הפילהרמונית מבצעת את "רקוויאם המלחמה": חלק מיופיה של היצירה אבד

"רקוויאם המלחמה" של בריטן היא אחת מיצירות הליבה של המאה ה–20. המנצח יואל לוי לא מיצה את העוצמה הרגשית הטמונה בה בקונצרט של הפילהרמונית הישראלית

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר מנדל

כדאי להסתכל על החצי המלא של הכוס, כשמדובר בקונצרט הזה. ביצוע של אחת מיצירות הליבה של המאה ה–20 הוא לא אירוע שגרתי בתזמורת הפילהרמונית הישראלית וזו הזדמנות נוחה להאזין ל"רקוויאם המלחמה" המרגש של בנג'מין בריטן בביצוע חי.

היצירה הוזמנה ב–1958 ונועדה לחנוכת הקתדרלה של קובנטרי, שנהרסה בהפצצות במלחמת העולם השנייה. ביצוע הבכורה התקיים ב–30 במאי 1962. בריטן החליט לשלב טקסטים לטיניים מסורתיים של הרקוויאם עם שירים של וילפרד אוון, משורר אנגלי שבריטן אהב את שיריו. אוון נהרג בגיל 25 בשבוע האחרון של מלחמת העולם הראשונה. שיריו של אוון עוסקים במלחמה ובמוות שהיא זורעת, ושילובם הופך את רקוויאם המלחמה לסוג של הצהרה אנטי־מלחמתית. מוזיקלית, ניכרים ביצירה רבדים של מתח בין המצלול של הטקסט הלטיני — שאותו שרים זמרת סופרן, המקהלה הגדולה ומקהלת נערים — לטקסטים האנגליים שמופקדים בידי שני הסולנים האחרים, טנור ובריטון. אופיים של הטקסטים האלה נע בין כאב חשוף להתבוננות מקאברית בהשלכות המלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ