פסטיבל מוזיקה בהשתתפות נגנים מווהאן התקיים בסין

האירוע נועד לסייע לתושבי העיר בה התפרצה מגפת הקורונה בהתמודדות עם הטראומה. "אנחנו כאן כדי לספר על האירוע ההיסטורי שחווינו על בשרנו, ושינה את העולם", הסבירה מלחינה מקרב הפילהרמונית של ווהאן, שביצעה בפסטיבל יצירה שנכתבה במיוחד

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משתתפת התזמורת הפילהרמונית של ווהאן, במהלך הופעתה בפסטיבל. תושבי העיר היוו השראה
משתתפת התזמורת הפילהרמונית של ווהאן, במהלך הופעתה בפסטיבל. תושבי העיר היוו השראה צילום: Mark Schiefelbein/אי־פי
אי־פי

פסטיבל מוזיקה, ראשון מאז פרצה מגפת הקורונה, התקיים בסוף השבוע שעבר בבייג'ין בירת סין בהשתתפות מוזיקאים מווהאן — העיר שבה התגלה לראשונה הנגיף. באירוע, פסטיבל המוזיקה הקלאסית השנתי של בייג'ין, העלו מוזיקאים הנמנים עם נגני התזמורת הפילהרמונית של ווהאן יצירה חדשה, עליה אמונים המלחינים זו יא ופאנג שי, והכותב טאנג יואשנג.

בראיון לאי־פי תיארה יא תיאר את הפסטיבל כחלק מהמאמץ להתמודד עם התסכול וחוסר האונים שחווים רבים מתושבי העיר. היא הצהירה כי היא מקווה שהאירוע יסייע להליך ההחלמה הפסיכולוגי והרגשי שלהם, וכי ייתן תקווה למציאת משמעות חדשה למגפה, אותה כינתה "הנקמה העצומה של הטבע". לדבריה, היצירה נכתבה תחילה עבור אנשי ווהאן, אך כעת מעוניינים יוצריה להקדישה לאנושות כולה, ולעסוק דרכה "באופן בו האנושות מתמודדת עם עצמה, תחת מגפה".

פסטיבל המוזיקה במלואו

ווהאן, בירת מחוז חוביי, נחשבה למרכז עצבים עסקי וחיים בה כ–11 מיליון בני אדם. בעיר מתו 3,869 בני אדם מסך 4,634 שמתו בסין כולה מהנגיף, וגם רבים מ–85 אלף החולים הגיעו ממנה. הנגיף השפיע על חייהם של מאות אלפי תושבים באזור, והמפגש שלהם עם המוות הותיר בהם פצעים רבים, בין היתר בקרב נגני התזמורת הפילהרמונית של ווהאן, שיחד עם תושבי ווהאן כולה היו בתחילת המגפה תחת עוצר בן 76 ימים.

סיומו של העוצר ב–8 באפריל נתפס כרגע מפתח במאבק של סין בנגיף. זה נמצא שם כעת תחת שליטה, ללא מקרי הדבקה מקומיים חדשים שדווחו מזה למעלה מחודשיים. סיפורים אישיים של תושבי ווהאן, שהתמודדו עם הנגיף בדרכים שונות, היוו השראה עבור הנגנים בכתיבת היצירה.

זאנג ליפינג, ילידת ווהאן שהיתה אמונה על בימוי הקונצרט, סיפרה כי קטעי ההקראה ששולבו בו העלו בה דמעות. בין היתר שולבו ציטוטים שגוללו את סיפורה של אישה מקומית בת 87 שחלתה בקורונה ותועדה כשהיא מתבוננת בשקיעה לצד רופאיה. על הצילום נכתב רבות בתקשורת המקומית, והוא תואר ככזה המעודד לנצור את יופיים של החיים, למרות הכל.

מתוך הקונצרט. "תקווה מתוך מתקפת הטבע על האדם"צילום: Mark Schiefelbein/אי־פי
הנגנים בקונצרט. נכתב במיוחד על המגפה העולמיתצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

"הטראומה עדיין בוערת בקרב רבים מהשורדים, משפחות של אנשים שמתו מהמחלה ועובדי רפואה שהוצבו בחזית המאבק בה, ומוזיקה יכולה להציע מדיום אחר לבחון רגשות כאלו", הוסיפה יא. "כל מה שאנחנו רוצים לעשות זה לספר את הסיפור של אירוע היסטורי שחווינו על בשרנו וששינה את העולם. יש הרבה מידע שצריך לעבד — יש תסכול, חוסר אונים וגם גם תקווה".

עוד הוסיפה יא כי הפסטיבל גם שואף להציע עידוד למוזיקאים שנפגעו כלכלית מהמגפה ומהיעדר ההזדמנויות להופיע. "כשמוזיקאיי העולם מפסידים הופעות, אנחנו יכולים להתחיל לעבוד עם תזמורות. זה לא קל, ואנחנו אסירי תודה על כך".
על רקע מאמצי הממשלה לקדם את הצלחתה במאבק בנגיף, הבהירה יא שמארגני הפסטיבל לא "עושים את זה כדי להפיץ תעמולה", והוסיפה כי "הרשויות לא היו אלה שהזמינו את העבודה. זו היתה לחלוטין יוזמה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ