לוצרן קיימת מאז 1938 כתזמורת אד־הוק, אנסמבל הבית של פסטיבל המוזיקה החשוב בלוצרן. המנצח היה אז ארטורו טוסקניני. בתחילת שנות האלפיים נבנתה התזמורת מחדש על ידי קלאודיו אבאדו כאנסמבל יוקרתי ואיכותי, ועם תזמורת זו ביצע והקליט כמה מן הקונצרטים המרשימים ביותר של השלב המאוחר בקריירת הניצוח שלו. "קלאסיקה" משדר את ההקלטה מ–2004 של הסימפוניה החמישית מאת מהלר.

ברליוז: קללת פאוסט. Les Siecles; פרנסואה קסאביה רות / ערוץ מצו HD, שבת, 22:00. שני, 14:00

תזמורת Les Siecles נוסדה ב–2003, ובזמן שחלף מאז הצליחה לתפוס מקום מרכזי בעולם הקלאסי, עם הופעות מרובות והקלטות עטורות פרסים. התזמורת התפרסמה כשביצעה את "פולחן האביב" של סטרווינסקי בגרסה המשחזרת את גרסת הבכורה מ–1913, מבחינת ההרכב וסוג הכלים. הם משלבים כלים עכשוויים עם כלים "תקופתיים", בעיקר מראשית המאה ה–20. לרוב מופיעה התזמורת ומקליטה עם מנהלה המוזיקלי, פרנסואה קסאביה רות. ערוץ מצו HD ישדר ביצוע בניצוחו ליצירת הענק של ברליוז, "קללת פאוסט". בהגדרתה היא "אגדה דרמטית בארבע מערכות", ומבחינה מוזיקלית, היא מעין אופרה־אורטוריה עם עוצמה סיפורית ומוזיקלית מרוכזת, חרף אורכה. יש הקלטות מרשימות ל"קללת פאוסט", בהן אלה בניצוחם של קולין דייוויס, קנט נגאנו ואיגור מרקביץ'. לצדן, הקונצרט המוקלט של רות מסקרן ביותר.

"רקוויאם" — קונצרט מס' 8 של סימפונט רעננה. מנצח: יובל בן עוזר / המשכן העירוני למוזיקה ואמנויות, רעננה, רביעי, 20:30

בחירה יפה של יצירות לתוכנית. הרקוויאם הפופולרי של פורה לצד שתי יצירות דתיות של שוברט: "סלווה רג'ינה" לסופרן וכלי קשת, ומיסה בסול מז'ור. היצירות הדתיות של שוברט נמצאות בצלן של השירים, היצירות לפסנתר והיצירות הקאמריות שחיבר, אבל יש בהן יופי רב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ