סטיבן סלואן מונה למנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים

סלואן, שמכהן ב–20 השנים האחרונות כמנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של בוכום שבגרמניה, יחליף את פרדריק שאזלן בתום עונת הקונצרטים הנוכחית. הסימפונית הירושלמית, שידעה עבר מפואר, נמצאת בתקופת בעייתית מבחינה יצירתית וכלכלית

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלואן. "מאמין שהתמקדות באיכות אמנותית ובהרחבת הקהל"
סלואן. "מאמין שהתמקדות באיכות אמנותית ובהרחבת הקהל"צילום:

הוועד המנהל של התזמורת הסימפונית ירושלים הודיע היום (שני) על מינויו של המנצח האמריקאי סטיבן סלואן לתפקיד מנהלה המוזיקלי. סלואן, יליד 1958, הומלץ על ידי ועדת האיתור להחליף את פרדריק שאזלן עם סיום תפקידו, בתום עונת הקונצרטים הנוכחית.

סטיבן סלואן נולד בלוס אנג'לס, קליפורניה והתעניין בניצוח מגיל 16. הוא סיים את לימודיו ב-UCLA עם תואר במוזיקה, ובנוסף קיבל שיעורי ניצוח מיוג'ין אורמנדי, פרנקו פרארה וגארי ברתיני. בשנות השמונים של המאה הקודמת חי ועבד שנים אחדות בישראל ובהמשך עבד באופרה של פרנקפורט. כן שימש כמנהל מוזיקלי באופרה נורת' בלידס, אנגליה, וכמנצח ראשי בתזמורת סטאוונג'ר בנורווגיה.

יונתן רזאל והסימפונית הירושלמית

בעשרים השנים האחרונות הוא מכהן גם כמנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של בוכום בגרמניה. במסגרת תפקידו זה הוביל תהליך שיקום שכלל גיוס תרומות בשווי 40 מיליון יורו, בניית אולם קונצרטים ומרכז מוזיקלי חדש, חיזוק ושימור יכולותיה המוזיקליות של התזמורת.

סלואן מקבל את הניהול המוזיקלי של תזמורת ירושלים בתקופה בעייתית. עם פירוקה של רשות השידור, איבדה התזמורת את אחת המסגרות שהגדירו אותה והיא פועלת במסגרת תקציבית צנועה. אולם הבית שלה, הוא אולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים, התיישן מאוד, והאקוסטיקה שלו מאוד לא מחמיאה למוזיקה, ובעיקר לא לתזמורת סימפונית. לתזמורת יש עדיין רגעי חסד, כמו קונצרטים שהתוכנית בהם מעניינת, ומדי פעם ביקורים של סולנים מצוינים. למרות זאת, היא נדחקה לשולי העשייה המוזיקלית בישראל במידה שמעוררת תהייה: האם עברה המפואר מצדיק את קיומה בהווה.

עם היוודע המינוי אמר סלואן כי הוא "מאמין שהתמקדות שווה באיכות אמנותית ובהרחבה מתמשכת וקפדנית של הקהל, הן המפתח להצלחה ארוכת טווח. זה נכון במיוחד בעת הנוכחית, ומניסיוני, זהו החזון שיביא להצלחת התזמורת. משימתי הראשונה תהיה בהגדרה ובשימור של הסטנדרטים המוזיקליים הגבוהים ביותר, לצד חיזוק הקשר עם הקהילה והקהל בירושלים. אפעל לכך שהתזמורת תוביל ליצירת שיתופי פעולה עם מוסדות נוספים, במטרה להופיע במקומות חדשים, ולמצוא הזדמנויות להופיע בפני קהל חדש בירושלים, שאינו פוקד באופן קבוע את הקונצרטים של התזמורת".

מנכ"ל התזמורת, יאיר שטרן, אמר, ש"הוועד המנהל מאמין כי המנהל המוזיקלי החדש, סטיבן סלואן, יוביל את התזמורת הסימפונית ירושלים בבטחה ובכישרון. אנו מאמינים כי ניסיונו העשיר של סלואן ישמש רבות אותו ואת התזמורת ויוסיף על הישגיו של קודמו מאסטרו פרדריק שאזלן, שמסיים כהונה פורה בת שמונה שנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ