מת הפסנתרן אלכסנדר תמיר בגיל 88

תמיר, ניצול שואה, היה חבר דואו הפסנתרנים "תמיר־עדן" שזכה להצלחה עולמית. במשך שנים הגיש תוכנית רדיו בה ניתח יצירות ושימש כמרצה בכיר באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמיר. פסנתרן מחונן
חגי חיטרון

הפסנתרן והמלחין אלכסנדר תמיר מת היום (חמישי) בירושלים בגיל 88. תמיר היה ידוע כחבר צמד הפסנתרנים "תמיר־עדן" עם הפסנתרנית ברכה עדן, והשניים זכו להכרה עולמית. בין היתר זכו בתחרות ורצ'לי שבאיטליה לדואו פסנתרנים והופיעו באולמות רבים ברחבי העולם. בין הקלטותיהם המפורסמות: יצירות של ברהמס, דביסי וראוול, ופרויקט הכולל שמונה אלבומי יצירות לפסנתר בארבע ידיים של המלחין פרנץ שוברט.

תמיר נולד בשם אלכסנדר וולקוביסקי בעיר וילנה שבפולין. אירוע משמעותי בחיי תמיר התרחש בגטו וילנה, בהיותו כבן שמונה, אז קצר פרס ראשון בתחרות הלחנה. למנגינה שחיבר הוצמדו אחר כך מלים, וכך בא לעולם השיר "פונאר" ("שקט שקט בני נחרישה, כאן חופרים קברים"). פונאר הוא המקום שבו נורו אלפים מיהודי וילנה לתוך בורות. הוא שרד את השואה, עלה לארץ ישראל ב–1945 ולמד באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ע"ש רובין. לימים הפך לפרופסור למוזיקה ולאחד ממרציה הבכירים.

הצמד "תמיר-עדן" עם אד סאלבן (משמאל)צילום: משה פרידן / לע"מ
הצמד "תמיר-עדן" בהופעה

את דואו הפסנתרנים עם עדן הקים ב–1955 ויחדיו הם פעלו במשך 50 שנה, עד מותה של ברכה עדן בשנת 2006. כן הקימו יחדיו את "מרכז טארג" למוזיקה בעין כרם. ב–2001 קיבל לצד עדן את תואר "יקיר ירושלים", על תרומתם הגדולה לטיפוח מוזיקאים ישראלים ירושלמים.

במשך שנים רבות הגיש תמיר תוכנית רדיו שבועית ב"קול המוזיקה", בה ניתח יצירות קלאסיות לפסנתר. הרצאות הסבר מפיו, על סונטות לפסנתר של בטהובן ועל ביצועיהן שהקליט בתחנה לפני כ–15 שנה, שודרו לאחרונה ברדיו של תאגיד "כאן". אבי חנני, לשעבר מנהל "קול המוזיקה", אמר היום "אלכס היה אדם נהדר, פתוח לב והתעניין בתחומים רבים", והוסיף כי תמיד היה מוקף באוהבים וידידים מסורים. לדבריו, אף שידע חולי בשנותיו האחרונות, לא הפסיק את עשייתו והמשיך בניהול המרכז, בו גם התגורר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ