המלצות קלאסיות: 14.2–21.2

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין גרובינגר. סולן בקונצרט
אמיר מנדל

סטרווינסקי: פולחן האביב. זאב דורמן: קונצ'רטו לכלי הקשה, "קפוא בזמן". מרטין גרובינגר, כלי הקשה, תזמורת טונהאלה, מנצח ליונל ברינגייה / ערוץ מצו, שני, 18.2, 19:00

הקונצרט של התזמורת הוותיקה מציריך התקיים ב–2016, וכלל את "פולחן האביב" של סטרווינסקי, אחת היצירות החשובות, המושמעות והמוקלטות ביותר שקיימות. על אף ריבוי הביצועים, תמיד מעניין להאזין להקלטה נוספת של היצירה שמזקקת עוצמות מוזיקליות אדירות לתוך קצת יותר מחצי שעה. אטרקציה בולטת בקונצרט זה היא יצירתו של זאב דורמן "קפוא בזמן". זה קונצ'רטו וירטואוזי ויפה לכלי הקשה ותזמורת, שכבר בוצע כמה וכמה פעמים, ואף הוקלט בחברת סוני על ידי כריסטוף זיצן עם התזמורת הסימפונית הלאומית של רומניה בניצוח כריסטיאן מנדל, בביצוע מבריק. הסולן כאן הוא מרטין גרובינגר, שהיצירה נכתבה במקור בשבילו. לקונצ'רטו שלושה פרקים, הנושאים שמות של היסטוריים של יבשות מעידנים גיאולוגיים שונים. תנועת היבשות וממד הזמן היוו השראה לדורמן בכתיבת היצירה. בהאזנה, היא סוחפת, צבעונית ומהנה.

שטראוס: סלומה. האופרה הלאומית ההולנדית. מנצח דניאלה גאטי / ערוץ מצו, שבת, 16.2, 09:30

לצופי האופרה בישראל היתה לאחרונה הזדמנות לצפות בהפקה מקורית של "סלומה", האופרה הנוקבת של שטראוס על פי המחזה של אוסקר וויילד. ערוץ מצו מציע הזדמנות לצפות שוב ביצירה המרשימה, בפרשנות שונה מבחינת הבימוי. ההפקה היא מ–2017 וניצח עליה דניאלה גאטי, אז המנהל המוזיקלי של תזמורת הקונצרטחבאו.

קונצרט מוזתיקה: היידן ובטהובן / גלריה גורדון, הזרם 5, תל אביב, שבת, 16.2, 10:00

מוזתיקה היא מסגרת בה מוזיקאים צעירים צוברים ניסיון בהופעות, באמצעות קונצרטים שניתנים בהתנדבות לקהלים שבנסיבות רגילות לא תהיה להם הזדמנות, בעת הזו, להאזין להם. קונצרט זה מציין את סיומו של שבוע פעילות בירוחם שכולל 15 קונצרטים במסגרות שונות בקהילה. אורי ויסנר-לוי (כינור), דייויד סטרונגין (כינור), קתרין שפיגל (ויולה) וליה חן פרלוב (צ׳לו) ינגנו את הרביעייה אופ' 64 מס' 5 ("העפרוני") של היידן, ואת הרביעייה אופ' 18 מס' 6 מאת בטהובן.  

דניל טריפונוב מנגן באך, בטהובן וליסט / ערוץ מצו, שבת, 16.2, 17:30

מאז זכייתו בפרסים הראשונים בתחרות רובינשטיין בתל אביב, ובתחרות צ'ייקובסקי במוסקבה, ב–2011, היה דניל טריפונוב לאחד הסולנים העסוקים בעולם, ונחשב לאחד הפסנתרנים הבולטים כיום. ערוץ מצו משדר רסיטל מליון משלבי הקריירה המוקדמים של טריפונוב, ב–2014. התוכנית מעמיקה ומאתגרת. הפנטזיה ופוגה BWV 542 של באך נכתבה לעוגב, ועובדה לפסנתר על ידי פרנץ ליסט. הרסיטל נפתח בעיבוד זה. אחריו הסונטה האחרונה, אופוס 111, לפסנתר, מאת בטהובן, ולסיום, האטיודים הטרנסצנדנטליים של ליסט.

קונצרט אירופה 2010, אוקספורד / ערוץ קלאסיקה, שבת, 16.2, 18:56

הפילהרמונית של ברלין, בניצוחו של דניאל בארנבוים, בקונצרט שנתי המציין את יום הולדתה, בערים שונות באירופה. ב–2010 התקיים הקונצרט באוקספורד, בניצוחו של דניאל בארנבוים, וכלל את הסימפוניה הראשונה של ברהמס ואת הקונצ'רטו הפופולרי לצ'לו של אלגר. הקונצ'רטו נכתב כבר ב–1919, אבל נכנס לרפרטואר וזכה לאהדה רק בשנות ה–60, בעיקר בזכות הביצועים וההקלטות של הצ'לנית ז'קלין דה פרה. בקונצרט זה, הסולנית היא הצ'לנית האמריקאית אליסה ויילרשטיין.

קטעים נבחרים מהקלטות של ECM / פלייליסט באתר הסטרימינג טיידאל

אוסף הקטעים הנבחרים מהקלטות ECM בפלייליסט של טיידאל כולל קטעים מיצירותיו הטובות ביותר של ארבו פארט, יצירות מעניינות של מלחינים עכשוויים אחרים, לצד ביצועים יפים ועיבודים מרתקים ליצירות מוקדמות כולל כאלה של באך. האזנה כיפית ופתח להיכרות עם הקלטות חשובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ