לאונרדו קולפליצ׳ה בתל אביב: פסנתר על בטן מלאה

מול הים ואחרי ארוחה — תנאים נהדרים לקליטה מיטבית של מוזיקה — ניגן קולפליצ׳ה, שנמנה עם ששת הפינאליסטים בתחרות רובינשטיין האחרונה, בביטחון בימתי מרשים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

קרוב ל-500 איש ואשה באו ביום שישי צח ונעים לבלות שחרית קולינרית ומוזיקלית במלון הילטון בת"א. מחיר האירוע המשולב: 190 שקל, ערכה אותו עמותת ארתור רובינשטיין, בהנהלת עדית צבי. אגב, מעניין לדעת כמה מתוך הנוכחים פוקדים קונצרטים קאמריים משובחים בתל אביב בכל ימות השנה.

לאחר הטבת הלב בבראנץ' — רבים צרכו אותו תוך התבוננות במרחב הכחול הנשקף מהאכסדרה (יש אומרים שצפייה כזאת מעמיקה רוגע ומכשירה את הראש לקליטה מיטבית של מוזיקה) — התכנסו השבעים באולם הגדול, שהאקוסטיקה בו ממש טובה, וקיבלו רסיטל של שעה וקצת בלי הפסקה, מידיו של הפסנתרן לאונרדו קולפליצ'ה.

לאונרדו קולפליצ׳ה במופע בתל אביבצילום: אלכס קנטור

האמן האיטלקי, בן 19, מוכר למי שנכח בתחרות רובינשטיין האחרונה בתל אביב אשתקד, שבה נמנה עם ששת הפינאליסטים, וגם קטף בה שלושה פרסים מיוחדים (לרבות על הצטיינות בנגינת שופן, ועל נגינת קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית). את הרסיטל בהילטון, עכשיו, הוא פתח ביצירה שניגן גם בשלב הראשון בתחרות, ה"ואריאציות הרציניות" של מנדלסון. ככל שזיכרוני מגיע, בתחרות הוא השמיע את הנושא מכמיר הלב של הוואריאציות בנימה מתקתקה פחות ונוגעת יותר.

ההמשך היה שורה של מעדני פסנתר מתוצרת שופן, צ'ייקובסקי בעיבוד פלטנב ("מפצח האגוזים") וסטרווינסקי ("פטרושקה", הוא ניגן זאת גם בתחרות) ושוב שופן כהדרן, כולם ממומשים בביטחון בימתי מרשים. אגב, עוד לפני התחרות ציינו משקיפים מומחים כי קולפליצ'ה הצעיר הוא שועל תחרויות מנוסה שכבר השכיל לאסוף לו פרסים בכמה תחרויות בעולם, אבל מאז התחרות בתל אביב — כך לפי אתר האינטרנט של האמן — יתכן שקדחת התחרויות שלו שככה. אולי יש בכך שיקול מחושב, הרי לאחר התחרות בתל אביב אמרה השופטת יוכבד קפלינסקי כי "הוא בן 18, נמצא כבר שנים בזירת התחרויות הבינלאומיות. עד עכשיו עמדה מולו קונקורנציה צעירה והיה לו קל, עכשיו הוא נוכח לדעת שהעסק לא כל כך פשוט. אם לא יוותר על השתתפות תדירה בתחרויות — הוא יישחק".

עוד ראוי להזכיר כי לאונרדו קולפליצ'ה יגיש אותה תוכנית שנשמעה עכשיו בתל אביב גם ברסיטל שיהיה בקונסרבטוריון באילת, ביום שני (4.5). לפני כן, בבוקר, הוא ידריך שם פסנתרנים צעירים אפילו ממנו בכיתת אמן פומבית.

רסיטל שחרית של הפסנתרן האיטלקי לאונרדו קולפליצ'ה, מטעם עמותת ארתור רובינשטיין ובשיתוף "אמריקן אקספרס". מלון הילטון בתל אביב, 1.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ