קונצרט |

פנים חדשות בפתיחת העונה של אנסמבל סולני תל אביב

אמנות הקלידים של הפסנתרן בישארה הרוני יליד נצרת, פיארה את פתיחת העונה של אנסמבל סולני תל אביב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הקונצ'רטו הקליל לפסנתר וחצוצרה, מאת שוסטקוביץ' (למעשה, מעין קונצ'רטו לפסנתר ומיתרים עם חצוצרה אובליגטו, ברוח דברי ההסבר של אורי יעקב, בתוכנייה), תיפקד כ" הרמת כדור" לפסנתרן בישארה הרוני, שביצע את חלקו בנינוחות, בהנאה מדבקת. כך התקבלה באוזניי גם נגינתו של החצוצרן יובל שפירא.

באותה רוח - נגינה שרוחה אינטימית, מתאפקת מזיקוקי בומבסטיות, הגיש הרוני גם הדרן - "לה קמפנלה" של פגניני־ליסט.

תחילת הקונצרט, שלכל אורכו הופיע אנסמבל סולני תל אביב, בניצוח מנהלו ומייסדו ברק טל, כאנסמבל מיתרים, היתה הפתעה קטנה; לא הכרתי את ה"סוויטה היהודית" לתזמורת מיתרים מאת מרק לברי, שככל הידוע לא בוצעה בארץ מזה כמעט 80 שנה. השתאיתי על פשטותה, על העוז של יוצר שלא הצטרף למגמות מודרניסטיות אלא חיבר מוזיקה שנשמעת ברובה - לפחות כיום - כפסקול פולקלורי פשוט, נחמד, נוגע, אפקטיבי, של סרט על עיירה יהודית במזרח אירופה. הביצוע: בשמיעה ראשונה זו התרשמתי שברק טל מוביל את היצירה בקרירות אובייקטיבית מוגזמת.

היצירה הרצינית בתוכנית פתיחת העונה של האנסמבל, לפחות במקצת מסריה, היתה החמישייה למיתרים אופוס 111 של ברהמס, הפעם בעיבוד לאנסמבל מיתרים - מעשה ידיו של ברק טל. לפני הנגינה הסביר הנחתום כי עיסתו הוכנה מתוך תחושה שיש בחמישייה במתכונתה המקורית, הקאמרית, קטעים שנימתם תזמורתית מובהקת, קטעים שייצאו נשכרים ממימוש בצליל גדול יותר. מבחן התוצאה: טל שיכנע בהחלט, לפחות אותי. שיכנע גם בעצם האפקט שהשיגה המאסה הצלילית המורחבת וגם בכך שהמאסיביות תיפקדה כהקשר שהאיר באור מפתה את הפראזות שהעיבוד השאיר במתכונת המקורית, בכלים בודדים.

בשורותיו של האנסמבל (11 קשתניות ו-5 קשתנים, הפעם) בלטו פנים חדשות, צעירות, שהם רוב מניינו עכשיו. סביר שרמת התלכיד המבטיח הזה עוד תתעדן ותשתפר, תחת ידו של המנצח המנוסה.

אנסמבל "סולני תל אביב" בניצוח ברק טל. סולנים: בישארה הרוני, יובל שפירא. כנרת ראשונה: טלי גולדברג. אולם וייל בכפר שמריהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ