ניצח עד יום מותו: פרידה ממריס ינסונס

ינסונס, שנולד במסתור לזמרת אופרה יהודיה שנמלטה מגטו בריגה, בגר להיות אחד ממנצחי התזמורות הבולטים והמצליחים בעשורים האחרונים. הוא חתום על שורת הקלטות מצליחות וניצח על תזמורות מובילות — בהן תזמורת רדיו בוואריה, שהוביל עד שנדם לבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריס ינסונס. 1943-2019
מריס ינסונס. 1943-2019 צילום: Ronald Zak/אי־פי
אמיר מנדל
אמיר מנדל

המנצח מריס ינסונס מת שלשום (שבת), בגיל 77, בביתו בסנט פטרסבורג ממחלת לב ממנה סבל. ינסונס נמנה עם מנצחי התזמורות הבולטים והמצליחים בעשורים האחרונים. הוא נולד בריגה, לטביה, ב–1943. אביו היה מנצח, אמו היתה זמרת אופרה, ממוצא יהודי. ינסונס נולד במחבוא אליו הוברחה אמו מהגטו בריגה.

הוא למד מוזיקה בסנט פטרסבורג (אז, לנינגרד) וכיהן כעוזרו של המנצח הסובייטי הנודע יבגני מרווינסקי. ב–1979 התמנה למנהל המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית של אוסלו, ואת פרסומו הבינלאומי הראשון רכש בשנות עבודתו עם תזמורת זו. תשומת לב מיוחדת משך אלבום יוצא דופן שהקליט עם התזמורת, ובו הסימפוניות של צ'ייקובסקי.

עבודותיו של ינסונס, לאורך השנים

לצד הופעות רבות, בלט ינסונס באולפן ההקלטות. רוב שנות הקריירה שלו היו גם שנים של שגשוג בתחום ההקלטות, וינסונס קידם את המוניטין שלו ושל התזמורות איתן עבד באמצעות הקלטות מצוינות.

אביו של מריס, ארבידס ינסונס, מת ב–1984 כשלקה בהתקף לב במהלך קונצרט עליו ניצח. ב–1996 היה מריס ינסונס קרוב למוות דומה כשלקה בהתקף לב בעודו מנצח על אופרה באוסלו. הוא ניצל אז בזכות נוכחות רופא מיומן בקהל, וקירבה של בית חולים לאולם. בהמשך הושתל בלבו מתקן לריסון הפרעות קצב חמורות. ההשתלה נעשתה בפיטסבורג, שם כיהן ינסונס כמנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית מ–1997 עד 2004.

העמוד של מריס ינסונס בספוטיפיי
הסימפוניה השישית של צ'ייקובסקי, בניצוחו של ינסונס
הסימפוניה התשיעית של בטהובן בניצוחו של ינסונס

ב–2003 התמנה ינסונס למנהל המוזיקלי של תזמורת רדיו בוואריה, משרה בה החזיק עד מותו. עם תזמורת זו הקליט אלבומים רבים, ובהם הקלטותיו הטובות ביותר. הקלטה בולטת כוללת את כל הסימפוניות של בטהובן באלבום אחד, לצד יצירות בנות זמננו שנכתבו בהשראת בטהובן. עוד הקלטה מפורסמת עם תזמורת זו ועם בית האופרה הממלכתי של בוואריה היא זו שעשה לאופרה "פיק דאם" מאת צ'ייקובסקי. הקלטות בולטות נוספות בניצוחו, עם תזמורת רדיו בוואריה, הן אלה של הסימפוניה התשיעית מאת ברוקנר ושל "הסימפוניה הפנטסטית" מאת ברליוז.

מ–2004 ועד 2015 כיהן ינסונס כמנצח הראשי של תזמורת הקונצרטחבאו מאמסטרדם — אחת המשרות היוקרתיות ביותר בעולם הניצוח. במקביל המשיך לנהל את תזמורת רדיו בוואריה, וניצח על תזמורות מובילות, בהן הפילהרמונית של ברלין, הסימפונית של לונדון, הפילהרמונית של וינה. גם עם הקונצרטחבאו הקליט לא מעט. ראויות לציון סימפוניות של מאהלר ושוסטקוביץ', יצירות של ריכרד שטראוס, הרקוויאם הגרמני מאת ברהמס. לינסונס הוענקו פרסים ותארים רבים, בהם תואר אבירות הולנדי, המדליה היוקרתית של החברה הפילהרמונית המלכותית, פרס הרברט פון קרייאן ותואר חבר כבוד בתזמורת הפילהרמונית של ברלין. ינסונס המשיך בעבודתו כמנצח עד מותו, אף שבשנתיים האחרונות לחייו מחלת הלב שלו החמירה וכפתה לא מעט ביטולים של קונצרטים והפסקות תכופות בפעילותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ