ראיתי מאזינים מאושרים

רביעיית המיתרים הגרמנית "אמריליס" סיפקה קונצרטים מטלטלי לב, ואנו, שפונקנו באחרונה בהרכבים קאמריים אורחים, שואלים את עצמנו: איך היא בהשוואה לרביעיית "קזאלס" הספרדית?

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

שתי תוכניות שונות, עשירות תוכן, הגישה כאן רביעיית המיתרים האורחת "אמריליס" (גרמניה/שווייץ), באולם הקונסרבטוריון בתל אביב (התוכנית השנייה גם בחיפה), שתיהן סיפקו לקהל קונצרטים מטלטלי לב. חברי ההרכב הם הכנר הראשון גוסטב פרילינגהאוז, בן 37, ולצדו נגנים צעירים ממנו בשנים אחדות, בני הזוג לנה סנדוס בכינור ואיב סנדוס בצ'לו, והוויולנית לנה אקלס. בסקירה שלהלן יוזכר רק חלק ממה ששמענו.

ביום שישי פתחה אמריליס ברביעייה בסול מינור ( 173 D ) של שוברט ובכך העניקה לקהל מתנה בדמות יצירת עלומים מלבבת שלו שנשמעת לעתים רחוקות עלי במות, באשר רוב ההרכבים מעדיפים לבצע את הרביעיות הנחשבות והמפורסמות יותר מפריו. ביום ראשון פתחה את האירוע ברביעייה ברה־מג'ור המכונה "הופמייסטר" של מוצרט (ק' 499), שחיבר בהיותו מלחין בשל, בן 30. יצירה זו ראויה לכותרת "חובה להכיר" — 20 ומשהו דקות שהן שרשרת פלאים שגורמת אושר.

חובה גם לציין שהיא זמינה ביוטיוב בביצועים אחדים, לרבות בידי רביעיות כלי קשת מיתולוגיות אוטוריטטיביות כמו "בודפשט", "אמדאוס" ו"אלבן ברג" (למרבה הצער, הביצוע שעשתה "מוזאיק" לא הועלה לרשת).

עוד כיכבה בקונצרט השני של "אמריליס" הרביעייה המסעירה בלה־מג'ור (אופוס 41 מס' 3) של שומאן, ואם זה לא מספיק גם הרביעייה האחרונה של בטהובן (אופוס 135), אתגר ש"אמריליס" עמדה בו ברמה מספקת בהחלט. שיבוץ הרביעייה של אלבן ברג לפני כן הוסיף אלמנט מכובד מעניין — אך מיותר בקונצרט גדוש שכזה.

אבל מה יש לומר על רמת הנגינה של ההרכב האורח הזה? אפשר לומר, בשמץ קלות דעת, כי הבעיה של "אמריליס", בהקשר ישראלי, היא פינוקים שהורעפו עלינו באחרונה בתחום המוזיקה הקאמרית, ובראשם הביקור של רביעיית המיתרים הספרדית "קזאלס" (אף זאת באולם הקונסרבטוריון בת"א). "אמריליס" היא הרכב מגובש, שמביא את היצירות ברמה טובה מאוד, בצליל נעים, אבל אף לא אחד מחבריה (לרבות הכנר הראשון, שהוא "ראשון בין שווים") התבלט כנגן מיוחד במינו (זאת, למשל, לעומת הכנרת ורה מרטינס, חברת "קזאלס").

רביעיית כלי הקשת "אמריליס" מגרמניה מתארחת במרכז למוזיקה קאמרית בקונסרבטוריון למוזיקה בת"א, בהנהלת ד"ר רז בנימיני. 27.3, 29.3

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ