בעקבות פרשת ההטרדות המיניות: פלסידו דומינגו פרש מהמטרופוליטן אופרה

ענק האופרה הספרדי, המואשם בהטרדות מיניות של 19 נשים, עזב את תפקידו במוסד הוותיק יממה לפני עליית הפקה בכיכובו. "מאמין שהאירועים יסיטו את תשומת הלב משאר הזמרים", כתב. גם בית האופרה של סן פרנסיסקו ותזמורת פילדלפיה סיימו את קשריהם עם דומינגו

פלסידו דומינגו על הבמה. מוסד נוסף שמעזיב את כוכב האופרה הותיק

פלסידו דומינגו, ענק האופרה הספרדי שהואשם החודש בהטרדות מיניות של 19 נשים לאורך שנים, התפטר אתמול (שלישי) בעקבותיהן מכל תפקידיו במטרופוליטן אופרה שבניו יורק, כך אישר בית האופרה המפורסם בהודעה מטעמו. בין ההפקות נמנית "מקבת" שנפתחת היום, מה אמור היה לככב בתפקיד ראשי.

"כתוצאה מהאירועים האחרונים, ביקשתי לעזוב את תפקידי ואני מודה להנהלת המטרופוליטן אופרה על שנענו לבקשתי", כתב בן ה–78 בהצהרה, והוסיף שחרף הסתייגותו מהאשמות התקיפה המינית, הוא פורש כי "הוא מאמין שהופעתו תסיט את תשומת הלב מעבודתם הקשה של עמיתיו למופע".

"הופעתי לראשונה במטרופוליטן אופרה בגיל 27, ומאז שבתי להופיע בעקביות במוסד הזה לאורך 51 שנים מופלאות", כתב דומינגו. "אני שמח שבגיל 78 עלה בידי לשיר בתפקיד הראשי בחזרה הגנרלית של 'מקבת' — בה אני רואה את תפקידי האחרון על במת המט. אני מודה לאל ולציבור שאפשרו לי את ההישג הזה".

דומינגו הוא שהודיע על פרישתו, אולם על פי דיווח הניו יורק טיימס, מנהל המטרופוליטן אופרה, פיטר גלב, ערך ביום שבת פגישה עם הפקת "מקבת", בה נידונה פרשת התלונות ומשמעות הישארותו של דומינגו בתפקיד ראשי באופרה בעין התקשורת. 
גם בית האופרה של סן פרנסיסקו ותזמורת פילדלפיה סיימו את קשריהם עם דומינגו יממה אחרי פרסום התלונות, והודיעו כי הופעותיו העתידיות של האמן מבוטלות.

באוגוסט האחרון פורסם כי תשע נשים, בהן זמרות ורקדנית, מאשימות את בתקיפה מינית. לדידן, זמר האופרה הספרדי ניצל לאורך שלושה עשורים את סמכותו וכפה עליהן יחסי מין וסיטואציות מיניות, תוך שהוא מאיים על הקריירה שלהן ומענישן מקצועית במידה ודחו את חיזוריו. פחות מחודש לאחר מכן פורסמו האשמותיהן הדומות של עוד 11 נשים. 

אחת המתלוננות, הזמרת אנג'לה טרנר וילסון, סיפרה על מקרה שארע לפני 20 שנה, במהלכו דומינגו חפן את שדה בעוד שניהם התאפרו יחדיו לקראת מופע. "זה כאב", סיפרה, "זה לא היה עדין. הוא מישש אותי בחוזקה". עוד הוסיפה שלאחר מכן דומינגו הסתובב והתרחק, והשאיר אותה המומה ומושפלת.

דומינגו, לשעבר חבר בהרכב "שלושת הטנורים" לצד חוזה קררס ולוצ'אנו פבארוטי, נחשב לאחד מגדולי זמרי האופרה בעשורים האחרונים. הוא זכה לאורך השנים בפרסים רבים, בהם מדליית החירות הנשיאותית מארצות הברית, פרסי גראמי רבים ותארי דוקטור של כבוד מאוניברסיטאות שונות. בסוף שנות השמונים הוא שבר שיא גינס כשהפך לזמר שזכה למחיאות הכפיים הממושכות ביותר אי פעם. כיום הוא המנהל המוזיקלי והמנצח של האופרה בלוס אנג'לס. עם פרסום הדברים הודיע בית האופרה כי יבצע חקירה מעמיקה.

תגובות