המלצות קלאסיות 12.12 עד 19.12

אמיר מנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אתי בן זקן. מפסיקה להופיע
אתי בן זקן. מפסיקה להופיעצילום: גאלה ארדיטי
אמיר מנדל

אתי בן זקן, עם אנסמבל מודאליוס: מופע פרישה / היכל התרבות בתל אביב. שישי, 13:00

אחרי 30 שנים שבהן גיבשה עשייה אישית, ייחודית ומרתקת, פורשת אמנית הקול אתי בן זקן מהבמה. מופע הפרידה, בהפקת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה, יציע תפריט טעימות מן התחומים המוזיקליים אותם טיפחה וקידמה בשנים האלה.

היצירה "טווייה" וקטעים בעברית, ערבית, לטינית ואנגלית מתוך ה"סטבט מאטר" מייצגים את שיתוף הפעולה האמנותי החשוב של בן זקן עם בן זוגה, המלחין איתן שטיינברג. "סטבט מאטר", גרסה ישראלית למזמור המסורתי על האם המבכה את בנה הצלוב, נמנית עם היצירות הבולטות שנכתבו בישראל בעשורים האחרונים. היא שמורה אצלי בדיסק שערכתי לעצמי, לצד הביצוע המיוחד של בן זקן ל"סטאבט מאטר" של ויוואלדי. במהלך שנים רבות של עבודה משותפת ביצעה בן זקן עוד יצירות רבות של שטיינברג. במקביל, עיבד שטיינברג ותזמר עבורה שירי עם רבים, תחום שבן זקן טיפחה במשולב עם עיסוקה במוזיקה חדשה.

בין שירי העם אותם ביצעה והקליטה בולטים שירי הלדינו, שהם חלק מהמסורת האישית והמשפחתית של בן זקן. האלבום הראשון והנפלא שהקליטה נקרא "הכלה מתירה צמותיה; החתן מתעלף" והוא מכיל שירי לדינו בעיבודו של איתן שטיינברג. גם האלבום השני, I Love my Love – Folk Songs, כולל שירי עם ממקורות שונים בעיבודו של שטיינברג. באותה שנה הקליטה בן זקן גם אלבום ובו יצירות של שטיינברג ושל יוסף ברדנשווילי. גם זה אלבום מרשים במיוחד, שכולל את "סטאבט מאטר" של שטיינברג ואת יצירתו Rava Deravin, לצד היצירה "כמיהה" מאת ברדנשווילי. גם "כמיהה" תושמע בקונצרט הפרידה, בגרסה מחודשת שהכין המלחין לבן זקן ולאנסמבל "מודאליוס".

"מודאליוס" נוסד ב–2013, ביוזמתם של בן זקן ושטיינברג. הוא מוגדר כאנסמבל רב־סגנוני ובין־תרבותי של סולנים מתחומי המוזיקה הקלאסית והאתנית. יש לאנסמבל יכולת לבצע תוכניות של מוזיקה קלאסית מערבית, ערבית או ים־תיכונית, וגם מוזיקת עולם ושירי עם. הגמישות של האנסמבל השתלבה ברב־תחומיות של בן זקן, ובאה לידי ביטוי באלבום "שמחה" מ–2016, ובו שירי עם מהקהילות בישראל, מוזיקה עתיקה ועכשווית. ב–2018 הוציאו בן זקן ואנסמבל מודאליוס את האלבום "חירות אחרות אחריות" ובו יצירות מאת שמונה מלחינים ישראלים, בניצוחו של איתן שטיינברג ובהוצאת המכון למוסיקה ישראלית. מוקדם יותר יצא לאור האלבום "רישומי קול המורכב מיצירות ישראליות שנכתבו במיוחד לקולה של בן זקן.

לאורך שנות פעילותה, ביצעה והקליטה בן זקן יצירות רבות של מלחינים ישראלים, בהם בטי אוליברו, מיכאל וולפה, יוסי מר חיים, עודד זהבי, ציפי פליישר, וכאמור איתן שטיינברג ויוסף ברדנשווילי. היא חיברה, ביימה ועיצבה תשע אופרות קאמריות, רובן למוזיקה של איתן שטיינברג. בחלקים נרחבים של עבודתה מותכים יסודות של מוזיקה מערבית קלאסית עם רכיבים של מוזיקת עולם ומוזיקה עממית ליצירת סגנון אישי. עבודתה על שירי עם ובעיקר שירי הלדינו המסורתיים השתלבה בקלות בעבודת הליבה הקלאסית. ב–2019 סיכמה 20 שנים לפרויקט הלאדינו במופע מצליח ובאלבום מהנה עם אנסמבל מודאליוס בהרכב מורחב.

בגיל 56, בן זקן ממשיכה ביצירה ומפסיקה להופיע. קונצרט הפרידה, המומלץ מאוד, מייצג את הצדדים השונים של פעילותה. לצד היצירות של שטיינבר וברדנשווילי, תושמע יצירתה של מעיין צדקה Houweya, בהשראת שיר תימני, יצירתה של בן זקן "עושה פלא", קטעים מ־Lecture on Nothing של ג'ון קייג' בפרשנות של בן זקן ואמנית הקול ענת פיק, וכמובן שירי עם, רבים מהם בלדינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ