אריה ורדי: אולי השלמוּת של הפסנתרנים האסיאתים בתחרות רובינשטיין פעלה נגדם

בתום תחרות הפסנתרנים אומר יו"ר חבר השופטים ורדי: "לפני דור, כל אחד מארבעת המתחרים האסיאתים שלא זכו היה קוצר פרס ראשון בתחרויות בינלאומיות". ומי עוד מהנותרים אחור שבר את ליבו?

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שישיית הגמר: מימין: פארק, דנשפור, ליו, יונטוב, נרינג וצ'ובאנו
שישיית הגמר: מימין: פארק, דנשפור, ליו, יונטוב, נרינג וצ'ובאנוצילום: תומר אפלבאום
חגי חיטרון

ימים של הילולת פסנתר גדושה הגיעו אל קצם, הפסנתרן הפולני שימון נרינג, בן 21, קצר את הפרס הראשון ופרסים נוספים, סך הכל 46 אלף דולר. בעל הפרס השני, הרומני בן ה–25 דניאל צ'ובאנו, יוצא מכאן עם 22 אלף דולר. שרה דנשפור, אמריקאית ממוצא איראני, בת 30, מקבלת 10 אלפים דולר. הפסנתרן הישראלי יבגני יונטוב נמנה עם ששת הפינאליסטים אבל לא נבחר לשלישייה המובילה. הוא מקבל בסה"כ 15,500 דולר (סכום פרסים משניים שקטף במהלך התחרות).

חובת השתיקה האתית המוטלת על השופטים בימי התחרות פגה ועכשיו ניאות יו"ר השופטים אריה ורדי להצביע על תופעה אופיינית לתחרות הפעם ולציין התרשמויות אישיות שלו מנגינתם של מקצת המתחרים. על השיפוט: כתמיד, מדגיש ורדי, שופט בתחרות רובינשטיין צריך להיות מוכן מבחינה נפשית למצב שבו ספירת הקולות שלו ושל עמיתיו לצוות תעלה תוצאה שאינה חופפת את בחירותיו. "במקרה שלי הפעם", הוא אומר, "כ–70 אחוז מהתוצאות מתיישבות עם דעתי".

ורדי עם שלישיית הגמר, צ'ובאנו (מימינו) דנשפור ונרינג. לב שבור על מי שלא עלוצילום: תומר אפלבאום

עם הבחירה בשימון נרינג לפרס הראשון פרופ' ורדי מזדהה ומספר בדרך אגב כי מעריצה של נרינג, בת ארצו אלזבייטה פנדרצקה (רעייתו של המלחין קשישטוף פנדרצקי), באה במיוחד מפולין לתל אביב, לשלב הגמר, משנודע לה שנרינג העפיל אליו. "אני שמח ששימון נרינג זכה", אומר עוד ורדי. "צפוי לו עתיד גדול. כל השופטים היו מרוצים מהבחירה".

תופעה בולטת: "פסנתרנים צעירים מאוד הגיעו להישגים יוצאים מן הכלל. מבט על תחרויות רובינשטיין בעבר מראה שבדרך כלל, רק פסנתרן צעיר אחד משתלב בצמרת. הפעם, לעומת זאת, היו ארבעה צעירים בני פחות מעשרים שהצטיינו". ורדי מדבר על ארבעה: שיאו ליו (קנדי ממוצא סיני), ג'יאונג פארק הקוריאני (שניהם נמנו עם ששת הפינליסטים) וגם על אריק לו (אמריקאי ממוצא סיני) ועל ג'וליאן טרווליאן, מאנגליה, שלא עלו לגמר. "ליו ופארק, וגם לו, הפגינו פן מקצועי גבוה שאי אפשר לערער עליו משום זווית מקצועית. לפני דור, כל אחד מהם היה קוצר פרס ראשון בתחרויות בינלאומיות".

הזוכה בתחרות, שימון נרינג. זו גם הבחירה של ורדיצילום: תומר אפלבאום

הרהור של ורדי: "איך זה שפסנתרנים אסיאתים קוצרים כיום את המקומות הראשונים בתחרויות, אבל נוכחותם בליגה העליונה של הפסנתרנים הסולנים היא בשיעור נמוך יותר?". כאמור, הוא ממשיך, אסיאתים הצטיינו מאוד גם בתחרות כאן ועם זאת, איש מהם לא קצר פרס ראשון. השערה שלו: אולי נוצרת אצל אחדים מהשופטים מידה מסוימת של הטיית־נגד כלפי מתחרים אסיאתים, דווקא בשל השלמות שמפגינים אמנים אלה. שלמות יוצרת רושם של אחידות, של אי אמירה אישית.

"נגינתו של שיאו ליו מושלמת במידה שלא תיאמן", אומר עוד ורדי, "אריק לו שייך לאותה קטגוריה. שניהם ניחנו בידיים ש'חבל על הזמן' ובביטחון בימתי מוחלט". על נגינתו של טרווליאן מתעכב ורדי במיוחד, מזכיר שהצעיר הבריטי בחר לנגן את הסונטה אופוס 111 של בטהובן, יצירה קשה מכל בחינה שלכאורה אינה מתאימה לגילו ולניסיון החיים שלו. "לטעמי, מבחינה רוחנית הוא ניגן אותה פשוט נפלא, אבל כשל באתגרים הטכניים. אי־עלייתו לגמר שברה לי את הלב".

אשר לבעל הפרס השני, דניאל צ'ובאנו: "נגינתו הציגה דילמה לשופטים. לאחר השלב הראשון רשמתי לי שהוא פרא אדם, קצת חלטוריסט, אבל 'טיפוס'. בשלב השני, את 'תמונות בתערוכה' הוא ביצע ברמה סבירה. סונטה של מוצרט — נו, מילא. בשלב הגמר צ'ובאנו נכשל כישלון מוחלט בקונצ'רטו של מוצרט, לא מצא את דרכו בו בכלל, אבל כאשר ביצע את הקונצ'רטו של פרוקופייב התמונה השתנתה לגמרי. זה היה מצוין".

על בעלת הפרס השלישי, שרה דנשפור: "העובדה שזו הפעם השלישית שהיא משתתפת בתחרות רובינשטיין היא סיפור אנושי אמנותי, אני שמח על ההישג שלה. הברקרולה של שופן נשמעה כתפורה בדיוק בשבילה, וגם בסונטה של פרוקופייב לא חסר לי דבר. בגמר — בקונצ'רטו של רחמנינוב — דנשפור הראתה שיש לה גם ידיים בעלות עוצמה".

עוד יש להזכיר כי לפי התוכנית המקורית, לפחות, זוכי הפרסים הראשונים יופיעו בשבועיים הבאים ברסיטלים במקומות שונים בארץ, בין השאר ביום רביעי (17.5) בירושלים, ב–21.5 בדימונה, ב–23.5 בסביון, ב–25.5 באשדוד וב–27.5 בחיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ