הוכרזו הזוכים בתחרויות "האביב" למבצעי מוזיקה קלאסית

הפסנתרן יובל חן, הצ'לן הרן מלצר, הזמרת סיון קרן ונגנית הקרן נועם פרסקו זכו בפרסים הראשונים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הצ'לן הרן מלצר. בין הזוכים
הצ'לן הרן מלצר. בין הזוכיםצילום: אליהו הרשקוביץ
חגי חיטרון

הפסנתרן יובל חן, הצ'לן הרן מלצר ונגנית הקרן נועם פרסקו הם בין זוכי תחרויות "האביב" שעליהם הוכרז אתמול (רביעי). 40 מוזיקאים ישראלים צעירים התחרו בתחרויות בארבע קטגוריות שונות. האזינו להם 20 שופטים ישראלים ובהם מלחינים, מנצחים, נגנים וזמרים. מאז 1999, קרן התרבות אמריקה־ישראל היא המפיקה של האירוע השנתי הזה, הקהל מוזמן לחוות בו ביצועים ליצירות מופת מידי אמנים שכבר הוכיחו את הצטיינותם במסגרות אקדמיות ואף בקונצרטים פומביים. ההקשר — התמודדות על פרסים כספיים ועל מוניטין, תורם כמובן לעניין.

הזוכים הם הפסנתרן יובל חן, הצ'לן הרן מלצר (עם מוריו נמנה צבי פלסר), הזמרת סיון קרן (מורתה היא תמר רחום) ונגנית הקרן נועם פרסקו (משתלמת כיום בפרנקפורט). ארבעת הזוכים מקבלים פרס על סך 6,000 דולר, כל אחד ואחת. כזוכה בפרס על ביצוע יצירה ישראלית כלית (15 אלף שקל), הוכתר הפסנתרן אלישע קרביץ (יצירה מאת אולג בוגוד), בפרס הביצוע המצטיין של יצירה ישראלית קולית (7,000 שקל) הוכתרה סיון קרן (יצירות של אהרן חרל"פ ודוד זבה). ביום רביעי הבא יופיעו הזוכים עם תזמורת סינפונייטה, אף זאת — כמו כל שלבי התחרות — במוזיאון תל אביב.

טעמתי טפח משלב הגמר של הפסנתרנים. כתמיד, בשלב זה המתמודדים מנגנים קונצ'רטו, עם פסנתר שני במקום תזמורת. למשל: הפסנתרן יובל חן ביצע את הקונצ'רטו הידוע של שופן, שמוכר גם מגלגולו בשיר של נורית הירש (באוזניי, נגינתו של חן היתה מצוינת) כאשר בתפקיד התזמורת נשא (ברוב טעם) מורו, הפסנתרן הוותיק אסף זוהר.

עם זאת לא אסתיר כי לטעמי, המתכונת המושרשת הזאת — נגינת קונצ'רטו — מורידה במידה משמעותית את הערך האמנותי של שלב הגמר לפסנתרנים. יצירות חשובות מושמעות בנוסח שפוגע בהן (במקרה של שופן, אגב, הפגיעה אינה קשה יחסית). מצדיקי המתכונת טוענים שהופעה עם תזמורת היא חלק מרכזי בקריירה של פסנתרן; כנגדם אפשר לומר שנגינה עם פסנתרן נוסף (שמנגן עיבוד של תפקיד התזמורת) אינה דומה מספיק לנגינה עם תזמורת. טענה חשובה יותר נגד שילוב קונצ'רטי: ספרות הפסנתר הרסיטלית עשירה דיה, בלשון המעטה, ויכולה "לפרנס" שני שלבים (השלב הראשון ושלב הגמר) בתוכניות שיספקו מידע מספיק בהחלט על יכולתם של המתחרים.

סיום תחרויות "האביב" למבצעי מוזיקה צעירים. יו"ר השופטים: אביגיל ארנהיים. מוזיאון תל אביב, 3.1

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ