המלצות קלאסיות: 01.9 עד 08.9

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונטוורדי. עושר צללי ורגשי
אמיר מנדל

מונטוורדי: הספר השביעי של המדריגלים. לז'אר פלורסן
ערוץ מצו, שישי, 13:30; שלישי, 17:30

הספר השביעי של המדריגלים נכתב בוונציה, במהלך כהונתו הארוכה של מונטוורדי כמנהל המוזיקלי בכנסיית סן מרקו. יש בו מדריגלים רב־קוליים ודואטים, והוא בוודאי אחד השיאים של כתיבה קולית קאמרית ומרוכזת בתולדות המוזיקה. 
קבוצת לז'אר פלורסן (האמנויות הפורחות) נמנית עם המבצעים הבולטים של המדריגלים של מונטוורדי, ו"מצו" משדר קונצרט ארוך שלה שהוקלט לפני ימים אחדים בפילהרמוני בפריז. הקבוצה מציינת 40 שנים להקמתה. היא צברה מעמד מרכזי בתחום הפרשנות של יצירות בארוק בהנהגתו של מייסדה, המנצח האמריקאי ויליאם כריסטי. עם זאת, לטעמי, התחוללה קפיצת מדרגה בפרשנות שלה למונטוורדי עם מינויו של המנהל המוזיקלי הנוכחי, פול אגניו. המצלול של הלהקה נעשה שקוף, מאופק ומעודן יותר. העושר הצלילי והרגשי שמונטוורדי מחולל בין הקווים הקוליים, מתבלט יותר דרך הבהירות החדשה שהקבוצה סיגלה לעצמה. שלושה אלבומים שהקליטו בשנים האחרונות נמנים עם ההקלטות האהובות עלי ביותר למדריגלים של מונטוורדי. 


מנדלסון: סימפוניות מס' 2 ו–3. התזמורת הקאמרית של אירופה. יניק נזה־סגן / ערוץ מצו, חמישי, 19:00. ערוץ מצו HD, שלישי, 14:00

יניק נזה־סגן הוא המנהל המוזיקלי של המטרופוליטן, של תזמורת פילדלפיה ושל תזמורת מונטריאול. הוא מרבה להקליט, ושייך לקבוצה המצומצמת של המנצחים העסוקים והמוערכים ביותר בעולם. ההקלטה הזו לסימפוניות של מנדלסון נעשתה בתקופה של עבודה אינטנסיבית על יצירות אלה, במהלכה יצא לאור גם אלבום ובו כל הסימפוניות עם התזמורת הקאמרית של אירופה. בקונצרט זה בוצעו הסימפוניה השנייה והשלישית. 

השלישית, "הסקוטית", היא סימפוניה אהודה ויפה שמבוצעת ומוקלטת הרבה. השנייה, "שיר הלל", היא קנטטה סימפונית, ארוכה בהרבה מהסימפוניות של מנדלסון, שלא יצאה לאור בימי חייו של המלחין כסימפוניה, וככל הידוע הוא התכוון להכניס בה שינויים ותיקונים. אחרי מותו התפרסמה כ"סימפוניה מס' 2". היא יצירה קצת מסורבלת, ומן הסתם מנדלסון תיכנן לשפר את הבהירות המבנית שלה, אך לא הספיק. יש בה רעיונות מוזיקליים מעניינים שבביצוע טוב משמחים את האוזן. 

מנדלסון: סימפוניות מס' 21, 4 ו–5. התזמורת הקאמרית של אירופה. יניק נזה־סגן / ערוץ מצו HD, שבת, 22:00; שלישי, 7:00

בקרב הסימפוניות של מנדלסון, השלישית והרביעית ("האיטלקית") מושמעות הרבה יותר מהאחרות. לא רק בזכות הכינויים האטרקטיביים אלא גם בזכות השילוב של מבנה מהודק ומלודיות קסומות, שעלה יפה בשתי אלה הרבה יותר מאשר באחרות. עם זאת, יניק נזה־סגן נוטה להקליט סדרות: כל הסימפוניות של ברוקנר, האופרות של מוצרט, כל הסימפוניות של מנדלסון. כך הוא נותן במה גם לסימפוניה הראשונה של מנדלסון, שנכתבה לתזמורת כלי מיתר, כשהמלחין היה בן 15.

עוד הוא מבצע בקונצרט זה את הסימפוניה החמישית, שנכתבה ב–1830 לכבוד הצגתו של מסמך דתי לותרני מרכזי, בהתאם היא כונתה על ידי אחותו של המלחין, פאני מנדלסון, "סימפוניית הרפורמציה". גם זו יצירה לא לגמרי מגובשת שלא פורסמה בימי חייו של המלחין אלא רק 21 שנים לאחר מותו, ב–1868. לכן מספרה 5, אף שאינה האחרונה בסדר החיבור. גם בה יש הבזקים של יופי שניתן ליהנות מהם בביצוע שקוף ויפה כפי שמציעה התזמורת הקאמרית של אירופה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ