נפטרה חנה מלוטק, חוקרת הזמר היהודי

מלוטק נולדה וגדלה בארצות הברית, הוכשרה בין השאר כפסנתרנית, ועבדה במכון המחקר היהודי (יוו"א) מאז 1944 ועד לאחרונה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

בשבוע שעבר מתה בניו יורק חנה מלוטק (שמה האנגלי: אלינור גורדון מלוטק), חוקרת נחשבת של הזמר היהודי במזרח אירופה. בת 91 היתה. מלוטק נולדה וגדלה בארצות הברית, הוכשרה בין השאר כפסנתרנית, ועבדה במכון המחקר היהודי (יוו"א) מאז 1944 ועד לאחרונה. לדברי החוקר הישראלי בנימין לוקין, שכתב עתה מאמר הוקרה על תרומתה, היא פעלה כ"חוקרת וכמפיצה של שירי־עם, שירי תיאטרון, שירי תנועות נוער ושירים אמנותיים ביידישֻ, והיתה אשה צנועה שניחנה במרץ בלתי נדלה, אוטוריטה בינלאומית בתחומים אלה, ובלשונו של הסופר יצחק בשביס-זינגר - 'שרלוק הולמס של השיר העממי ביידיש'".

יחד עם בעלה יוסף מלוטק - שברח מהכיבוש הנאצי בוורשה בעזרת חסיד אומות העולם היפאני סמפו סוגיהרה (יוסף נפטר ב-2000) - פירסמה חנה ארבעה ספרים שבהם כינסה את ממצאיה, לרבות רשימה של כחמש מאות שירים ביידיש בצירוף מידע רב־ערך מעודכן עליהם. יוסף חנה ויוסף חינכו ביידיש את ילדיהם ובהמשך גם את נכדיהם. בנם, זלמן מלוטק, מכהן כיום כמנהל האמנותי של "פֿאָלקסבינע", תיאטרון יידיש הוותיק בעולם.

מאז שנת 1970 היו בני הזוג מלוטק אחראים לאחד המדורים האהובים בעיתון היידיש הוותיק 'פֿאָרווערטס' – מדור לאיתור שירים נשכחים ובו הם ענו על שאלות קוראים שביקשו מידע על שירים ביידיש שזכרו מילדותם. סמלי בהקשר זה היה הגילוי מחדש של השיר 'טיטאַניק' (פֿאָרווערטס, 11 בנובמבר 1973): בזכות בני הזוג, כותב לוקין, "לא טבע שיר זה במצולות השכחה". אמונתה של חנה מלוטק בחיוניותה של תרבות יידיש, הוא מזכיר, מצאה בין השאר ביטוי גם בכך שחיברה והלחינה ב-1970 "פּורים־שפּיל" ייחודי המורכב מפארודיות ביידיש על האופרטות הידועות של גילברט וסאליבן.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ