קונצרט זוכי תחרויות "האביב": בזכות נדיבי הלב

הקונצרט בכיכובם של זוכי תחרויות "האביב" היה נחמד, וגם הדרמה הכספית שברקע נרמזה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל חן בקונצרט
יובל חן בקונצרטצילום: אילן ספירא

זה היה אירוע חגיגי, אפשר להגיד — מחמם לב. כיכבו בו ארבעה צעירים מרשימים: הפסנתרן יובל חן, הזמרת סיון קרן, נגנית הקרן נועם פרסקו והצ'לן הרן מלצר. הארבעה הוכתרו כמנצחים בתחרויות "האביב", שהסתיימו לפני ימים אחדים, לאחר שנחשפו בהן להערכת שופטים מומחים.

לאווירה החגיגית ע תרמה ההנחיה, הפעם עשתה בה השחקנית סנדרה שדה, בקולה המיוחד ובנימה האישית שהיטיבה לשלב, אף שקראה את רוב דבריה מן הכתב. בקונצרט עצמו (אם לחטוא בהמשכת ההקשר התחרותי) בלט הפסנתרן חן, שהוצב כאחרון המופיעים — מן הסתם בתכנון מחושב.

הצ'לן הרן מלצר (בנו של נגן הפילהרמונית יגאל מלצר, משתלם כיום בברלין) ביצע פרק מהקונצ'רטו של דבוז'ק בנגינה טובה אך בפרשנות שגרתית, ונגינת התזמורת לצדו היתה רעשנית למדי ולא סייעה. הזמרת סיון קרן (בעלת עבר גם כחלילנית מצטיינת) זימרה את "אבי לא יברך על הלחם" מאת אהרן חרל"פ בקול מלוטש ובוטח, חבל שהטקסט המצמרר מאת יעקב ברזילי (ניצול השואה) לא חולק לקהל ולא הוקרן. כשמדובר ביצירה זו, מדובר בהיעדר צורם.

בהמשך הופיעה נגנית הקרן נועם פרסקו בקונצ'רטו (מס' 1) לכלי זה מאת שטראוס, איני זוכר אם הקונצ'רטו בוצע בכלל בארץ בשנים האחרונות. הפגישה אתו סיקרנה, שיבוצו בתוכנית הוסיף לאירוע ממד פיקנטי ומעניין. מדובר ביצירה חביבה, קצרה, לא "חשובה", סביר לחשוב שהיתה קוצרת תגובות קרירות והצבעה על קטעים בנאליים אילולא חיבר אותה מי שחיבר (היא אכן מהדהדת קצת את שטראוס המבוגר וגם את מנדלסון). פרסקו יכלה טכנית לקונצ'רטו המאתגר, שהולחן בשעתו בידי ריכרד שטראוס העלם בשביל אביו, שהיה קרנן וירטואוז.

כאמור, שיא הקונצרט היה בסיום, עם הפסנתרן יובל חן בשני פרקים מתוך הקונצ'רטו של שופן. תחושת השיא נבעה בבירור גם מהיצירה וגם מהנגינה. חן, שמשרת כיום בצה"ל (שירות במתכונת של "מוזיקאי מצטיין") מימש הכל בשירתיות נוגעת, בטעם, בלי רגשנות דביקה.

כתמיד, אירגנה את התחרות קרן התרבות אמריקה־ישראל, קרן שממלאת תפקיד חשוב מאוד בעידוד מוזיקאים ישראלים צעירים, זה עשרות שנים. עיקר העידוד אינו תחרות "האביב" אלא מפעל המלגות, מפעל שעם הנהנים ממנו היה אפילו דניאל בארנבוים, בנעוריו, השם הכי זוהר מבין 18 אלף הנתמכים (מ–1939).

את הפרסים בתחרויות "האביב", 6,000 דולר כל אחד, כמו גם את תקציב קרן התרבות אמריקה־ישראל בכלל, מממנים נדיבים. כזכור, הקרן נפגעה קשות בפרשת הנוכל מיידוף, ב–2008, כל כספיה אז היו מושקעים אצלו ואבדו. הקרן התאוששה אמנם, שוב בעזרת נדיבים, אך לפי כתבה ב"הארץ" לפני חודשים אחדים היא יכולה לחלק כיום מדי שנה רק כמחצית ממספר המלגות שנהגה לחלק לפני המפולת. בדברי ברכה קצרים שנשאה באירוע עכשיו ציינה המנכ"לית החדשה, איריס רף רונן, כי משפחת עזריאלי העבירה באחרונה לקרן תרומה בסך 1.3 מיליון דולר. לא בכדי הזכירה זאת.

ארבעת זוכי תחרויות "האביב" של קרן התרבות אמריקה־ישראל, עם תזמורת סינפונייטה. מנצח: יובל צורן. מוזיאון תל אביב, 10.1

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ