קאמרטה ירושלים במוזיאון ת"א: היותר הפך לפחות

היה קסם רב בביצוע היצירות של היידן ושל עידו שירום, אבל בשתי היצירות הסימפוניות של ברהמס, עם קאמרטה שהתעבתה לתזמורת סימפונית קטנה, הביצוע הפך כבד

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

היה צורך לספור כמה פעמים את מספר הנגנים על הבמה כדי להאמין: 43. כן, 43, לא פחות, כולל ארבע קרנות יער, קונטרפגוט, שתי חצוצרות, אפילו פיקולו — וסך הכל 16 נגנים אורחים. הקאמרטה ירושלים פינקה את הקהל הרב שלה במוזיקה סימפונית גדולה ואהובה — אבל כמו בעבר, כשהתזמורת התעבתה לכלל תזמורת סימפונית קטנה, לצורך ביצוע יצירות סימפוניות, היא גם כבדה, והצליל שלה איבד מהייחוד והזוהר שלו וקרע את חלל המוזיאון ברגע שהיה רם מדי.

ההבדלים היו ניכרים בשתי היצירות הלא־סימפוניות בקונצרט, הראשונה סימפוניה קונצרטנטית של היידן — יצירה שמהדהדת מהבארוק, לארבעה סולנים ותזמורת קטנה, ובה פרק שני שופע קסם. היה תענוג לשמוע את התזמורת ביצירה הזאת, מנגנת בחופשיות, כשהמנצח אבנר בירון נותן תחושה שיש לרשותה הרבה זמן.

הקאמרטה במוזיאון תל אביב. 43 נגניםצילום: בן ציון שירה

והיצירה השנייה: "שיר פרידה" של עידו שירום, לכלי קשת. שירום (יליד 1973) הוא מלחין ירושלמי שלמד באקדמיה למוזיקה בירושלים ובאופן עצמאי, וזכה כבר לכמה ביצועים מרשימים בישראל ובחו"ל. כאן הוא הלחין יצירה שמשקפת, כדבריו, מצבים רגשיים קיצוניים של בדידות ועצב וכמיהה אל המוות. כך גם נשמעת היצירה, שמתחילה בנושא ילדותי לכאורה, אבל המרקם שלה הולך ונהיה סמיך ככל שהיא נמשכת, האנרגיה בה מתעצמת, וכך גם ההבעה הרגשית שבה שמגיעה לרגע טראגי ממש. קבוצת כלי הקשת של התזמורת, כדרכה, ניגנה במסירות את המוזיקה המיוחדת הזאת.

היצירות הסימפוניות בקונצרט, שתיהן של ברהמס, הן שהכבידו עליו. הווריאציות על נושא של היידן היא יצירה קשה בגלל המבנה המיוחד שלה, נושא ואחריו שרשרת וריאציות שהולכות ומתרחקות ממנו, כל אחת נתונה בעולם הפרטי שלה, במצב הרוח המיוחד לה — ומכולן צריך להרכיב יצירה כולית אחת. זה לא הצליח לבירון בקונצרט הזה, והווריאציות התנהלו בכבדות, מנותקות, בצליל תזמורתי סתמי.

לסיום הערב הובאה יצירת ענק של ברהמס, הקונצ'רטו הכפול לכינור וצ'לו. כאן אפשר היה ליהנות משני הסולנים: לכנר צ'רלי סיאם, שמנגן בכינור גוארנרי משובח, צליל יפה, וטעם, וכישרון לנהל דיאלוג עם הסולן השני בקונצ'רטו, להוביל אותו ולהיענות לו. וצבי פלסר בצ'לו העניק בערב זה נגינה מרהיבה ממש, בביטחון, בצליל גדול וחופשי, והחזיק את היצירה כמעט בעצמו.

תזמורת הקאמרטה ירושלים מנגנת מיצירות היידן, עידו שירום וברהמס. מנצח: אבנר בירון. סולנים: צ'רלי סיאם, כינור; מוקי זוהר, אבוב; מאוריציו פאז, פגוט; צבי פלסר, צ'לו. מוזיאון תל אביב, 6.6

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ