המלצות קלאסיות 23.1–30.1

אמיר מנדל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ורדי סוואל. הסימפוניה השלישית של בטהובן
ג'ורדי סוואל. הסימפוניה השלישית של בטהובןצילום: Coupannec / Leemage
אמיר מנדל

Roon. יישומון למחשב ולטלפון הנייד

חבר ותיק הפנה את תשומת לבי לאתר של Roon לפני זמן לא מבוטל וטען שעלי להתעמק בו, כי יש לו השפעה משמעותית על כל הרגלי ההאזנה. לראיה, יותר ממגזין מוזיקה אחד הצביע עליו כעל "מוצר השנה" באמצע העשור הקודם ויש מי שבחר ב־Roon כ"מוצר העשור" בין כל המוצרים שפותחו בעשור האחרון בתחום האודיו, כולל רמקולים, מגברים, סטרימרים וכל מוצרי החומרה והתוכנה שמשתתפים בתהליך ההאזנה.

היות שאני קצת מאותגר טכנולוגית, נדרשו זמן, אומץ והדרכה צמודה ונדיבה של אותו חבר כדי שאתקין את היישום במחשב ובסמארטפון שלי. Roon אינו נגן מוזיקה. הא מנוגנת מן הרשת בסטרימר או בטלפון למי שמאזין דרכו. הוא גם אינו מאגר מוזיקה. מאגרי המוזיקה נמצאים במחשב, אם שמרתם כאלה, ובעיקר ברשת. תפקידו של היישום הוא להיות ספרן. הוא פורש את מאגרי המוזיקה בפני הצרכן ומסייע בחיבורם לנגן, ואגב כך מציע שפע של מידע, וגם שפע של הצעות להאזנה נוספת.

ביקשתי מ־Roon את ההקלטה האהובה עלי של הסימפוניה השלישית של בטהובן בניצוחו של ג'ורדי סוואל. עד כאן פשוט. הוא מציע את ההקלטה מתוך אתר הסטרימינג טידאל. לצדה, מוצגת ביוגרפיה מפורטת של המנצח, וכן רשימת הקלטות נוספות שהוא השתתף בהן. במקרה של סוואל זו רשימה ארוכה. כל פריט כזה יוצר קישור להאזנה, קישור למידע נוסף, קישור למוזיקאים אחרים שהשתתפו בהקלטות עם סוואל.

אפשר לצאת למסע שמתחיל ב"ארואיקה" של בטהובן, עובר דרך המיסה של באך, הווספרס של מונטוורדי, מוזיקה קטלונית עתיקה, מוזיקת עולם, האלבומים של יאיר דלאל, שעבד עם סוואל — ואפשר להמשיך ולהסתעף עם הרשימה הזו עוד ועוד, כשבכל תחנה מוצע מידע על המוזיקאים, ההקלטות, המוזיקה, המלחינים. כמו כן, ליד כל יצירה יש ציון של ביצועים נוספים לאותה יצירה, אם יש כאלה, וקישורים לביצועים האלה. אפשר להאזין, בהינף עכבר או מסך מגע, לאינטרפרטציות שונות שמאירות את המוזיקה מזוויות שונות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ