מת המלחין ג'ון טאוונר

טאווונר נמנה עם המלחינים הפופולריים ביותר בימינו בתחום המוזיקה האמנותית. אחת מיצירותיו בוצעה בהלווייתה של הנסיכה דיאנה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

המלחין הבריטי ג'ון טאוונר מת השבוע בביתו בדורסט שבאנגליה והוא בן 69. טאווונר, שנעטר בתואר אצולה ב-2000, נמנה עם המלחינים הפופולריים ביותר בימינו בתחום המוזיקה האמנותית ופרסומו חרג גם אל העולם הלא־קלאסי.

רוב יצירותיו היו הלחנות של טקסטים מקודשים, הן נוצריים והן של דתות אחרות. אחת המוקדמות בהן, קנטטת "הלוויתן", נשענה על סיפור יונה במדעי הדג, אך לדברי היוצר הוא נסחף בחיבורה עד כדי כך שהקנטטה "בלעה את הסיפור התנ"כי". לאחר שנים, היצירה "שיר לאתנה", למלים של נזירה רוסייה שהיתה מעין מדריכה רוחנית של המלחין (הוא המיר את דתו לנצרות אורתודוקסית רוסית ב-1977), בוצעה בהלווייתה של הנסיכה דיאנה. יצירה מפורסמת אחרת של טאוונר, "הינומת המקדש", נמשכת שבע שעות.

המוסיקה שחיבר טאוונר, ברובה, היתה רבת דמיון ומיוחדת, ועם זאת טונאלית, לא קשה כלל ל"הבנה" לקהל רחב, וקרובה במובהק למוסיקה של עמיתו האסטוני ארבו פארת. בפסטיבל ישראל בירושלים, השנה, בוצעה יצירה מרשימה מאוד של טאוונר ושמה "ירושלים" בפי מקהלה מלטוויה. ביצירה זו חוזרת ונשנית עשרות פעמים פראזה מוסיקלית פשוטה המושרת במלים "אללה", "קיריה", "אדונָי". טאוונר סבל בין השאר ממחלה גנטית, "סינדרום מארפאן", שהלוקים בה ידועים גם כבעלי גפיים ארוכות. גובהו היה 198 ס"מ.

ג'ון טאוונר ב-2007צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ