לוח קונצרטים: 4.12 - 10.12

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

התזמורת הפילהרמונית. מנצח: זובין מהטה. סולן: הכנר דיויד גארט, בקונצ'רטו של ברהמס. עוד בתוכנית, חמישה קטעים לתזמורת מאת שנברג, "פתיחה טראגית" של ברהמס ו"ואלס הקיסר" מאת יוהן שטראוס. ביום ראשון בבנייני האומה בירושלים, ביום שלישי באודיטוריום חיפה. תוכנית דומה, הפעם עם הרצאה של פרופ' משה צוקרמן, תוגש ביום שישי ב-11:00 בבנייני האומה (סדרת "אינטרמצו").

בתוכנית אחרת יבצע גארט עם התזמורת את הקונצ'רטו של מאקס ברוך, ותנוגן גם הסימפוניה מס' 6 של שוברט. זאת ביום שני ב-20:30 בהיכל התרבות בתל אביב.

הסימפונית ירושלים. מנצח: דיויד שטרן. סולן: הפסנתרן אלון גולדשטיין בקונצ'רטו מס' 4 של בטהובן. עוד בתוכנית: ארבע "תמונות ים" מתוך האופרה פיטר גריימס של בריטן והסימפוניה מס' 1 של ברהמס. ביום חמישי ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

קיסין ברסיטל. הפסנתרן הרוסי־יהודי־בינלאומי יבגני קיסין מקדיש את ההכנסות מהרסיטל שיערוך באולם הענק של בנייני האומה בבירה ל"כיתות אמן תל חי" (סדנה לפסנתרנים צעירים, שנערכת מדי קיץ בשדה בוקר). התוכנית: הסונטה ברה־מג'ור ד' 850 של שוברט, לצד יצירות מאת סקריאבין. ימים אחדים לפני כן יקבל קיסין אזרחות ישראלית (הוא נוקט צעד זה כסמל להזדהותו העמוקה עם המדינה). הרסיטל יהיה ביום שני, בבנייני האומה בירושלים כאמור. מחירי כרטיסים במקומות טובים יחסית: 600 שקל, במרוחקים: 100 שקל.

הפסנתרן יבגני קיסין. שוברט וסקריאבין ברסיטל בבנייני האומהצילום: תומר אפלבאום

גולדשטיין ברסיטל. הפסנתרן אלון גולדשטיין ינגן מיצירות בטהובן, ליסט וראוול. ביום שלישי ב-19:30 במרכז החדש למוסיקה ברמת גן. לפני כן, ב-17:00 יהיו שם שיעורים פומביים שבהם ידריך גולדשטיין ארבעה פסנתרנים צעירים.

באירוע אחר יבצע גולדשטיין יצירות מאת ליסט ומאת בטהובן (הקונצרטו מס' 4 עם פסנתר נוסף בנגינת ריימונדה שיינפלד, במקום תזמורת). זאת בשבת ב-10:30 באולם הקשתות בעין השופט.

הסימפונית חיפה. מנצח ופסנתרן סולן: יוני פרחי. התוכנית: הקונצ'רטו מס' 21 של מוצרט והסימפוניה מס' 8 של דבוז'ק. ביום שישי ב-11:00 באודיטוריום חיפה.

הקאמרית הישראלית. מנצח: אי אן שו. סולן: הפסנתרן בוריס גילטבורג. תוכנית מוצרט ובה בין השאר שני קונצ'רטי, ק' 491, ק' 450. הרצאה לפני הנגינה (ב-19:30) : ענת שרון. ביום שלישי במוזיאון ת"א.

הפילהרמונית הצעירה. מנצח: דניאל כהן. סולנים: הכנר איתי שפירא, הצ'לן צבי פלסר והפסנתרן איתמר גולן, בקונצ'רטו המשולש של בטהובן. עוד תבוצע הפתיחה 1812 מאת צ'ייקובסקי. ביום שישי ב-11:00 בהיכל התרבות בתל אביב, במוצאי שבת ב-21:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

תזמורת האקדמיה ירושלים. מנצח: איתן גלוברזון. התוכנית: "מזרח תיכון חדש" מאת צבי אבני, הקונצ'רטו הכפול של ברהמס (עם הסולנים רועי שילוח בכינור וצבי פלסר בצ'לו), והסימפוניה מס' 2 של ברהמס. ביום שלישי ב-20:00 באולם ימק"א בירושלים.

תזמורת סימפונט. מנצח: סלבדור ברוטונס. סולנית: הפסנתרנית דוראל גולן, ב"וואריאציות סימפוניות" מאת סזאר פרנק. גולן תנגן גם יצירה של שופן לפסנתר סולו, והתזמורת תנגן גם יצירה חדשה מאת ברוטונס, ועוד. ביום שני וביום שלישי במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

"חלון לתקופה". פרק זה של סדרת הקונצרטים המוסברים מטעם האקדמיה הירושלמית, בעריכת רון רגב, מציגה יצירות שחוברו ב-1810, מאת שומאן ומאת שופן, ומדגימות שונוּת סגנונית. מרצים: אורית וולף ורון רגב. עם הנגנים הבכירים נמנים פסנתרנים ונגני כלי נשיפה. ברביעי (4.12) בערב ב-20:00 באולם וייז בגבעת רם בירושלים.

מקהלת "הסירנות". מקהלת הנשים, בהדרכת שוש לגיל, תגיש זר מסקרן של יצירות ישראליות. עם המלחינים נמנים בין השאר יוסף ברדנשווילי, גילעד הוכמן, אייל באט. ביום חמישי באולם המרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

מקהלת "הסירנות". מבחר של מוזיקה ישראליתצילום: מקסים ריידר

מקהלה מהונגריה. מקהלה מעורבת מהעיר פץ' תגיש תוכנית מגוונת. ביום שישי ב-20:30 בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה.

טעם צרפתי. הפסנתרן רון טרכטמן חובר לאנסמבל של נגני כלי נשיפה, מן המצוינים שבהם ("חמישיית כלי הנשיפה הישראלית"), ביצירות מאת ז'אן פראנסה, איבר, פולנק ועוד. במוצאי שבת ב-20:30 באולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

חמישיית כלי הנשיפה הישראלית. טעם צרפתי עם הפסנתרן רון טרכטמןצילום: מוניקה ריטרסהאוס

רביעיית "אריאל". רביעיית כלי הקשת תבצע רביעייה מאת ארווין שולהוף ואת הרביעייה אופוס 59 מס' 2 של בטהובן. ביום שני ב-20:30 במוזיאון ת"א.

בטהובן בצוותא. את השביעייה לכלי מיתר וכלי נשיפה וגם טריו לכלי מיתר יבצעו נגנים חברי הפילהרמונית. בשבת, 11:11, בצוותא ת"א.

בטהובן בעין כרם. נגני אנסמבל "מילניום" (כנרת ראשונה: יבגניה פיקובסקי), ונגני כלי נשיפה, יבצעו את השביעייה של בטהובן וגם עיבוד לחמישייה לסונטת "קרויצר" שלו. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, י-ם.

טריו וסקסטט. יצירות להרכבי מיתרים מאת בטהובן, שובט וברהמס יבצעו נגנים צעירים ובראשם הכנר יובל הרץ. ביום שישי ב-20:30 במרכז בלומנטל בת"א.

בטהובן ושוחט. גיל שוחט יבצע סונטות לפסנתר, וסונטה עם הצ'לן עדיאל שמיט. ביום שישי פעמיים, ב-14:45 וב-16:45, בסטודיו של שוחט ביפו העתיקה (נתיב המזלות 11). מחיר כרטיס: 250 שקל.

מאת מורטון פלדמן. את היצירה הארוכה (כ-80 דקות) "דפוסים בשדה כרומטי", מאת הקומפוזיטור האמריקאי האוונגרדי, יבצעו הצ'לן דן ויינשטיין והפסנתרנית שירה לגמן. ביום רביעי (4.12) ב-19:30 במשכן האמנויות הכט בחיפה. כניסה חופשית. לפני כן, ב-14:00, תרצה לגמן על פלדמן ויצירתו. זאת באולם 207, שם.

ברטוק ועוד. יצירות מאת ברטוק ומאת מלחינים ישראלים (עמוס אלקנה, זיו קוז'וקרו, תומר הוד),ואחרים, לכינור, פסנתר, כלי הקשה וסקסופונים (בצירופים שונים) יבצעו חברי אנסמבל "מיתר". ביום שלישי ב-20:30 באולם הקטן של הקונסרבטוריון ("שטריקר") בת"א.

"פסנתר לתמיד". התחרות הארצית השנתית לפסנתרנים צעירים, בארבע קטגוריות גיל (המשתתפים מבוגרים הם לכל היותר בני 28) הסתיימה אתמול. ביום חמישי ב-18:00 יהיה קונצרט חגיגי בכיכובם של מקצת הזוכים, במרכז מונארט באשדוד. המנצח בקטגוריית הבוגרים הוא עדי נויהאוז.

פסנתרן צעיר. עדי נויהאוז, אמן קלידים בן 19 שניצח זה עתה בתחרות הארצית לפסנתרנים באשדוד, יופיע בתוכנית מגוונת. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

צוענית פלוס. הכנר רובי לקטוש מופיע עם להקת נגנים קטנה, בתוכנית מגוונת. ביום חמישי ב-20:30 באולם נוגה ביפו.

"קנטטת הקפה". נוסח עכשווי ("אלכוהולי", בביומה של שירית לי וייס) ליצירה הקלילה הנהדרת של באך, עם הכנר אנדרס מוסטונן, עם הזמרים יעלה אביטל, סופרן, והפרופ' לביולוגיה אהוד שפירא, בס, ועם נגן הצ'מבלו יזהר קרשון, יועלה ביום חמישי ב-12:30 באולם אבנר במכון וייצמן. כניסה חופשית.

מוצרט וכליזמר. נגן הקלרינט מיכאל גורודצקי מופיע עם קשתני "תזמורת הםפסטיבלים". בשבת ב-12:00 באולם ליד מנזר לטרון.

"זמרי המדריגל". האנסמבל הקולי בהדרכת עזית זדרויביץ', עם נגנים, יבצע את הקנטטה מס' 4 של באך, ועוד. בשבת ב-11:00 בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה.

כינור ופסנתר. האמנים הם הכנר סרגיי פוספלוב והפסנתרנית אירנה זלז'נובה, שינגנו סונטות מאת בטהובן ומאת ברהמס. ביום ראשון ב-20:00 באולם בלומנטל בת"א.

קטעי אופרה. הזמרים יעל לויטה ועודד רייך ישירו עם תזמורת סימפונט בניצוח דוד זבה. במוצ"ש ב-21:00 בהיכל התרבות של עכו.

ראוול לגיל הרך. אירוע לילדים, בעריכת ניצה שאול ובהגשתה, מספר על חייו ויצירתו של מוריס ראוול. ביום שלישי, פעמיים, ב-17:00 וב-18:30, באכסדרה של המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

שילובים. ניר ברנד - מנצח, אמן קלידים ושדרן - מופיע בתוכנית יחיד שבה הוא שר, מנגן (אורגן חשמלי) ומפעיל את הקהל. הכותרת: "סונטה לשקשוקה". ביום שישי ב-12:00 בצהריים, באולם התיאטרון הקאמרי בת"א.

כינור ופסנתר. הכנר איתמר זורמן והפסנתרן רון טרכטמן מגישים זר יצירות קצרות, מאת שוברט, בטהובן, ברהמס וצ'ייקובסקי. ביום שני ב-19:20, בהיכל התרבות של ראשון לציון.

-----------------------------------------------------------------------------------

האופרה הדרום־אמריקאית "דם הוורד" לראשונה בארץ

אנסמבל "פניקס" מתוך "דם הוורד"צילום: אנדרס לאקו

אופרה דרום אמריקאית מ-1701, מאת המלחין הפרואני תומס דה טורחון אי ולסקו ומחבר הליברית פדרו קלדרון דה לה ברקה, תועלה עתה בארץ לראשונה (ביוזמת חנה צור) ותוצג במתכונת מבוימת במקומות אחדים. המנהלת המוזיקלית והמנצחת היא נגנית הוויולה דה־גמבה מירנה הרצוג.

"דם הוורד" היא האופרה הראשונה שנכתבה ובוצעה על במה בעולם החדש, מציינת הרצוג. מחברה, אי ולסקו (1728-1644), נולד בספרד ובגיל 22 נסע לפרו כמלווה של המושל מטעם המלך, נשאר שם וכיהן כ-50 שנה כמנהל התזמורת הראשון בלימה שלא היה כומר. ב-1701, כאשר חיבר את "דם הוורד" ((La Purpura de la Rosa), התשתית המוסיקלית בפרו כבר היתה מפותחת: ספרד בנתה את האימפריה שלה באמריקה בתקופה של חיוניות באמנות ובתרבות הספרדית, הביאה לאמריקה מורים, נגנים, בוני כלי נגינה וכתבי יד מוסיקליים, וכך התפתחה שם במהירות מסורת המוזיקה הספרדית הרב־קולית.

מחבר הליברית, פדרו קלדרון דה לה ברקה (1681-1600), הוא מן הסופרים הנחשבים ביותר בתור הזהב הספרדי. מחזותיו מהוללים כיצירות מופת לצד מחזות של שייקספיר ושל מולייר. לקראת הביצוע עכשיו נעשו עריכות, מוסיפה הרצוג, האופרה קוצרה במקצת, בעיקר סונן ממנה חומר מוזיקלי שחזר ונשנה.

עלילת "דם הוורד" היא סיפור אהבתם הטראגית של ונוס ואדוניס, וקנאתו של מארס, עד עלייתם של ונוס ואדוניס השמימה - היא ככוכב נוגה והוא ככלנית. ישירו אותה זמרים סולנים ובהם הדס פארן, מיכל אוקון ואלון הררי, עם נגנים חברי אנסמבל "פניקס". ביום חמישי ב-20:30 באולם החאן בירושלים, בשבת ב-13:00 בכנסייה הקתולית "מר אליאס" בחיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ