דניאל בארנבוים למוזיקאים שטענו שהתעלל בהם נפשית: "טוב שנזכרתם"

"היו לו מצבי רוח קיצוניים", "פחדתי לבוא לעבודה" ו"לקחתי תרופות נגד דיכאון" הם חלק מהדברים שאמרו מוזיקאים שעבדו עם הפסנתרן והמנצח הישראלי־ארגנטינאי, המכהן כמנהל המוזיקלי של התזמורת הממלכתית של ברלין

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל בארנבוים מנצח על תזמורת
איה חיות

מוזיקאים שפעלו תחת ניצוחו של הפסנתרן והמנצח הישראלי־ארגנטינאי דניאל בארנבוים, המכהן כמנהל המוזיקלי של התזמורת הממלכתית של ברלין, חשפו השבוע כי נהג לרדות בהם, להתעלל בהם נפשית ולהתייחס אליהם בצורה בריונית.

"הייתי צריך לקחת תרופות נוגדות דיכאון כדי להצליח לנגן שוב", סיפר לעיתון "Die Welt" נגן הטימפני ווילי היליגרס, שניגן תחת בארנבוים בתזמורת ובאופרה במשך 16 שנה. בראיון דאג היליגרס להדגיש את גדולתו של בארנבוים, אך במקביל תאר את תקופתו לצד בארנבוים כ"כמה מהשנים הקשות בחיי. היו לזה השפעות על הבריאות שלי. הרבה אנשים שנפגעו גם לא מדברים כי הם מפחדים על העבודה שלהם".

כנר בשם מרטין ריינהרד שניגן בתזמורות בניצוחו של בארנבוים במשך 13 שנה אמר לעיתון כי "אני מפחד ללכת שוב לעבודה, בגלל הטמפרמנט שלו. היו לו מצבי רוח קיצוניים, זה היה יכול לבוא משום מקום. הוא היה מתפרץ על אנשים מסיבות קטנות". על פי הסיפורים שהובאו בעיתון, בארנבוים היה מתנהג כך בחדרי חזרות, ולפעמים אפילו בפני עיתונאים שבחרו לשמור על שתיקה.

צילום: רויטרסצילום: REUTERS

עם פרסום הדברים, הגיב בארנבוים על המקרים ותהה "איפה כל העדויות האלו היו עד עכשיו? זה לא שהייתי אדם נחמד ופתאום הפכתי לבן אדם רע. לפי דעתי זה הכל חלק מהקמפיין שמתנהל עכשיו למנוע ממני להישאר בתפקידי בברלין". התזמורת הממלכתית של ברלין פרסמה גם היא תגובה לדברים, בה הצהירה כי היא עומדת מאחורי בארנבוים, וכי "אנחנו מסתכלים קדימה לקראת שנים של המשך שיתוף פעולה מצליח".

בארנבוים הוא אחד המוזיקאים הנחשבים בעולם. הוא נולד בארגנטינה ובצעירותו עלה לישראל בה גדל והתחנך. לאורך השנים זכה באותות הוקרה רבים, כדוגמת אביר במסדר האימפריה הבריטית, חבר לגיון הכבוד הצרפתי, חבר מסדר הכבוד של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה וחתן פרסי נסיך אסטוריאס. כמנהל המוזיקלי של התזמורת הממלכתית של ברלין, היא האופרה של ברלין, הוא מכהן משנת 1992.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ