לוח קונצרטים: 18.12 עד 24.12

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

אנג'לה יואיט. הפסנתרנית הקנדית, מצמרת אמני הפסנתר של דורנו, מגישה רסיטל מושך במיוחד: באך (שתי סוויטות אנגליות) ובטהובן (הסונטה אופוס 31 מס' 3, והסונטה אופוס 78). ביום חמישי באולם ימק"א בירושלים. בנוסף, תדריך יואיט פסנתרנים ישראלים צעירים בשיעורים פומביים. זאת ביום רביעי במרכז למוזיקה ("משכנות שאננים"), ב-11:00 ואחר כך ב-15:30 בירושלים.

הפילהרמונית. מנצח: זובין מהטה, והסולן הוא הפסנתרן הטורקי פאזיל סיי בקונצ'רטו ק' 488 של מוצרט. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 3 של ברהמס. זאת במוצ"ש בהיכל התרבות בתל אביב; בתוכנית אחרת, אף היא בניצוח מהטה, הסולן הוא הכנר גיל שחם בקונצ'רטו מס' 2 של פרוקופייב, השחקנית יובל שרף משתלבת בדברי הנחיה, ושחם ינגן גם פרפראות מאת קרייזלר ומאת סרסטה. זאת ביום חמישי ב-22:00 בהיכל התרבות בת"א (סדרת "פילהרמונית בג'ינס").

הפסנתרן פאזיל סיי. מוצרט עם התזמורת הפילהרמוניתצילום: Serdar Saygı

"נסיכת הצ'רדש". הופעה אורחת: זמרים, שחקנים ונגנים מתיאטרון האופרטה של בודפשט מעלים (בשפה ההונגרית) את "נסיכת הצ'רדש" של אמריך קלמן, מן האופרטות הפופולריות ביותר בכל הזמנים. הפקה מרהיבה למדי, זמרים טובים, בימוי קורקטי, תרגום צמוד לעברית. ביום רביעי וחמישי, ב-20:00, וכמו כן ביום שישי (ב-13:00 וב-21:30), בשבת ב-16:30 ובמוצ"ש ב-20:30 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

זרקור על ואגנר. בקונצרט זה תבוצע מוזיקה שהשפיעה על ואגנר ומוזיקה שהושפעה ממנו. פרדריק שאזלן מנצח, התזמורת הסימפונית ירושלים מנגנת, ומשתתפות שתי זמרות סולניות. בתוכנית, בין השאר: קטע מ"היהודייה" של הלוי, הפתיחה ל"קלע הכשפים" של ובר, עיבוד לקטעים מתוך "פליאס ומליסנד" של דביסי, שירים של פרידריך ניטשה (קול ופסנתר). ביום רביעי ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

תחרות החליל הבינ"ל. השלב המכריע הגיע ובו מופיעים הפינאליסטים כסולנים עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוח ג'יזל בן־דור, ביצירות מאת באך, אנדרה ז'וליבה, פרנק מארטן ומלקולם ארנולד. ביום רביעי ב-20:00 באולם של גן התעשייה בנצרת.

הקאמרית הישראלית. מנצח: יואב תלמי. סולנית: הפסנתרנית הטאיוואנית צ'ין יון הו, בשני קונצ'רטי של מוצרט: ק' 413, ק' 488 (לה מז'ור, מן הידועים והנערצים ביותר). ביום ראשון וביום שני במוזיאון ת"א.

הפסנתרנית צ'ין יון הו. מוצרט עם התזמורת הקאמרית הישראליתצילום: אנשו וונג

ביה"ס בוכמן־מהטה. מנצח זובין מהטה, הסולנים הם שני פסנתרנים מקרב הסטודנטים, בקונצ'רטו מס' 3 של בטהובן ובקונצ'רטו ליד שמאל של ראוול, שיופיעו עם תזמורת בית הספר (האקדמיה למוזיקה באוניברסיטת ת"א). עוד בתוכנית, "הוואלס" של ראוול. ביום רביעי בערב בהיכל התרבות ב"א.

בארוקדה. מיכאל שני מנצח על הרכב שמנגן בכלים היסטוריים, שחוברים אליו המקהלה הקאמרית ת"א וארבעה סולנים מטובי זמרינו, לביצוע ה"סטאבאט מאטר" של היידן. עוד בתוכנית, הסימפוניה מס' 29 של מוצרט. בשבת ב-12:30 בכנסייה הקתולית בחיפה.

ורדי בלבד. זמרת הסופרן השחורה מישל קריידר מופיעה עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון בניצוח מנהלה דן אטינגר, וזמרים סולנים נוספים הם המצו־סופרן עדנה פרוחניק והטנור קאמן צ'אנב. ביום שני ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

הזמרת מישל קריידר. ורדי עם הסימפונית ראשון לציוןצילום: foto-Oli rust-Zurich-Swiss

צ'לו ופסנתר. הצ'לנית היא אליסה ויילרשטיין (ארצות הברית), הפסנתרן הוא אילן רכטמן, הם ינגנו יחד ולחוד. המלחינים: באך, קודאי, ברהמס. ביום חמישי במוזיאון ת"א (הרצאה מקדימה מאת אלון קליבנוב, ב-19:45).

הצ'לנית אליסה ויילרשטיין. שני קונצרטים במוזיאון תל אביבצילום: Blurry H.Hoffmann

זמר עברי קלאסי. המזמרים הם חברי "אופרה סטודיו". פסנתר: דוד זבה. הנחיה: מיכאל אייזנשטדט. ביום שישי ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים. ביום שני במרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

מיתרים. הפעם חוברת ויילרשטיין לחברי רביעית "אריאל", לביצוע החמישייה של שוברט ולביצוע חמישיית "פנדנגו" של בוקריני. הרצאה מקדימה (בשעה 19:55): ענת שרון. במוצ"ש במוזיאון ת"א.

תזמורת סימפונט. גיל שוחט מנצח על זר ארוך ומגוון של יצירות, בהשתתפות הזמרים יניב ד'אור, מרייה קבלסקי, ברכה קול ולהקת המחול של עידו תדמור (ארבעה רקדנים, בחלק מן התוכנית). ביום רביעי בקיבוץ יגור.

"דיברטימנטו". אירוע דו־שלבי: הפסנתרן תומר לב ישוחח על הקונצ'רטו לפסנתר ברה מג'ור מאת היידן, ואחר כך ינגנו הוא ועמיתיו־תלמידיו - חברי רביעיית הפסנתרנים "מולטיפיאנו" (ברניקה גליקסמן, דניאל בורוביצקי, רביב לייבזירר) - יצירות לפסנתר בהרכבים שונים, מארבע עד שמונה ידיים, מבאך ומוצרט ועד אריה לבנון. ביום ראשון ב-18:30 באולם מכללת לוינסקי בקרית המכללות, תל אביב (מצפון לתוכנית ל').

באך בחיפה. "האנסמבל הקולי הישראלי" בניצוח יובל בן־עוזר יבצע חלקים מתוך ה"אורטוריה לחג המולד", ואת המוטט "שירו לה' שיר חדש", מאת באך. ביום שישי ב-12:00 בכנסייה הקתולית בחיפה.

עם קלרינטים. בשחרית זו יופיעו האחים התאומים דניאל ואלכסנדר גורפינקל, בקלרינטים, עם הכנרת ילנה טישין ועם הפסנתרנית יוליה גורביץ', ביצירות מאת ברהמס, מקס ברוך ועוד. בשבת ב-11:00 במרכז עדן תמיר בעין כרם, ירושלים.

שלוש נגניות. חברות השלישייה הן הכנרת אני שנארך, הפסנתרנית שרה טל והצ'לנית מיכל שמידט. התוכנית: בטהובן, ארי בן־שבתאי, ברהמס (אופוס 8). ביום ראשון ב-14:00, באודיטוריום הכט באוניברסיטת חיפה. תוכנית זו, מידי אמניות אלה, תוגש גם ביום רביעי ב-20:00 בבית העם של גני עם (הוד השרון).

עוגב בבוקר. יבגניה ליסיצ'ינה, עוגבאית ותיקה, אורחת מלטוויה (בילתה בסוף השבוע שעבר ימים אחדים בחושך ובקור בדירת ידידים בירושלים), תגיש שני רסיטלים (יצירות מאת באך ומאת מסיאן): ביום שישי ב-11:00 באודיטוריום הכט באוני' חיפה; בשבת, ב-11:00, בכנסיית דורמיציון בירושלים.

שלושה בצוותא. בשחרית יופיעו, בצירופים שונים, הכנר אלכסנדר פבלובסקי (הכנר הראשון של "הרביעייה הירושלמית"), רעייתו הפסנתרנית אלה פבלובסקי, והצ'לן מרסל ברגמן (נגן ראשון בפילהרמונית), ויבצעו שני טריו (מאת ברהמס ומאת בטהובן) וסונטה לכינור ופסנתר מאת ברהמס. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בת"א.

וולף ואורחים. קונצרט שחרית מלווה דברי הסבר, בהגשת הפסנתרנית המוזיקולוגית אורית וולף, המוקדש לרחמנינוב ולצ'ייקובסקי. אורחים: הפסנתרנים בוריס גילטבורג ואריאל הלוי. ביום חמישי ב-11:00 במוזיאון ת"א; כנ"ל ביום שלישי ב-10:30 במוזיאון טיקוטין בחיפה (כאן רק עם גילטבורג).

ארבעה סקסופונים. קונצרט צהרים קצר עם ארבעה נגנים (לרבות גן לב). המלחינים: באך, גריג, הינדמית. ביום רביעי ב-13:00 באוניברסיטה הפתוחה ברעננה.

אסתרית בלצן. הפרק הנוכחי בסדרת "קלאסיקה בממד אישי" עוסק בגלגוליה של נעימת "לה פוליה", מקורלי ואילך. בלצן מסבירה ומנגנת בפסנתר ובצ'מבלו, עם נגנים נוספים. בין השאר ביום ראשון ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

חג המולד. במופע זה יישמעו שתי מקהלות ירושלמיות, "א־קאפלה ירושלים", ו"אורטוריו", וכמו כן מקהלת הנוער הישראלית־פלשתינית. מנצחת: ג'ודי אקסלרוד. המוזיקה: משוברט, מוצרט ודביסי ועד שירי חג המולד. ביום שלישי ב-19:00 באולם ימק"א בבירה.

יפנית ומערבית. באירוע זה יופיעו שתי נגניות יפניות, בכלים יפניים, עם הצ'לן מיכה הרן ועם הפסנתרנית החוקרת פלורה חרסונסקי, בשבת ב-12:00 במרכז המוזיקה ע"ש בלומנטל בת"א.

רסיטל. עמית יהב ינגן מיצירות באך, שומאן, שופן. במוצ"ש ב- 20:00, שם.

"כרמל א־קאפלה". הרכב הזמרות יגיש תוכנית מגוונת. ביום חמישי, שם.

"שירי מסע ונדודים". תוכניתם של הזמרים דניאלה סקורקה ועודד רייך, עם הפסנתרן (עורך התוכנית) עידו אריאל, נפתחת בשוברט ובמנדלסון ומסתיימת בשירים עבריים. ביום חמישי ב-20:30, שם.

חליליות וצ'מבלו. הנגנים הם אורי דרור ואורי קרשון, במבחר יצירות מאת באך. ביום ראשון, שם.

לילדים. על התזמורת הסימפונית ראשון לציון מנצח שמואל אלבז, ומשתתפים רקדנית ונגנים סולנים בכלים מזרחיים. מדובר במבט על יחסים מוזיקליים בין תרבותיים. ביום חמישי ב-18:00 בהיכל התרבות של ראשל"צ.

"שמיניית ווקאל". הרכב הזמרות והזמרים יגיש תוכנית מגוונת. בשבת ב-12:00 בכנסיית אוגוסטה ויקטוריה בירושלים.

----------------------------------------------------------------------------------

21 מתמודדים בתחרות האביב שתיפתח היום

לא להחמיץ: 21 נגנים צעירים, כולם מצטיינים, ומהם שכבר ידועים מהופעות פומביות, מתמודדים בתחרות האביב ה-16, שתיפתח היום במוזיאון תל אביב. לנגינתם יאזינו 20 שופטים (חמישה בכל קטגוריה) ומדובר הפעם בארבע קטגוריות: פסנתר, כינור, כלי נשיפה ממתכת (6,000 דולר פרס ראשון, בכל אחת משלוש קטגוריות אלה), וביצוע מצטיין של יצירה ישראלית (פרס בסך 10 אלפים שקל). יחולק גם פרס "חביב הקהל" (10 אלפים שקל).

השלב הראשון של התחרות בין הנשפנים יהיה היום, מ-12:00; השלב הראשון של הפסנתרנים יחל ביום ראשון, מ-12:00, ויימשך ביום שני, מ-10:00.

כמה מהמתמודדים בתחרויות האביבצילום: אילן ספירא

כל שלבי התחרות פתוחים לקהל בלי תשלום, וחשוב לדעת שלאירועים אלה גם ערך אמנותי של ממש, בנוסף על מתח התחרות. בקטגוריית הפסנתר, למשל, ינוגנו יצירות מופת מאת בטהובן, שוברט, מוצרט, היידן וליסט, בין השאר, בנוסף על יצירה ישראלית (שהיא בגדר חובה). את התחרויות מארגנת קרן התרבות אמריקה־ישראל ובמימון חולקים נדיבים פרטיים. מסייעים למבצע מוזיאון תל אביב, המרכז למוזיקה בירושלים ומשרד התרבות. יו"ר התחרות היא אביגיל ארנהיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ